Léta si slibuji, že se podívám do Benátek. Ale nelákají mě ani tak ty letní, kdy tam zavítá skoro každý Čech v rámci dovolené, mnohem víc mě přitahuje magická atmosféra benátského karnevalu. Mít tak možnost v lehce sofistikované a zároveň dráždivě nemravné masce proplouvat nepoznána nocí plnou kouzel! Lidé skrytí za půvabnými a velice důmyslnými maskami si mohou dělat, co se jim zlíbí. Benátčané mají totiž heslo, které posvěcuje jejich prostopášnosti: „Za to, co maska dělá, člověk pod ní nemůže.“

Masky dodávají člověku pocit nesmrtelnosti a nekonečné svobody. Nezáleží na tom, jak v běžném životě vypadáte, co děláte a s kým se stýkáte, na benátském karnevalu můžete být na pár dní nebo alespoň hodin kýmkoliv.
Historie benátského karnevalu sahá až do dvanáctého století a jeho dnešní podoba v maskách pochází z roku 1436. Svého vrcholu karneval dosáhl v osmnáctém století, ale po porážce Benátské republiky v roce 1797 a po vatikánském zákazu radovánek tato tradice málem upadla v zapomnění.

 Znovu ji vzkřísila skupina studentů v roce 1978, a od té doby slavný karneval každým rokem roste a mohutní. Na scénu se opět dostávají svůdné kolombíny, nostalgičtí pieroti, rozdovádění harlekýni a další postavy ze slavného období commedia dell´arte.

Jednou z nejtypičtějších masek je postava zahalená v černém rozevlátém plášti, s velkou kapucí a hrozivou škraboškou s velkým nosem.

Pamatujete na Formanova Amadea? Tato zlověstná maska se stala hlavním motivem plakátu a vždycky se mi znovu vybaví s prvními tóny předehry Dona Giovanniho. Je opravdu působivá, a možná to bude tím, že pochází z dob morových epidemií, kdy v podobných oblecích chodívali lékaři pomáhat nemocným. V zobanech škrabošek měli vonné byliny, které měly dezinfekční účinky a chránily je před zápachem mrtvol.Brrr, tak to jsem se dostala poněkud stranou od tématu. Raději zpět do reje masek do benátských uliček.
Benátský karneval začíná deset dní před Popeleční středou a končí ve chvíli, kdy na chrámu svatého Marka začne v předvečer Popeleční středy bít obrovský zvon, aby oznámil začátek půstu. Končí noci plné radovánek, pití a jídla a začíná odříkání.

Tak co, taky byste si nechaly říct?
Už jste tam někdy byly?
Povídejte, přehánějte...