5cc1b42d1f9eeobrazek.png
Chcete rychlost, nebo pohodlí? Dynamiku, nebo tlumení? Trvalo dlouho, než nějaká značka začala přemýšlet o běžeckých botách jinak. Podařilo se to až švýcarskému výrobci On, který teď se svou technologií dobývá běžecký svět.

 5cc1b337618e2obrazek.png
Blížil se k cíli a věděl, že o vítězství ho nic nepřipraví. Už jen pár metrů ho dělilo od titulu mistra světa na jednom z nejslavnějších vytrvaleckých závodů planety. Nejbližší soupeři ztráceli několik minut. Těsně před cílovou branou odhodil Frederik Van Lierde belgickou vlajku a místo ní zvedl nad hlavu cílovou pásku s nápisem IRONMAN.

Psal se rok 2013. Fenomenální belgický triatlonista si právě připsal vítězství na legendárním havajském závodě. A před zraky celého vytrvaleckého světa stvrdil revoluci, která odstartovala o tři roky dřív ve švýcarském Curychu. Tehdy se totiž zrodila nová značka běžeckých bot On, která Lierdemu na Havaji pomohla k triumfu.
5cc1b4b06ffeeobrazek.png
„Běžecká obuv se během posledních několika let zásadně změnila, ale tohle je něco úplně jiného,“ psal ve stejném roce slavný americký časopis Forbes. O „revolučních běžeckých botách“ informoval i prestižní list Wall Street Journal o pár měsíců dřív.
 
Nešlo si nevšimnout, že v běžeckém světě se odehrává něco nezvyklého. Že hegemonii tradičních značek naboural ambiciózní nováček ze Švýcarska, který měl odvahu přemýšlet o běžeckých botách úplně jinak. Díky tomu dnes obouvá boty On přes tři milionů běžců z více než padesáti zemí světa!
 
Co uděláme? Změníme svět!
5cc1b46536e41obrazek.png
Zakladatelé zleva - David Allemann, Olivier Bernhard a Caspar Coppetti


V roce 2010 to byl ještě pouhý sen – změnit běžecký svět. V hlavě ho měla trojice mužů: trojnásobný mistr světa v duatlonu a několikanásobný vítěz ironmanských závodů Olivier Bernhard, ke kterému se připojili jeho přátelé David Allemann a Caspar Coppetti.
 
Společnými silami začali vyvíjet běžecké boty, které budou tlumené a zároveň rychlé. Pohodlné, a přitom tak dynamické, že v nich bude možné vyhrávat závody. Za pomoci supermoderních švýcarských technologií vytvořili desítky prototypů. Když se blížili ke svému cíli, založili v lednu roku 2010 v Curychu značku On. A jen o měsíc později získali na významném sportovním veletrhu ISPO v Mnichově cenu BrandNew Award, jedno z nejvýznamnějších ocenění za inovace ve sportovním světě. Běžci, kteří měli možnost boty otestovat, byli z jejich vlastností nadšení a mluvili o běhu „po obláčcích“.
 
Nižší tepovka

Ještě na jaře pak Švýcarský federální technologický institut prostřednictvím své studie dokázal, že běžci v Onech měli při tomto testu jednoznačně nižší tepovou frekvenci a nižší hladinu laktátu. Pak už trvalo jen pár týdnů, než se boty On objevily v prvních obchodech.
5cc1b617b2763obrazek.png
Ale v čem spočívala ta revoluční změna? Bernhard, Allemann a Coppetti představili systém tlumení, který není tvořen jednolitou vrstvou materiálu jako u jiných značek, ale skládá se z dutých elementů. Ty svým tvarem připomínají obláčky a fungují tak, že při došlapu utlumí dopadové síly tím, že se stlačí. Při návratu do původního tvaru pak pomáhají běžci s dynamickým odrazem.
 
Úplně tak změnily zažité standardy. V minulosti totiž bylo vždy nutné vybírat mezi tlumenými a dynamickými botami. Mezi pohodlnými a rychlými. Nyní už kompromisy nejsou potřeba, protože On díky systému CloudTec poskytuje oboje. Výhody jsou zřejmé:
 
• Při došlapu efektivně tlumí dopadové síly. Šetří tím klouby a poskytuje obrovský komfort.
• Při odrazu jsou elementy stlačené, takže odraz je stejně dynamický jako v barefoot obuvi. A nejen to: když se elementy vracejí do svého původního tvaru, dokonce s odrazem pomáhají.
• Tento systém tlumí, jen když to běžec opravdu potřebuje.
• Tlumí v horizontálním i vertikálním směru. Běh totiž není skákání nahoru a dolů. Je to pohyb vpřed.
• V mezipodešvi je integrována flexibilní deska Speedboard, která ještě víc podporuje efektivní běžecký krok s nižším pákovým efektem.
 
Stříbro z olympiády
 
Ty obrovské benefity, které nový systém přinesl, udělaly z drzého nováčka nejrychleji rostoucí běžeckou značku na světě. A dlouho na sebe nenechala čekat ani další velká vítězství – triatlonistka Nicola Spirigová vybojovala v Onech stříbrnou medaili na olympijských hrách v Riu de Janeiru, Tim Don vytvořil nový světový rekord v Ironmanovi, Javier Goméz se stal pětkrát mistrem světa…
5cc1b4d11ff2eobrazek.png
Nicola Spirigová, olympijská vítězka v triatlonu

A stejně jako počet medailí se rychle rozrůstaly i modelové řady. Dnes už v nabídce On nenajdete jen boty na silnici, ale taky do terénu nebo na funkční trénink. Vybírat můžete z velmi stabilních modelů na objemové tréninky, ale i lehkých bot na rychlé tempové běhy. A jsou tu i super rychlé boty na závody, které váží jen 106 gramů (Cloudflash)! V nabídce je dokonce také oblečení – elegantní, designové a samozřejmě technologicky na nejvyšší úrovni, jak se od švýcarské značky očekává.
5cc1b53f5bb87obrazek.png
Javier Goméz, pětinásobný mistr světa v triatlonu


Design. Ten je v případě curyšské značky zcela samostatnou kapitolou pro hodnocení. Vymyká se totiž všemu, co v běžeckých speciálkách můžeš vidět. Je čistý. Elegantní. Nekřiklavý. Ale přece dokáže upoutat pozornost svou originalitou.
 
Značka On je jiná v každém ohledu. Také proto se jí daří dobývat běžecký svět.
 

Kdo vítězí se značkou On
Javier Gomez: pětinásobný mistr světa v triatlonu
Nicola Spirigová: olympijská vítězka v triatlonu
Tim Don: mistr světa v triatlonu i duatlonu
Frederik Van Lierde: mistr světa v Ironmanu
Chris Thompson: britský vytrvalec, stříbrný na mistrovství Evropy
Petra Kuříková: česká reprezentantka v triatlonu

Více o značce najdete na www.sorrygravity.cz

Reklama