Dentální hygienistka úzce spolupracuje s lékařem a dle jeho instrukcí vede pacienta ke správné ústní hygieně a správným hygienickým návykům pacienta. Je neodmyslitelnou součástí každé moderní praxe a její pravidelná návštěva min. 2x ročně vede ke zdravým dásním a také snížení výskytu zubního kazu. Navštívili jsme pro tentokrát MUDr.Tomáše Kunerta z ERPET MEDICAL CENTRA v Praze 1 a zeptali jsme na bělení zubů.

 

Někteří stomatologové doporučují používání dentálních nití, jiní mezizubní kartáčky. Co je podle Vás lepší a proč?

Vhodnější je používání mezizubních kartáčků než nití. Mezizubní kartáček vyplní mezizubní prostor mnohem lépe než nit. Navíc je jeho použití mnohem jednodušší a bezpečnější. Vhodnou velikost mezizubního kartáčku pomáhá vybrat dentální hygienistka. Samozřejmě by bylo ideální používat obojí.

 

Jaké nabízíte metody bělení a jaké jsou přibližné ceny metod, včetně vstupní prohlídky, odstranění zubního kamene a ostatních potřebných výkonů?

Erpet Medical Centrum nabízí bělení metodou Brite smile (dražší záležitost – cca 17000 Kč), dále ordinační bělení metodou Opalescence (cca 7000 Kč) nebo domácí bělení pomocí speciálně zhotovených nosičů (cca 2000 Kč). Lékař však vždy musí rozhodnout, která metoda je pacienta nejvhodnější, čemuž předchází vstupní prohlídka a také návštěva dentální hygienistky.

 

Nepřipadá Vám, že se při poměrně drastickém odstraňování pigmentací, zubního kamene či bělení zubů, může poškodit zubní sklovina?

Všechny nástroje používané při zubní hygieně musí být pro pacienta bezpečné a nepoškozovat ho. Zubní hygienistky jsou vyškolené, jak s nimi zacházet co nejšetrněji, aby nedošlo k poškození zubní tkáně. Při bělení dojde pouze ke snížení obsahu minerálů ve sklovině, ale správním čištěním se zuby opět remineralizují během pár dnů.

 

Jak často můžeme bělit a jak dlouho bílé zuby vydrží?

Obecně se doporučuje nepřehánět proces bělení, co se týká ordinačního, tak 2x ročně, domácího 2x–3x ročně. Vybělená barva závisí na tom, zda je pacient kuřák, pije kávu, červené víno či další potraviny, které obsahují hodně barviv. Samozřejmě nekuřákům vydrží vybělené zuby mnohem déle.

 

Dalším módním výstřelkem jsou zubní šperky. Jak probíhá jejich aplikace a nedochází při ní k poškození zubu?

Šperky se pouze lepí na očištěný a osušený povrch zubu, takže k žádnému mechanickému ani jinému poškození zubní skloviny nedochází.

Reklama