487bf96e96df9-obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Nevypnutelný mozek

Chirurg a pedagog Karan Rangarajan, který na sociálních sítích vystupuje zkráceně jako Karan Rajan, je výraznou internetovou osobností poslední doby. S širokou základnou svých fanoušků se dělí o nejrůznější informace týkající se zdraví a životního stylu. Vyvrací mnohé mýty, popisuje fascinující jevy související s lidským tělem a posílá dál konkrétní tipy, které nám mohou usnadnit život. Jedním z nich je i spánková technika pomáhající lidem, kteří mají problém usnout, protože i večer jejich mozek jede na plné obrátky, a ne a ne se vypnout.

Kognitivní mixování

Metoda, o které lékař informoval širší veřejnost, si má s tímto problémem poradit během pouhých pěti minut. Anglicky se jí říká cognitive shuffle, což lze přeložit jako kognitivní mixování i míchání. A to má za cíl přerušit tok rušivých myšlenek, které vám zabraňují usnout. Metoda se dá podle Karana Rajana přirovnat k tomu, když si v přehrávači hudby na mobilu zvolíme náhodné přehrávání, místo toho, abychom každou skladbu sami vybírali.

„Když ležíme před usnutím v posteli, je snadné dostat se do opakujících se rušivých myšlenkových vzorců. Ty mohou vyvolávat stresovou reakci, která vás následně drží vzhůru a nedovolí vám usnout,“ popsal lékař ve svém videu s tím, že se potom člověk točí v začarovaném kruhu a spánek se mu akorát více vzdaluje a vzdaluje.

V takovém případě je tedy potřeba cyklus narušit. A toho se dá docílit právě takzvaným kognitivním mixováním. Karan Rajan radí, abyste si vybrali jedno slovo. Může to být třeba SPÁNEK. Toto slovo rozeberte na jednotlivá písmena a u každého z nich si představujte další slova začínající oním písmenem. V případě písmena S to mohou být například slova jako SÝR, SEMAFOR, SLÁNKA, SESTRA… Jistě se jich dá vymyslet celá řada. Nejde ale jen o to si tato slova v hlavě říct, ale musíte si je i představit. K dalšímu písmenku potom přejděte v okamžiku, když už vás to aktuální přestalo bavit a máte pocit, že se při vymýšlení dalších slůvek nadměrně nudíte.

„Tento trik pomáhá uklidnit zběsilé myšlenky. Takže pokud váš spánkový software nefunguje správně, určitě stojí za vyzkoušení,“ uzavírá Karan Rajan ve svém videu.

Jen mixování nestačí

Metoda sice může pomoci, ale samozřejmě vás nespasí. Pro snadné usínání a kvalitní spánek je toho potřeba dělat na pravidelné bázi přeci jen o trochu více. Americká organizace zabývající se spánkem National Sleep Foundation uvádí šest jednoduchých pravidel, jejichž dodržování by se vám večer v posteli mělo vyplatit.

  • Snažte se během dne trávit dostatek času na přirozeném světle.
  • Mějte pravidelnou pohybovou aktivitu. Ideálně 30 minut pětkrát týdně.
  • Dodržujte pravidelnost jídelního režimu.
  • V odpoledních a večerních hodinách se vyvarujte těžkých jídel, nikotinu, kofeinu a alkoholu.
  • Každý den se snažte chodit spát a vstávat zhruba ve stejnou dobu. Před spaním se věnujte stále stejným relaxačním činnostem.
  • Hodinu před spaním nepoužívejte elektronická zařízení a spěte v tichém, chladném a tmavém prostředí.

Zdroje: Huffingtonpost.co.uk, lékař Karan Rangarajan, Imperial.ac.uk, tensf.org