Když pominu mnoho věcí, které je obestírají a mé duši dělají dobře, zbožňuji jejich způsob vaření (i když neříkám, že všechno jejich jídlo je úžasné). U jedné této kamarádky jsem byla před časem na odpoledním posezení a jako vždy se podávalo občerstvení. Tentokrát to byly doma pečené pizzy, doma pečený chléb s různými zajímavými pomazánkami a takové malé rohlíčky s kozím sýrem a zeleninou, doplněné bylinkami. Jedna z nich byla pro mě překvapením. Byl to benedikt lékařský.
5d849b8299088obrazek.png

Určitě mi dáte za pravdu, že vytváření chutných a zároveň léčivých pokrmů je velká magie, která si zaslouží naši každodenní pozornost!

Benedikt je významná rostlinka, jejíž blahodárný vliv si cenili již moudří druidové v dobách našich keltských předků. Tato bylinka je známá především jako zelený prostředek pro posílení jater. Z dochovaných dávných pramenů starých bylinkářů se můžeme dozvědět, že její konzumace utužuje paměť a pomáhá při depresích a migrénách! Na bolesti zad se doporučovala směs benediktu, máty, bezu a zázvoru, která dokáže ovlivnit i horečku a nemoci z nachlazení.

Listy této rostlinky podporují tvorbu mateřského mléka, vhodné je i právě jako u mé kamarádky přidávat benedikt do zelených salátů či jako doplněk obložených chlebíčků. Z této bylinky zkušení léčitelé a bylinkáři vytvářejí i prášek, a ten se pak míchá do čaje či vína. Pamatujte však, že vždy je potřeba dodržovat doporučené dávkování.5d849bd476383obrazek.png

5d849c2a6a35aobrazek.pngBenedikt lékařský má i své místo v samotné magii, tedy mimo tu kulinářskou. Je to ochranná bylinka, která se hojně používala u rituálních koupelí. Prostřednictvím benediktu umí mágové a mystici rušit prokletí, doslova se o ní v esoterických knihách říká, že benedikt láme zlá kouzla a chrání před ublížením všeho druhu… Síla této léčivky pomáhá přinášet duchovní, fyzické i materiální požehnání.

Kouzelníci doporučují nosit u sebe bylinku pro radost, pro příliv energie a jako ochranný štít.

Z moudrosti druidských herbářů lze zjistit, že košile s vetkanými vlákny benediktu ochrání toho, kdo ji nosí, před všelijakým zlem. A pokud bude benedikt užívat muž, říká se, že jeho milenecké schopnosti budou neuvěřitelné!

Z benediktu lze vyrobit i kouzelný proutek, ten pak přivolává duchy a umožňuje s nimi komunikovat.

Léčivé jídlo je podle mě i mnoha jiných jednou z cest, na které je v současnosti dobré se vydat. Je to cesta plná objevů, dobrodružství z ochutnávání a získávání nových vjemů. Pokud bych to měla brát podle sebe, ta cesta nemusí nutně vést do cizích krajů za výstřelky módy (protože se domnívám, že dnes i kuchyni vládnou módní trendy), mnohdy je to jen o úhlu pohledu, a protože pod svícnem je největší tma, musím pořádně prozkoumat své blízké okolí, třeba mi vedle u plotu roste to, co právě nyní nutně potřebuji. :-)

A je pravdou, že už dlouho přemýšlím, odkud se mi na zahradě v jednom celkem nehostinném koutě plném kopřiv vzal ten překrásně kvetoucí brutnák, který se užívá k posílení nervové soustavy… Ale to už je úplně jiná kapitola…

Reklama