Pastevecký honácký pes původem z Belgie upoutá svojí ušlechtilou krásou. Mimořádně oddaný a věrný pes, který se liší od ostatních honáckých a pasteveckých psů velkou bystrostí a zájmem o dění kolem sebe. S klasickým německým ovčákem ale nemá pranic společného. Byl spojením dokonalého pracovního rychlého a hbitého psa, kterého belgičtí honáci potřebovali. Až kolem roku 1890 se začíná pomalu krystalizovat plemeno, které vznikalo dlouhá desetiletí pečlivým křížením nejschopnějších ovčáckých psů. O deset let později se stávají národní rasou.
V Čechách měli milovníci psů možnost prvně vidět belgického ovčáka až v roce 1989 v Hradci Králové při předvádění různých disciplin. Prý nejlepší pes pro pracovní využití – temperamentní, ale přemýšlivý a klidné mysli.
Je to ideální ochranářský pes. Nejedná jen na přímé povely svého pána, ale s vědomím, že chrání svůj majetek i svoji lidskou smečku, umí rozhodovat a jednat sám svým vlastním rozumem. Je to pozůstatek jeho původního poslání – pastevectví.
Obecně platí: Nezradíte-li jeho důvěru, nikdy on nezradí vás.
Existují v různých barevných variantách, jejich rozebírání by bylo nekonečné, takže jen stručně. Od černých psů s bílými znaky po čistě hnědé nebo s výraznou černou maskou… Vybrat si můžete psa krátkosrstého, dlouhosrstého nebo hrubosrstého.
Je to nenáročné plemeno. Není náročný na kvalitu krmení ani na péči o srst, kterou stačí jednou týdně pročesat. Je to zdravé, odolné plemeno bez zátěže genetických vad (například dysplazie kyčelních kloubů, tak častá u velkých plemen, se u belgického ovčáka vyskytuje jen velmi zřídka), je odolný vůči klimatickým podmínkám a otužilý.
Nejnáročnější na péči o srst jej samozřejmě dlouhosrstá forma, a to zejména v době línání. Krátkosrstým psům stačí občasné vyhřebelcování gumovým hřbílkem.
Samozřejmě musíte občas prohlédnout zuby, vyčistit uši a zkontrolovat, zda si pes při pohybu správně obrušuje drápky, případně mu je zkrátit speciálními kleštičkami.
Je vhodný do bytu, na zahradu i do kotce. Je spokojený, má-li dostatek pohybu a hlavně lásku svých majitelů…
Jako pracovní plemeno nelze přehlédnout jeho profesionální uplatnění. Je vhodný pro služební vrcholový výcvik, zde jsou úspěšní zejména krátkosrstí ovčáci, využívají je policisté, celníci a pohraničníci, záchranáři či jako společníky zdravotně postižených. Pro jejich klidnou povahu je lze používat i při canisterapii. Je nadmíru všestranný, co říkáte?
K cizím lidem je nedůvěřivý a odměřený, ale nereaguje negativně. Je to prostě jeho přirozená nedůvěra ve vše nové a cizí. Svého majitele a svou rodinu ovšem bezmezně miluje.
Jeho cena je poměrně vysoká, rozhodně to není pes z nejlevnějších. Cena se pohybuje v rozmezí od 6 do 15.000,-Kč v závislosti na kvalitě chovu, pořizovacích nákladech, ceně krytí a podobně.
V České republice najdete pro toto plemeno dva chovatelské kluby - klub Berger Belge a KCHBO - Klub Australského a Belgického ovčáka.
Foto: http://www.mal-gro.unas.cz/
Nový komentář
Komentáře
Malinaka doma mame a sestra si s nim uzila hodne trablu, ale ted je velice kvalitni, ac ma citlivy zaludek a trpel castymi prujmy.
Malíňáci se mi moc nelíbí,a le na závodech patří mezi ty nejúspěšnější. Belgičtí ovčáci z našeho okolí jsou bezvadně vycvičení a prý to oproti jiným rasám nedalo tolik práce. Vzhledově tedy z mého pohledu nic moc, pracovně a inteligencí však
pajda: Máša mě klidně třískne přetahovadlem po noze, když ji ignoruju. Ale občas musím, to bych nic jiného nedělala
Tihle Malinois, jak jsou na obrázku, se mi moc nelíbí. Ani Laekenois, ale Groenendael a obzvlášť Tervueren jsou nádherný pejsci
Ťapina: ingoruj Buffa, když číhá za závěsem s přetahovadlem v hubě a s nadějí v očkách mrská tím svým zakrouceným ocáskem
Ani značné otrlé návštěvy a psy nesnášející návštěvy neodolají a "zatáhnou" si, natož pak my...
papáček: ... možná má svou strategii a případného zloděje by láskou sněd
my tomu našemu belgičákovi žádnej speciální výcvik nedopřáli,jen běžný povely jsem ho učili.takže třeba podá packu a vzápětí druhou a já ho musím držet aby neupadl
hodnější a bláznivější zvíře jsem neviděla
pajda: Spolužačka měla fenku od štěněte při škole, takže na ni asi moc času nebylo. Bydlela ve školním kotci s borderkou, cvičili agility a byla v pohodě. Když jsme končily školu, tak s ní chtěla udělat canisterapeutické zkoušky, ale to už nevím, jak dopadlo. On se dá pes (teda normální pes
) i naučit, aby furt neotravoval, občas je ho potřeba i ignorovat, aby si nezvykl, že bude vždycky po jeho.
Ťapina: mě by spíš zajímalo, kolik to potřebuje zábavy a práce, aby s ním bylo k vydržení. Ti mí dva pošuci jsou děsní - pořád si chtějí hrát nebo aspoň cvičit a nedají chvilku pokoj...
Karolka: Měla
Ovčáci se cvičí snadno, takže není až takový problém cvičit ho s láskou a nenásilně. Se psem, který je oddaný majiteli je radost pracovat, protože je to pro něj potěšení.
no toho mám,dlouhosrstá bílokrémová varianta.jako hlídač je bezvadnej,zloděje by ulízal k smrti
Měla jsem kříženku belgičana malenois, ve dvou letech vzatou z útulku a šílenějšího psa jsem nikdy neviděla. Absolutně anarchistickej hyperaktiv s neodnaučitelnými sklony vymetat popelnice
Máme na ni celá rodina nehynoucí vzpomínky
ale věřím tomu, že byla zkažená z útulku a toulání, pač toulavá byla velmi. ak moc, že se jednoho dne odtoulala nadobro
Ve skutečnosti to může být hezký pes, ale na fotce mi to přijde jako "karikatura" vlčáka. Prostě hlava k tělu moc nesedí.Ale jinak povahově je velmi zajímavý. My bychom si rádi pořídily rotwajlera. Napište prosím taky něco o tomto plemenu. Díky.