„Nedat se svazovat tím, co napíšou „moudré“ módní magazíny, poradny atp. Jen vlastní JÁ, zdravé sebevědomí, rozhled a nadhled je ten diktát, který můžete respektovat. Nestylizujte se do role, která vám je cizí, najděte si tu, co vám sedí,“ říká mimo jiné návrhářka Beata Rajská v našem rozhovoru.

 

Vaše jméno je na české módní scéně pojem. Je těžké se udržet na špičce?
Dennodenně  se probouzím a říkám si, jak je úžasné, že to tak je. Přijít na scénu a zazářit je skvělé, ale přesvědčit „publikum“, že tam máte svoji permanentku - pravidelné obsazení, náročné určitě je. Podívejte se na moje pracovní diáře a lidí kolem mě. ANO! Je to náročné.

Otevřela jste nový (mimochodem velice krásný butik) na prestižní adrese, hned vedle Kláry Nademlýnské a Natali Ruden. Nebojíte se konkurence?
Konkurence byla, je a bude a nutí vás nezaspat na vavřínech. Pokud berete práci v tomto oboru vážně a taky jako každý jiný druh byznysu, nezbývá vám nic jiného než s konkurencí pracovat. To znamená denně dokazovat, že sem patříte. Ne, nebojím!

Kdybyste vy sama měla přilákat zákaznice, jak byste charakterizovala svoji módu?
Ženská, noblesní, elegantní! Taková, ve které vám je dobře, přispěje k vašemu sebevědomí, líbí se opačnému pohlaví i vašemu postpubertálnímu potomkovi. Mimochodem, jak partner klientky, tak její děti jsou pro mne jako autorku dost důležité „lakmusové papírky“.

Pro jakou ženu převážně tvoříte?
Pro ženu náročnou, která ví, co chce, ale i pro tu, která svůj styl teprve hledá.

Jak se oblékáte vy sama? Předpokládám, že nosíte vlastní modely a testujete reakce.
Tak, jak vypadá skladba nabídky značky Beata Rajská, vypadá i můj šatník, a opačně. Mám ráda šaty, které jsou příjemné, úžasně vypracované. Kalhoty s nápadem, kostýmky s nevtíravým sexy podtextem. Dělá mi dobře, když svleču naše kašmírové nebo tvídově kabáty a z rubu jsou luxusní stejně jako z líce.

Je příjemné slyšet reakce na krásné věci. Já vím, zní to samolibě, ale já fakt zbožňuji naše věci. Možná i proto, že vím, kolik lidí a práce za tím je.

Mnoho českých návrhářek je toho názoru, že se české ženy bojí individuality. Souhlasíte s nimi?
Souhlasím! