Na sportovní výkony má vliv nejen to, jak má člověk natrénováno, ale i další faktory. Patří mezi ně například míra únavy, čas na regeneraci, vybavení nebo třeba jídelníček. Proto je potřeba si hlídat skladbu stravy i její načasování. S nacpaným břichem asi moc daleko nedoběhnete. Nejenže vám bude těžko, ale tělo investuje značnou část energie do trávení, takže na běh už jí moc nezbyde.
5d022ec5a2868obrazek.png

Před během

Mějte ovšem na paměti, že každý člověk je originál, tudíž každému může sedět něco jiného. Pokud se vám dobře běhá nalačno, nemusíte se do jídla nutit násilím, vhodnější ale je dát asi alespoň něco malého. Počítá se i banán nebo smoothie, a to nejlépe 30 minut před výběhem.

Pokud budete mít na trávení alespoň dvě až tři hodiny, můžete si dopřát větší jídlo. Mělo by obsahovat hlavně sacharidy, trochu bílkovin a menší množství tuků. Tuky se totiž obtížněji tráví. Pozor ovšem na celozrnné výrobky v kombinaci s velkou porcí zeleniny a ovoce. Nadměrná dávka vlákniny není před během vhodná, protože pak hrozí, že byste nemusela stihnout doběhnout.

Ráno to může být například ovesná kaše, celozrnné pečivo se šunkou a trochou zeleniny, v jiný denní čas třeba těstoviny s kuřecím mase, sýrem cottage apod.

Pozor ovšem na pokrmy jako je bílý rohlík s marmeládou, čokoládová tyčinka apod. Obsahují velké množství takzvaných rychlých cukrů. Na chvíli se sice budete cítit plní energie, ale brzy bude následovat útlum způsobený prudkým poklesem hladiny krevního cukru. Máte-li chuť na něco sladkého, řešte ji kostičkou vysokoprocentní čokolády. Před během se také trochu napijte, ale ne moc, aby vám nešplouchalo v břiše. Při kratších vzdálenostech není potřeba s sebou tahat lahvičku s pitím.

Po běhu

Vypocené tekutiny je ovšem potřeba doplnit po návratu domů. Zároveň byste měla tělu dodat energii nějakým zdrojem sacharidů a přispět k regeneraci svalů pomocí bílkovin. Jídlo by mělo opět obsahovat menší množství tuků. Pro co nejlepší regeneraci je možné si dát půl hodiny po výkonu proteinový nápoj, ale bez toho se amatérští běžci začátečníci obejdou. 

Do hodiny je následně vhodné dát si plnohodnotné jídlo, ve kterém budou zastoupené zdroje všech makroživin – tedy bílkoviny, sacharidy a tuky. Může to být například losos s brambory a zeleninou, kuřecí maso na olivovém oleji s rýží a salátem. Protože kdo by si chtěl zkazit vypocené kilogramy gulášem se šesti, po kterém se akorát svalí na gauč?

4. týden
Pátek Sobota Neděle Pondělí Úterý Středa Čtvrtek
4,5 km jiná aktivita 4,5 km odpočinek jiná aktivita 5 km odpočinek

A jak probíhá běžecká příprava v naší redakci?

5cee59f7269a2image.pngVeronika, redaktorka
Jak se zpívá v jedné písničce „Slunce nás všechny zpeče, nikdo mu neuteče...“. Ale já se mu utéct snažím, a to tak, že běhám ráno před sedmou hodinou, kdy ještě nemá takovou sílu. Jsou to ovšem muka. Vždycky jsem byla ranní ptáče, ale poslední dobou mi dělá vstávání trochu problémy. Několikrát vypínám budík, převaluju se a ne a ne se vyhrabat z postele. Ale když to dokážu, jsem na sebe pyšná, protože jsem se překonala. Navíc se celý den cítím nabitá energií a těší mě vědomí, že už mám pro dnešek splněno.

Karolína, redaktorka
Musím říct, že běhání už mi jde mnohem lépe. Zjistila jsem totiž, že pokud poběžím v Modřanech ještě o kousek dál než obvykle, doběhnu až k občerstvení u bývalého cukrovaru. Minule jsem si tady po běhu (opět ve vedru, i když jsem si říkala, že v horku běhat nebudu) dala pivo. No a cesta zpět byla mnohem zajímavější. Rozhodně jsem tedy neběžela, ale spíše se sunula. Po druhé už jsem zvolila radši malinovku, jenže to mě zase na cestě zpět zastihl déšť. Tak já tedy nevím. Olympijský běh už se blíží, ale musím říct, že se na něj pořád necítím.

T-Mobile Olympijský běh

T-Mobile Olympijský běh se letos uskuteční ve středu 19. června 2019. Přesně v jeden okamžik, v 18:00, společně vyběhne 80 tisíc běžců na více než 80 místech po celé České republice, aby tak oslavili mezinárodní Olympijský den. 
5cefafce34660obrazek.png

Přečtěte si také:

Reklama