Dne 20. února přichází do kin francouzský film Bella a Sebastián o velkém přátelství chlapce a psa. Že si vzpomínáte na stejnojmenný seriál či knihu, kterou milují už čtyři generace? Pak vítejte v klubu milovnic příběhů o zvířátkách - a je jedno, jestli je vám deset let, nebo padesát...

Chlapec Sebastián žije v horách a s fenkou Bellou, velkým horským psem, zažívají velká dobrodružství. Na to si asi vzpomeneme všechny. Některé z nás pak jistě vědí, že román Bella a Sebastián pochází z pera francouzské spisovatelky Cécile Aubry.

Co už ale možná nevíte, je fakt, že hlavní roli Sebastiána v milovaném seriálu dětství řady z nás hrál samotný syn autorky románu, Mehdi El Glaoui. A co víc – že do filmového příběhu se nyní vrací po mnoha letech v roli horala!

Bella a Sebastián, Bontonfilm, a. s.

„Jako malý jsem byl jiný než Felix, nový představitel hlavní role, i když film samozřejmě čerpá ze seriálu,“ říká Mehdi El Glaoui, bývalý Sebastián. „Takže jsem raději volil přístup profesionálního herce, který ztělesňuje postavu Andrého. Rozhodl jsem se úplně odstřihnout od mého účinkování v seriálu před 50 lety. Přesto ale jsem nemohl potlačit vzdálené vzpomínky, uprostřed zimy, hor a sněhu...“

  • Dalším pojítkem se seriálem je známá melodie, jež se objevuje i ve zvukové stopě filmu.

Celovečerní film režíroval Nicolas Vanier, milovník divoké přírody, který původní seriál zbožňoval. K svému počinu říká: „Nechtěl jsem ukazovat hory, jak vypadají dnes. Chtěl jsem ukázat nedotčenou krajinu s horskými chaloupkami a rozvinout před kamerou všechny barvy během ročních dob. Myslím tedy, že se máme na co těšit.

Bella a Sebastián, Bontonfilm, a. s.

Zajímavostí jistě také je, že o roli nového Sebastiana se ucházelo na 2400 chlapců, z nichž byly podle fotografií vybrány dvě stovky, a po kamerových zkouškách se předvýběr zúžil na dvanáct adeptů. S těmi režisér Vanier odjel do své vlastní horské chaty ve Vercors, kde chová tažné psy, a několik dní pozoroval, jak jednotliví chlapci se zvířaty vycházejí. Vítězem se nakonec stal Félix Bossuet. Krásnou Bellu pak hraje fenka Garfield, vybraná ze stovky psů. V jednotlivých scénách za ni zaskakovaly ještě dvě dublérky. :-)

Kde roste červené kapradí

V této souvislosti se mi vybavuje další film o přátelství chlapce a psa, totiž psů. Jmenuje se Kde roste červené kapradí a kromě původní verze z roku 1974, která běžela u nás v kinech, musím vzpomenou i remake z roku 2003. Ačkoliv jsou obě zpracování velmi dobře hodnoceny, asi z nostalgie se mi líbí o hodně víc to staré. A co, milé čtenářky, pamatujete?

Osm statečných

Z relativně nových filmů pak doporučuji dílo Osm statečných. Kromě nedávno zesnulého sympaťáka Paula Walkera jsou hlavními hrdiny tažní psi na Antarktidě. Příběh je to napínavý a dojemný, takže jako u většiny těchto snímků nezapomeňme mít po ruce kapesníky.

Tři silně nostalgické

  • Goro, bílý pes – japonský seriál z osmdesátých let
  • Bílý Bim, Černé Ucho – sovětský film ze sedmdesátých let
  • Čtyři z tanku a pes – seriál z šedesátých let (malý test: Jak se pejsek jmenoval?)

A který se nejvíce líbil vám?

Přečtěte si také:

Reklama