O běhání v těhotenství panuje mnoho mýtů. Většina lidí vám řekne, že běhat v těhotenství je nesmysl, ale není tomu tak. O problematice jsme pohovořili s cvičitelkou a maminkou Olgou Šípkovou.

O.ŠípkováRáda běháte, ale nevíte, jestli běhání v těhotenství přerušit? Mnoho lidí vám řekne, že běhat v těhotenství se nemá, ale to jsou většinou lidé, kteří běhat nechodí. Běhat v těhotenství lze, nebylo by však moudré s během v těhotenství začínat - nová (organismu neznámá) fyzická aktivita skutečně může ohrozit váš plod.

Populární cvičitelka Olga Šípková je také maminkou, a má tedy se sportováním v průběhu těhotenství své zkušenosti. „Když jsem byla těhotná, hodně se mě na to ptali. Cvičila jsem až do osmého měsíce,“ vzpomíná.

Co doporučuje Olga Šípková běhajícím budoucím maminkám?
„Sama neběhám, ale cvičím jiné náročné sporty. Běhání mezi náročné sporty určitě patří. A co bych doporučila - poslouchejte vlastní tělo, ono si řekne. U mě to bylo v tom osmém měsíci, u někoho to může být dříve, myslím, že v tomhle jsme každá svá.“

Možné nebezpečí

Přestože vám samotným nemusí běh činit obtíže až do poloviny těhotenství (v některých případech - viz výše Olga Šípková - i déle), v extrémní zátěži může na děťátko působit mnoho rizikových faktorů, například extrémní tělesná teplota nebo nedostatečné okysličování miminka kvůli zvýšené potřebě okysličování pracujících svalů. Jedná-li se tedy o závodnice, je povoleno závodit do 15. týdne těhotenství, ovšem jde o věc velice individuální.

Jak běhat?

běh

Vaše běžecké ambice by se měly v průběhu těhotenství orientovat spíše na aktivní odpočinek než vrcholové výkony. Měly byste běhat pomalu a ne déle než 30 minut při tepové frekvenci do 75 % maxima. Pokud tepová frekvence dosáhne 140 tepů za minutu, zátěž by měla trvat do 15 minut.

Pravidelné běžkyně mívají vytrénovaný kardiovaskulární systém a svalstvo dolních končetin a trupu. Vzniká jim tak při těhotenství výhoda při narůstajících nárocích na zatěžování posturálního svalstva, těhotenství lépe snášejí, přibírají méně kilogramů a po porodu se snáze vrací k původním proporcím a kondici.

Dobrou alternativou běhu je plavání, dále rychlá chůze či jízda na kole, případně rotopedu. Tyto aktivity jsou (podobně jako běh) vytrvalostního charakteru a jsou ve vyšších stupních těhotenství rozhodně vhodnější, neboť eliminují nárazy, snižuje se u nich riziko zranění, nepřetěžují se klouby nohou.

Kdy se k běhání vrátit?

Jestliže se chcete po porodu k běhání vrátit, můžete tak učinit poměrně záhy. Jakmile mine šestinedělí, lékař zhodnotí váš zdravotní stav a podle něj povolí i sportovat. Začínejte ale pozvolna, zejména kvůli kojení - nadměrná zátěž by totiž mohla způsobit zastavení laktace.

Několik doporučení závěrem

Při běhání v těhotenství...

  • ... používejte dobře odpruženou obuv.
  • ... noste kvalitní sportovní podprsenku a oblečení.
  • ... pijte hodně tekutin.
  • ... poslouchejte své tělo a nepřepínejte se!
  • ... monitorujte svůj puls.
  • ... běhejte po bezpečném terénu.
  • ... vyvarujte se běhu, je-li vám nevolno, cítíte-li bolest, anebo je příliš horké či vlhké počasí.

Použité zdroje

  • BEJDÁKOVÁ, Jitka: Cvičení a sport v těhotenství, GRADA, Praha 2006
  • HANLON, Thomas W.: Fit pro dva - Oficiální YMCA průvodce těhotenským cvičením, TRION, Praha 2007

Kam dál?

Reklama