Víte, který je nejstarší filmový festival? Mezinárodní filmový festival v italských Benátkách. Tento festival se stal vzorem pro všechny ostatní podobné festivaly všude na světe. Letos oslaví už 75. rok své existence, i když se ode dneška do 8. září bude konat teprve 64. ročník. Festival totiž neměl příliš pravidelnou periodicitu a v době války byl zastaven úplně.

Festival řídí už čtvrtým rokem italský filmový kritik, znalec asijských kinematografií a osvědčený nezávislý producent Marco Mueller. Ten pro tento festival vybral spolu s porotou filmy, které mají překvapující průběh a jsou originální. Porota tak shlédla přes 3 000 filmů.

Přehlídku zahájí film Pokání mladého britského režiséra Joea Wrighta, který je natočen podle stejnojmenného bestselleru anglického spisovatele Iana McEwana. V hlavních rolích se mohou diváci těšit na Vanessu Redgrave a Keiru Knigthley.

Celkem bude o klasickou cenu benátského festivalu Zlatého lva soupeřit 22 filmů, dalších 11 dokumentů soutěží ve dvou sekcích nazvaných Horizonty, které jsou určeny pro kreativně pojatá díla. Kromě snímku Woodyho Allena, který bude i osobně na festivalu, se nám představí díla Claude Chabrol, Peter Greenaway, Brain de Palma a Ken Loach.

Za zmínku určitě stojí právě de Palmův film Redacted. Nechal se totiž inspirovat velmi aktuálním a tíživým tématem války. Příběh vypráví o osudu mladé Iráčanky, kterou znásilnili a poté zabili američtí vojáci. Irácká válka také inspirovala Paula Haggise, jehož snímek s názvem In the Valley of Elah. Zde si hlavní roli zahrál Tommy Lee Jones, který ztvárnil vojáka z povolání, jenž pátrá po osudech syna vyslaného na frontu.

Celá přehlídka vyvrcholí udělení mimořádného Zlatého lva za celoživotní dílo italskému režisérovi Bernardu Bertoluccimu. Ten letos zemřel ve věku 66 let.

Byla jste někdy v Benátkách? Jak se vám tam líbilo? Jela byste se tam podívat na filmový festival?

Reklama