Každý začátek je těžký, ale nikdy není pozdě, ani v sedmdesáti! Dlouhodobě si udržet štíhlou, pružnou a pevnou postavu není příjemné jen pro oko, ale i pro celkovou fyzickou kondici a zdraví.

 

Kdy se při běhu spalují tuky?

Dr. Ulrich Strunz, autor několika knih o zdravém životním stylu,  tvrdí, že tuky se spalují ve svalech při nadbytku kyslíku. Běh, který je ideální ke spalování tuků, se odehrává v takovém tempu, které umožňuje konverzaci s vašim sportovním partnerem. Nejste-li schopná hovoru, běžíte moc rychle. Ale pozor! Uvedené má sloužit pouze jako pomůcka, na kus řeči zajděte raději po běhání, při tělesné námaze budete zbytečně spotřebovávat kyslík. Jinak řečeno, pokud běžíte lehce a bez velké námahy, svaly mají dostatek kyslíku, aby spalovaly tuky. V opačném případě bude vaše tělo spotřebovávat uhlohydráty a nad vašimi tukovými rezervami pouze ohrne nos.

 

Důležitou roli při spalování tuků hraje i hladina kyseliny mléčné (laktátu) v krvi. Je-li jí příliš, trpí svaly nedostatečným okysličením. Trénovaní jedinci mají tu výhodu, že je jejich organismus schopen vypořádat se s laktátem ve svalech rychleji.

 

Zhruba po 3 měsících pravidelného tréninku vám běh ovlivní metabolismus tak, že budete spalovat tuk, i pokud nebudete fyzicky aktivní!

Toto tvrzení se některým může zdát příliš odvážné, ale potvrzují ho jak vědecké výzkumy, tak pozorování profesionálních i rekreačních běžců. Netrénovaný běžec „zlikviduje“ během 30 minut 0,1 g tuku. Postupem času se však situace rapidně mění. Po 4 týdnech běhu spalujete kolem 5 g a po 12 týdnech pravidelného trénování je to až 25 g! Pravidelnými, ideálně každodenními běžeckými půlhodinovkami totiž stoupne ve vašem organismu hladina enzymů, které se podílí na odbourávání tuků. Posílí se vám svaly a zvětší objem svalové hmoty na úkor tukové, tím se znásobí počet „kamínek“, spalujících tuk.

 

A jaká obuv je pro běh optimální?

Dobrá běžecká bota by měla  t l u m i t,  p o d p í r a t   a   v é s t.  Co to znamená? Bota má částečně eliminovat zátěž, kterou při tomto pohybu vyvíjíte přes koleno a kotník na chodidlo. Měla by být zároveň měkká, aby umožňovala pružný krok, vnitřní podšívka má za úkol zmenšení nárazů a podpěru nožní klenby. Bota musí chránit nohu před vytáčením do stran, především při vadné stavbě nohy. Stabilní a pevná pata kvalitní obuvi zabraňuje při dosedání chodidla na zem stáčení nohy dovnitř. Špatnou volbou boty pro pravidelné trénování riskujete poranění achillovky a nadměrné zatížení kloubů dolních končetin. Nejlepší je poradit se s kvalifikovaným prodavačem, což bývá někdy ovšem docela problém, proto je dobré vyzbrojit se alespoň teoretickými znalostmi.

 

A na závěr několik užitečných rad pro ženy, které běhají samy

(z knihy Běhání od joggingu po maratón od Aleše Tvrzníka, Miloše Škorpila, Libora Soumara)

Neběhejte pokud možno za tmy.
Pro běh si vybírejte známé terény, kde se pohybuje více lidí.
Neběhejte ve stále stejnou dobu na stejném místě.
Informujte své okolí, kde jste, kdy se vrátíte a mějte u sebe raději mobilní telefon popř. obranný sprej.
Při běhu si nepouštějte hudbu příliš nahlas, abyste slyšely své okolí.
Nereflektujte na verbální útoky, snažte se působit rozhodným dojmem.

 

Zdroj: Žijeme zdravě, Dr. Ulrich Strunz

         Od joggingu po maratón, Aleš Tvrzník, Miloš Škorpil, Libor Soumar

         www.behej.com

Reklama