O zajímavé psí rase beauceronovi, která u nás není až tak běžná, jsem si povídal s kamarádkou Irenkou. Její Isis na první pohled vypadá jako kříženec rotvajlera a dobrmana, přečtěte si o ní v dalším pokračování Atlasu psích plemen magazínu ŽENA-IN.cz...

Země původu: Francie
Použití: ovčácký a hlídací pes
Klasifikace podle FCI:

 • Skupina 1. Psi ovčáci a honáčtí (kromě psů švýcarských salašnických)
 • Sekce 1. Psi ovčáčtí
 • Se zkouškou z výkonu
 • Celý standard FCI: Beauceron (klikni)

Velikost (v kohoutku):

 • Psi: od 65 do 70 cm
 • Fenky: od 61 do 68 cm

Hmotnost: 35 až 55 kg
Průměrně se dožívá: 9 až 13 let
Chovatelský klub: Beauceron klub ČR (www.beauceron.cz)

Historie plemene...

Beaucký pes, Beauceron nebo Červená punčoška jsou jména používaná od konce XIX. století k označování těchto starobylých planinských francouzských ovčáků, kteří jsou všichni stejného typu, s krátkou srstí na hlavě, s hrubým krátkým osrstěním a obvykle kupírovanýma ušima. Na těle měli pálené znaky, zvláště na koncích všech čtyř končetin, což podnítilo chovatele k tomu, aby tyto psy nazývali „červená punčoška“. Srst bývala obvykle černá s pálením, ale také šedá, celá černá nebo celá pálené barvy. Tito psi byli chováni a vybíráni podle svých schopností vést a hlídat stáda ovcí.

Vzhled psa...

BeauceronBeauceron je velký, pevně stavěný, robustní, mohutný, dobře stavěný a osvalený, bez znaků lymfatičnosti (hrubosti). Časté jsou paspárky na zadních tlapách.

Barva

 • Černá s pálením (černá s pálenými znaky): „červená punčoška“. Černá barva je velmi sytá, pálení je barvy veverky.
 • Harlekýn (modře skvrnitý s pálenými znaky): šedá, černá s pálením, podíl černé a šedé je stejný, skvrny jsou dobře rozmístěné, někdy převládá černá.

Povaha beaucerona...

Přímý přístup a sebevědomí. Výraz je přirozený, nikdy plachý nebo ustrašený. Povaha beaucerona je jemná a nebojácná.

Jak o něj pečovat?

Beauceron není rozhodně pes pro začátečníka a péče o něj není vůbec hračka, natož jeho výcvik. Než si baucerona pořídíte, zamyslete se nad shrnutím ze stránek Beauceron klubu: Nekupujte si beaucerona (klikni).

Jen ve zkratce...

Beauceron

 • Nekupujte si beaucerona pro jeho vzhled...
 • Nekupujte si beaucerona, jestliže nebude moci bydlet s vámi...
 • Nekupujte si beaucerona, jestliže nejste vůdčí typ...
 • Nekupujte si beaucerona, jestliže nemáte dost času k jeho výchově a výcviku...
 • Nekupujte si beaucerona, jestliže jste perfekcionalista...
 • Nekupujte si beaucerona, jestliže vás nebaví venkovní sporty...
 • Nekupujte si beaucerona, jestliže mu nemůžete dopřát dostatek krmení a péče..
 • Nekupujte si beaucerona pouze jako výborného hlídacího psa...
 • Nekupujte si beaucerona, jestliže chcete pouze neagresivní „zastrašující prostředek“...
 • Nekupujte si beaucerona jen jako výhodnou“investici“...

S kamarádkou Irenkou jsem si povídal o beauceronce Isis...

Proč sis pořídila beauceronku?
Protože se mi líbila povaha tohoto plemene a připomínal mi mého bývalého psa, fenku Rebecu, křížence dobrmana a ovčáka.

isis

Jak se vůbec takový pes shání, to není moc běžné plemeno? Muselas na ni čekat, nebo ji dovést ze zahraničí?
V Čechách je pár chovných stanic, takže to nebyl problém... Na netu jsme našli asi tři stanice, které měly fenky v očekávání. Navštívili jsme je v té, co se nám nejvíc líbila, jsme si zamluvili štěňátko. Čekalo se na ni asi tři měsíce.

Mělas nějaký problém s její výchovou?
Maloučko... je to takový plašan a svéráz. Když něco nechce, tak proste nechce a udělá to jen s velkým sebezapřením. Ale když už se nějaký povel naučí, tak ho zvládá. Jen cizí prostředí jsou pro ni problém. To ji všechno zajímá, „ohluchne“, a je jak z divokých vajec. Ale zase je nekonfliktní a přátelská. Je to prostě taková moje blbka :o) Určitě ale není pes pro začátečníka!

Jak tyhle problémy řešíš? Nebojíš se jí třeba pouštět v parku, aby neutekla?
To zase ne... přivolání je zrovna bezproblémový povel... tedy v parku. V centru Prahy, kde pracuji a mám ji sebou v práci, ji pouštím méně. Přeci jen je tu moc podnětů... ale trénujeme to.

Podobný typ psa většinou vzbuzuje v lidech respekt, bojí se jí kolemjdoucí?
Ne přímo bojí, ale někteří raději zachovávají odstup.... což je někdy dobře, občas když se jí někdo nelíbí, tak se statečně postaví před paničku a tváří se obranářsky.

A co největší kulišárna, kterou ti provedla. Myslím něco, u čeho ses smíchy neudržela. Co to bylo?
No, moc jsem se bavila, když si hrála s jedním československým vlčákem a on ji štěstím počůral... Byla celá překvapená. Ale to asi není to, co chceš slyšet, co? Nejvíc kulišáren provádí kamarádce, která ji chodí pravidelně venčit. Při přivítání už jí samou láskou okousala ucho a sosákem praštila do nosu tak, že jí tekla krev... ale bylo to z lásky, neb tetu Piži miluje.

isis

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama