Atlas psích plemen magazínu ŽENA-IN.cz si tentokrát vzal na mušku plemeno s dlouhou tradicí - belgického ovčáka. Přečtěte si o belgické ovčandě Zarje a její touze splnit každý povel tak rychle, jak to jen jde.

Země původu: Belgie
Použití: původně pes ovčácký, dnes pes pracovní (hlídač, obranář, stopař), všestranný, stejně jako rodinný pes
Klasifikace podle FCI:belgický ovčák

  • Skupina 1. Psi ovčáci a honáčtí (kromě psů švýcarských salašnických)
  • Sekce 1. Ovčáci
  • S pracovní zkouškou
  • Celý standard FCI: Belgický ovčák (klikni)

Velikost (kohoutková výška):

  • Psi: 60 až 66 cm (ideálně 62 cm)
  • Fenky: 56 až 62 cm (ideálně 58 cm)

Hmotnost:

  • Psi: přibližně 25 až 30 kg
  • Fenky: přibližně 20 až 25 kg

Průměrně se dožívá: 13 až 15 let
Chovatelské kluby:

Historie plemene...

Do devatenáctého století bylo v Belgii množství psů hlídajících stáda, jejichž typ i barva srsti byly značně rozdílné. Aby se do tohoto stavu vnesl určitý řád, náruživí milovníci psů se sdružili a nechali se přesvědčit profesorem A. Reulem z Veterinární školy v Cureghemu, kterého lze považovat za skutečného průkopníka a zakladatele tohoto plemene.

Plemeno se tvořilo oficiálně v letech 1891 až 1897. Dne 29. září 1891 vznikl v Bruselu „Klub belgického ovčáka“ a ve stejném roce (15. listopadu) profesor A. Reul zorganizoval v Cureghemu setkání 117 psů, což pomohlo písemně podchytit základní stav, a byl proveden výběr nejlepších jedinců. V dalších letech začala skutečná selekce, jež využívala k chovu jen několik málo jedinců.

Dne 3. dubna 1892 sepsal Klub belgického ovčáka první velmi podrobný standard plemene. Tento standard definoval jedno plemeno se třemi možnými variantami srsti. Belgický ovčák však přesto zůstával plemenem prostých lidí, a proto nijak zvlášť nestoupl jeho věhlas. První belgičtí ovčáci byli zaregistrováni v plemenné knize belgického kynologického svazu Société Royale Saint-Hubert (L.O.S.H.) až v roce 1901.

Během následujících let milovníci belgického ovčáka neúnavně pracovali na sjednocení typu plemene a odstranění jeho nedostatků. Lze říci, že kolem roku 1910 byl typ a povaha belgického ovčáka ustálen. V historii belgického ovčáka docházelo ke mnoha sporů týkajících se různých variet a barev. Na druhé straně nikdy neexistovaly spory týkající se morfologie (stavby), povahy a pracovní způsobilosti plemene.

Vzhled psa a důležité proporce...

Belgický ovčák je pes střední velikosti, harmonických proporcí, spojující eleganci a sílu; je středního vzrůstu, jeho svalstvo je suché a pevné, formát kvadratický; je velmi otužilý a schopný odolávat různým výkyvům povětrnostních podmínek, jež jsou v belgickém podnebí tak časté. Díky harmonii tvarů a hrdému nesení hlavy působí belgický ovčák dojmem robustní elegance, která představuje hlavní znak zástupců tohoto ušlechtilého pracovního plemene. Belgický ovčák se statisticky posuzuje v přirozeném postoji, bez fyzického kontaktu s vystavovatelem.

  • Typy srsti: Srst a její délka, směr růstu, vzhled a barva belgického ovčáka – to jsou kriteria přijatá k rozlišení čtyř variet plemene, tj. Groenendaela, Tervuerena, Malinoise a Laekenoise.

Povaha belgičáka...

Belgický ovčák je pes ostražitý a aktivní, překypující vitalitou a vždy připravený k akci. Má vrozenou schopnost hlídat stáda, spojuje v sobě vzácné kvality nejlepších hlídacích psů. Je vždy připraven bez váhání, houževnatě, úporně a razantně bránit svého pána. Spojuje všechny vynikající kvality ovčáckého psa, hlídače, obranáře a služebního psa. Jeho živý a čilý temperament a smělý charakter bez známek strachu či agresivity musí být jednoznačně patrné z jeho držení těla a ve věrném, hrdém a pozorném výrazu jiskřících očí. V posuzování se vyžaduje klidná a odvážná povaha.

Jak o něj pečovat?

Belgický ovčák je velice učenlivý pes. Hodí se stejně dobře jako pes služební, pes na psí závodění i domácí společník. V posledním případě si ale musíte uvědomit, že belgičák miluje pohyb a je nutné mu poskytnout dostatečně dlouhé vycházky.

