Ze všech sportovních aktivit má největší vliv na zdraví a fyzickou kondici běhání. Na zdraví a fyzickou kondici lidí i psů, skvělých běžeckých parťáků. Nazujte proto tenisky a vyběhněte se svým psem. Nezapomeňte na vhodnou odměnu v podobě pamlsků pro psy. Můžete je získat i zdarma, v rámci RunCzech běžecké ligy organizované společností Prague International Marathon (PIM).

pesNejpřirozenějším pohybem pro člověka je obyčejná chůze a běh. Běhat dokáže každý, protože běh je zakódovaný v genetické výbavě každého člověka. Běhání má celou řadu benefitů pro zdraví, od zlepšení činnosti srdce a zvýšení výkonnosti plic přes posílení svalové hmoty a odbourání nadbytečných tukových buněk až po zlepšení paměti a vyrovnávání se se stresem. „Běhání působí na vaše zdraví také nepřímo. Díky běhu si srovnáte svoje priority a začnete jinak uvažovat o své kondici a životním stylu vůbec. Navíc si po několika uběhnutých kilometrech nejspíš nedáte guláš a knedlíky, ale s přibývajícím počtem tréninků začnete více či méně spontánně měnit svoje stravovací návyky,“ říká Robert Mifka, člen týmu PIM.

PIM propaguje zdravý, aktivní styl života mezi lidmi všech věkových kategorií, zaměstnání a zájmů. Od roku 1995 pořádá tradiční městský maraton v Praze, od roku 2012 RunCzech běžeckou ligu, která se skládá ze sedmi závodů – 5. dubna proběhl první z nich, Sportisimo 1/2Maraton Praha, další závody se budou konat v květnu, červnu a září.

RunCzech běžecká liga

Sportisimo 1/2Maraton Praha 5. 4. 2014
Volkswagen Maratonský víkend (Procházka se psy) Praha 10. - 11. 5. 2014
Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary 24. 5. 2014
Mattoni 1/2Maraton České Budějovice 7. 6. 2014
Mattoni 1/2Maraton Olomouc 21. 6. 2014
Birell Grand Prix Praha 6. 9. 2014
Mattoni  1/2Maraton Ústí nad Labem 14. 9. 2014

Stejně jako zdraví lidí prospívá běh i zdraví psů. Navíc, pes je skvělý běžecký parťák. Když poběžíte se psem, budete mít lepší náladu. Psi mají hravý krok a vypadají, jako by se při běhu usmívali, a to je ,nakažlivé. :) Protože psi jsou přirození běžci, budete mít ze společného zájmu radost. Na rozdíl od lidského parťáka nebude pes řešit, jak a kolik kalorií spálí, ale připomene vám, že běh je úžasný sport a skoro zadarmo. Lidé, kteří běhají se psem, dodržují tréninkový plán úspěšněji než ti, kteří běhají sami nebo s lidským partnerem. Protože když pes začne vrtět ocasem, je těžké říct mu ,ne. :) A v neposlední řadě, podaří-li se vám psa unavit při tréninku, budete spokojenější i vy. Váš pes nebude šíleným štěkotem terorizovat pošťáka a nebude mít chuť rozkousat vám nové boty.

Pedigree

Desatero běhání se psem

 Běh se nedoporučuje pouze v případě vážného onemocnění vás nebo vašeho psa (např. onemocnění srdce, ledvin a plic nebo kloubní potíže). Berte v úvahu momentální zdravotní stav, hmotnost a věk vás obou. Máte-li pochybnosti, poraďte se s lékařem, potažmo s veterinářem. Jinak stačí dodržovat následující rady.

1.        Nejdůležitější je chuť a nadšení, potěšení z pohybu a ze společně strávených chvil.

2.        Začít běhat můžete kdykoliv. Zpočátku se držte pravidla, že více je méně, a dávky pozvolna zvyšujte. Berte ohled na plemeno psa a jeho fyzické dispozice.

3.        Před tréninkem psa nekrmte a vyvenčete ho.

4.        Dodržujte pitný režim, zajistěte svému psímu kamarádovi během tréninku přísun čerstvé vody.

5.        Pozor na velké horko. Zvláště v letních měsících soustřeďte fyzické aktivity na ranní nebo večerní hodiny.

6.        Pro delší běh vybírejte vhodný, nejlépe přírodní povrch, tedy lesní nebo polní cesty. Na asfaltu tlapky trpí, může dojít ke zranění nebo ke spálení.

7.        Běhejte jen tam, kam smíte. Věnujte pozornost obecním vyhláškám upravujícím volný pohyb psů.

8.        Berte ohledy na ostatní. Nemáte-li nad svým psem 100% kontrolu, používejte vodítko. Pes musí poslechnout na slovo i v prostředí, kde nejste sami (další psi, cyklisté, chodci, děti). Mějte na paměti, že chování psa je do značné míry pudovou záležitostí, a proto ho není možné vždy zcela předvídat.

9.        Intenzita tréninku je druhořadá, nejdůležitější je pravidelnost a potěšení z pohybu. Vyčleňte si určitý objem času v týdnu, který bude určen jen vám a vašemu psovi.

10.    Nezapomeňte psa chválit a odměnit ho vhodným pamlskem určeným pro psy (např. šťavnaté měkké proužky s příchutí čerstvého masa Pedigree Schmackos nebo zapletené tuhé copánky s kuřecím masem Pedigree Rodeo).

Psa zaručeně potěší a navíc podpoří jeho zdraví pamlsky od renomovaných světových značek, které spolupracují s výzkumnými veterinárními institucemi (např. značka Pedigree). „Pamlsky jsou vhodným doplňkem výchovy a pes by je měl dostávat za odměnu – když přiběhne na zavolání, sedne na povel, po tréninku,“ radí odborník na výživu psů a koček MVDr. Leoš Železný, spolupracovník anglického výzkumného centra Waltham, a dodává: „pamlsek nemusí být velký, stačí odlomit kousek, klidně jen o velikosti hrášku. I tak pes pochopí, že udělal něco dobře. Tímto způsobem se také vyvíjejí reflexy, které si pes zafixuje a je pak poslušnější. Pamlsky by celkem za den měly tvořit maximálně 10-15 % z doporučené denní krmné dávky.“

Atraktivní pochoutky pro psy značky Pedigree můžete získat zdarma na všech závodech RunCzech běžecké ligy.

 

Reklama