zub

Spousta lidí si myslí, že bělení je pro zuby škodlivé. Koncentrace účinné látky používané při domácím bělení je nižší než u jiných metod, a tím je tento postup výrazně šetrnější vůči zubní sklovině. Před zahájením celého procesu (bělení) je nutné navštívit ordinaci našeho stomatologa a dentální hygienistky pro stanovení přesného postupu.

Zářivý úsměv a zdravě vypadající zuby jsou pro širokou veřejnost stále žádanějším aspektem osobní kultury. V západních zemích Evropy, kde se v posledních letech enormně zvýšil zájem o zubní bělící prostředky, se stal zářivý úsměv naprostou samozřejmostí a příčinou úspěchů v osobním životě i v zaměstnání.

Asi před 35 lety byla objevena nová metoda bělení zubů s účinnou látkou karbamid peroxid. Látka prostupuje do struktury zubu a odbarvuje pigmenty v ní usazené. Zubní sklovina zůstává nepoškozena. Koncentrace látky karbamid peroxid se liší dle způsobu použití. V případě domácího bělení se používá koncentrace 10%, tato koncentrace však roste v případě ordinačního bělení, kde je zapotřebí dosáhnout výsledků v co nejkratším čase. Ve stomatologických ordinacích se běžně používá k bělení zubů karbamid peroxid v koncentracích 16, 22 a 30%.

Bělicí zubní pasty zuby nevybělí, pouze mechanicky působí na zubní sklovinu a odstraňují usazeniny. Princip bělení zubů u bělících zubních past je založen na částicích vápence nebo perlitu, které zuby pouze obrušují. Navíc i při čištění zubů totiž dochází k usazování pigmentů.

Bělicí zubní pasty - jedná se o volně prodejné zubní pasty s bělícím účinkem, které navracejí přirozenou barvu zubu, event. odstraňují skvrny na zubech (dle typu 90-150 Kč). Obsahují částice perlitu, nebo silice. Jedná se o abrazivní metodu bělení. Pasta jemně obrušuje usazeniny na zubech, ale nedokáže odbarvit pigmenty v zubu usazené. K efektu vybělení zde bohužel nedochází.

Bělicí zubní pasty s karbamid peroxidem - Také se jedná o volně prodejné zubní pasty, které však obsahují nízkou koncentraci účinné látky karbamid peroxid. Tyto zubní pasty mohou pomoci při dosažení lepší bělosti v případě častého použití, zpravidla několikrát za den. Zde je zapotřebí velká dávka trpělivosti, než se výsledek dostav í (pastu je třeba používat několik měsíců). Nejčastěji se tyto zubní pasty používají na udržení bělosti zubů po absolvování bělící kůry (viz níže). Cena 200-500 Kč.

Bělicí sety s pryžovým aplikátorem pro domácí použití (karbamid peroxid 10%) - Domácí bělení představuje nejjednodušší možnou metodu bělení zubů. Bělící sety jsou volně prodejné a lze je zakoupit v každé lékárně či drogerii. Jsou vhodně pro zdravé zuby, které nemají neléčené zubní kazy, korunky, fazety apod. Pacient si doma vytvaruje pryžové aplikátory, které přesně kopírují zuby a do nich nanáší bělící gel. Tyto gely odbarvují pigmenty usazené v zubu, nepůsobí mechanicky na zubní sklovinu, ale komplexně na celý zub. Po nasazení na zuby gel obklopí rovnoměrně celý chrup a nechá se působit cca. 30 minut. Tento postup se opakuje 2x denně. První viditelné výsledky se dostaví již za několik dní. Poté se pokračuje v bělení dále, kdy maximální výsledky jsou viditelné za cca 2-3 týdny v závislosti na způsobu a frekvenci bělení. Tato metoda umožňuje pacientovi dosažení kvalitních výsledků jako v případě ordinačního bělení s možností vlastního dohledu nad požadovanou bělostí zubů. Navíc pryžové aplikátory je možné uschovat na pozdější použití. Cena cca 1500 Kč/ 1 ks.

Jednorázové bělicí proužky - Obsahují účinnou látku karbamid peroxid 10%. Aplikují se nalepením na zuby se snahou o maximální přilnutí k zubu tak, aby efekt vybělení nebyl pouze částečný. Používají se cca. 2x 30 minut denně. (cca. 1000-1500 Kč)

Bělicí tyčinky (pera) - Obsahují účinnou látku karbamid peroxid 5%. Aplikují se nanesením gelu na zuby jako noční kůra. Bělící pera jsou vhodná pro cílené bělení jednoho zubu, nebo celého oblouku. Používají se 1x denně , večer po vyčištění zubů (cca 700-1000 Kč)

Ordinační bělení - Některé ordinace nabízejí rychlejší způsoby bělení, ve kterých se nanese koncentrovaný peroxid (až 35%) na zub a poté je aktivován pomocí plazma lampy nebo pomocí laseru. Je zde snaha zrychlit bělící proces, avšak je nutné setrvat poměrně dlouho v ordinaci zubního lékaře a z tohoto důvodu se jedná o poměrně drahý způsob bělení (cca 10 000-17 000 Kč.). Druhým způsobem ordinačního bělení je bělení na stejném principu jako domácí bělení s tím rozdílem, že stomatolog sejme otisk chrupu a poté vyrobí pryžový aplikátor v ordinaci. Zákazník tak dostane hotový aplikátor a bělící gel ve stříkačce. Tato metoda umožňuje pacientovi dosažení kvalitních výsledků s možností vlastního dohledu nad požadovanou bělostí zubů. Navíc pryžové aplikátory je možné uschovat na pozdější použití. Cena cca. 5 000 Kč.

MUDr. Jan Procházka
Vedoucí lékař ERPET MEDICAL CENTRA

Reklama