Péče o srst je různá podle variety.

Co se týče výživy, nemá na svou velikost belgický ovčák nijak výjimečné požadavky.

Kamarádka Bára mi odpověděla na pár otázek o své belgické ovčandě Zarje

Proč sis vybrala právě belgičáka, tedy belgičanku?
Důvody byly asi tři. Zaprvé, mám starší fenku křížence Čiru a chtěla jsem k ní parťáka a zároveň pejska, se kterým bych se mohla věnovat agility na slušné úrovni. Hledala jsem psa, který by se té křížence vyrovnal velikostí, trochu podobou a předčil ji v temperamentu a ochotě k práci :). Zadruhé, vždy se mi líbili psi podobní stavbou těla vlkovi. A zatřetí, moje kamarádky z agility belgičáky - maliňáky měli a jejich psi se mi líbili a měla jsem i možnost je blíže poznat, protože párkrát jsem některého hlídala. A proč jsem si vybrala krátkosrstou varietu belgického ovčáka, tedy Malinoise? Hlavně kvůli délce srsti a pak také proto, že jsem osobně neznala žádného Groenendala nebo Tervuerena, který by mě nadchnul.

Zarja a Číra

Mělas nějaké problémy s výchovou či výcvikem?
Belgický ovčák se velmi dobře vychovává a hlavně učí. Je to pes, který miluje svého pána a jakoukoli aktivitu, kterou je s ním možné dělat. Měla jsem výhodu, že jsem Zarju (správně Sunrise Bohemia Alké) mohla sebou brát od štěněte do práce na univerzitě, kde se potkávala s množstvím lidí a naprosto přirozeně si na ně zvykla. Cíleně jsem s ní pak někdy chodila na procházky místo do přírody do centra Prahy, jezdila metrem, na eskalátorech, vlakem, autobusem, tramvají, výtahem, házela jí míček na Staroměstském náměstí v davu turistů.

Zarja

Problémem pro mě byl od začátku kontakt s jinými psy. Větších se bála, a tak na ně preventivně vrčela a štěkala, menší snášela líp, pokud k ní nechtěli čuchat :). Žádného psa nikdy nekousla, ale dodnes jí zůstala nedůtklivost vůči nim. Kolikrát si hrála s jinými psy než s Čirou bych snad spočítala na prstech jedné ruky. Nicméně ze zpětného pohledu se tu nabízí vysvětlení: jednak bylo to štěně, které vedle hry se sourozenci dalo přednost kontaktu s neznámým člověkem (na ten pohled, když jsem ji poprvé viděla, nikdy nezapomenu, bylo mi hned jasné, že se mnou pojede domů). A potom v pěti měsících měla úraz, zlomenou tlapku po skoku přes zídku do 8m hlubokého hradního příkopu. V té době s dlahou preventivně vrčela na každého psa, jako by ho předem varovala, ať ji nechá na pokoji, že ona není žádná chudinka.

Zarja

Ze začátku také měla stres z nasazování obojku. Maliňáci obecně mají ke stresování sklony, což se může projevovat různě. Zarja, když viděla obojek, tak se počůrala. Podařilo se nám to ale překonat a od určité doby je to naopak, když vezmu obojek do ruky, sama mi do něj strká hlavu. Ještě o něco horší to bylo i s postrojem, dodnes se při nasazování klepe jak ratlík, ale jakmile je zapnuto, je už vše v pohodě.

A do třetice, nepodařilo se mi jí přesvědčit, aby při odchodu ven neprovázela celý proces mého oblékání a obouvání koncertem směsice kňučení, mručení, pištění a cvrlikání. Holt jsem se musela smířit s tím, že se pouze stěží můžu odněkud nenápadně vypařit :)!

Zarja

Čím tě nejvíc naštvala?
Tím, že se naučila lovit. Jednou spolu s mojí druhou fenkou strhly srnče. Od té doby dostaly na vycházky do lesa elektrické obojky a naštěstí si už lovit nedovolí a je klid.

Zarja

A čím tě nejvíc pobavila?
Pobavila mě mockrát. Většina komických situací u ní vzniká zbrklostí, jak se rychle snaží splnit nějaký povel. Např. na procházce v parku jsem jen tak řekla „hop“, bez ukázání na lavičku, kterou jsme měli kousek dál před sebou. Zarja ovšem zareagovala velmi aktivně a přeskočila první věc, kterou měla v cestě – koš na odpadky, takový ten úzký na vysoké nožce.

Nebo když člověku skočí nečekaně do klína jenom proto, že si vyloží rychleji položenou ruku jako výzvu. Stočí se pak do co nejmenšího klubíčka aby se na klín vešla a nechá se drbat a hladit.

Zarja

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama