Armáda spásy – Centrum sociálních služeb v Praze 7 pořádá první benefiční koncert muzikantů bez domova, který se uskuteční ve čtvrtek 12. června od 20:00 hodin v pražském klubu Rybanaruby.

„Hlavním cílem benefice je minimalizace předsudků společnosti vůči lidem bez domova. Lidé mají často představu, že „bezdomovec“ je opilec, který vypadá znečištěně a obtěžuje své okolí. Jenomže existuje velká skupina „skrytých bezdomovců“, na kterých není vůbec na první pohled poznat, že mají problémy s bydlením,“ vysvětluje hlavní motiv benefičního koncertu Pavla Vopeláková, tajemnice národního velitele Armády spásy v České republice a doplňuje: „Zkrátka, na ulici se může octnout vlivem mnoha okolností každý, ale ještě to neznamená, že se tím člověk stává automaticky nespolehlivým a nespolečenským. Řada z těchto lidí mohou mít zaměstnání, mohou to být šikovní a spolehliví řemeslníci, kteří marně hledají své uplatnění. Také to mohou být muzikanti, kteří mají za sebou konzervatoř, měli nebo mají svou vlastní kapelu nebo se hudbou živí v ulicích měst, čímž zároveň obohacují města z kulturního hlediska. Jelikož hudba dokáže otevřít lidská srdce, rozhodli jsme se proto vytvořit projekt, který se bude zaměřovat právě na tuhle skupinu lidí.“

I díky hudbě v nás stále ještě něco je…

Lidé, kteří na akci dorazí, si odnesou nejen netradiční zážitek, ale také se dozví více o tématu bezdomovectví a hudba v rámci krátké přednášky. Během večera vystoupí také buskeři – muzikanti, kteří se živí hraním na ulici. Členové kapel „27“ a „Výplach“ nejsou bez domova, ale často hrávají v ulicích měst a v různých ročních obdobích a chtějí svým vystoupením podpořit právě ty, kteří jsou v nouzi a na ulici „našli“ svůj domov. A právě i díky koncertu muzikantů bez domova chce Armáda spásy pomoci samotným muzikantům, aby mohli předvést své umění široké veřejnosti prostřednictvím koncertního vystoupení a přes internet.

foto

Armáda spásy počítá, že v rámci večera vystoupí čtyři muzikanti bez domova, kteří budou zpívat a doprovázet se například na kytaru, klávesy nebo akordeón. Hudební žánr, který během večera zazní, je různorodý. Jeden z muzikantů předvede vlastní tvorbu, jiní zpívají covery od legendárních skupin jako jsou Pink Floid, Red hod chili peppers nebo i od českých umělců. Výběr vhodných muzikantů probíhal v průběhu posledního roku. Muzikanti byli oslovování sociálními a terénními pracovníky Armády spásy většinou během poskytování sociálních služeb. Měli ale také možnost přihlásit se sami na základě informací na nástěnkách organizace. Výběr dále probíhal tak, že umělec pracovníkům něco zahrál. Většinou jsme také věděli, že jejich hudební projev vyvolával u ostatních lidí pozitivní reakci. „Někteří tito muzikanti se naučili hrát na hudební nástroje sami, někteří kdysi absolvovali konzervatoř, někteří měli dokonce i svou vlastní kapelu. Jenomže tohle o nich nikdo neví. Organizováním benefičních koncertů jim chceme dát možnost, aby se projevili a ukázali světu, že v nich stále ještě něco je…,“ dodává na závěr Pavla Vopeláková z Armády spásy.

Vstupné na akci je dobrovolné, finanční výtěžek z akce bude sloužit jako symbolický honorář vystupujícím muzikantům, ale také na přípravu dalšího koncertu muzikantů bez domova, který se uskuteční 17. října 2014 v rámci Mezinárodního dne za vymýcení chudoby.

 

Reklama