Když někomu něco říkáte a on s tím nesouhlasí, nepokoušejte se ho přesvědčit rozumovými důvody. Nijak neargumentujte, poslouchejte jen jeho námitky tak dlouho, až je on sám shledá mylnými.

Dógen

 

 

Na nebezpečí ve formě drog je třeba se připravit.

Myslete si co chcete, ale pravda je taková, že pro děti ve věku 15-17 let není marihuana a v některých případech ani pervitin neznámý pojem.

 

Samozřejmě, že svým dětem říkáte, aby si na drogy daly pozor. A ony vám odpovídají, že zajisté ano. Ale vzpomínáte si ještě, co jste dělali vy ve své pubertě a co z toho jste vašim rodičům sdělovali?

 

Na stránkách Žena-in.cz pro vás připravujeme sérii článku s touto tematikou. Jsme v kontaktu s předními odborníky a jejich rady a zkušenosti vám přineseme v našich článcích.

Pro dnešek jsme vyňali části velmi zajímavých textů pana Evžena Kloučka, který je vedoucím programu Centra následné péče, společnosti Drop-in.

 

Pokud problém s drogami v rodině již existuje a vy se rozmýšlíte, zda to zvládnete sami, anebo navštívíte odborníky, přečtěte si následující slova předního odborníka na drogovou problematiku:

 

Dopředu říkám, milí rodiče, boj s drogou je bolestivý proces bez zaručeného úspěchu, ale je nutný, pokud budete chtít něco efektivního v dané situaci dělat.

Vy jste těmi, kteří volí mezi tím, zda budete spoléhat jen na sebe a svojí představu, jak dál, nebo přijmete nabízenou pomoc a přizvete někoho z nás, odborníků k poradě, spolupráci nad nastalými ději.

Vím, že je to těžké a nikdo z nás, ale pozor ani z Vás, nemá na novou situaci patent, který vyřeší vše a rychle. Ale jsme pro Vás možností, kterou byste mohli alespoň vyslechnout. Pokud v rodině nastane situace, kdy Váš syn nebo dcera okusí nelegální drogu, a vy se to (ke svému štěstí nebo smůle ?) dovíte, je dobré zachovat klid. Zachovat klid a zkusit vnímat tuto situaci jako křižovatku, jako signál, který k Vám mluví o stavu vztahů uvnitř Vaší rodiny.

Signál, který je třeba nejprve slyšet a pochopit, než je možné přikročit k jakémukoli činu.

 

Proč vlastně fetují?

 

Není to pravidlem, ale velmi často se stává, že syn nebo dcera žije jen pro to, aby své matce dokázal, že její moc nad ní, ním je nulová.

Ve skutečnosti však tento boj dítěte s rodičem je důkazem, že rodičovská moc má stále dosah, i když v této podobě vztahu vysoce negativní. Dítě se vymezuje antipostoji k očekávání a přání rodičů.

I zde se dá vysledovat do určité míry absence vztahu k sobě. Činy a vlastně celé chování je jen reakce na činy, slova, myšlenky druhého. Vztah sám k sobě je většinou dosti pustý, nenahlédnutý. Vztek zachvacuje jakékoli pokusy o vzájemnou komunikaci. Výčitky jsou pokusy, jak se dostat druhému pod kůži, aby pochopil, jak moc mně ublížil a i nadále ubližuje.

Rodič stejně jako dítě je používán tím druhým jako prostředek k řešení své nespokojenosti, vzteku. Vzteku, který pramení z toho, že ten druhý, špatný, mě nechápe, nerozumí tomu, co já pro sebe od něj potřebuji.

Vztah mezi matkou a dospívajícím je v kruhu vzájemného osočování, které je krycím pláštěm vlastní nemohoucnosti vypořádat se se svou existencí, se svými pocity.

 

 

Často si lidé myslí, že na své problémy stačí sami.

A ještě častěji je zaskočí, že tomu tak není. Do té doby se ale problémy prohloubí a mohou se stát skutečně velmi špatně řešitelnými. Neříkám, že máte hned běžet na Drop-in. Ale pro všechny případy se o drogovou problematiku zajímejte. Nepřála bych vám to, ale může se to hodit.

 

Více informací o drogové problematice najdete ZDE

 

Zdroj: Evžen Klouček, vedoucí programu Centrum následné péče, Drop-in.

Reklama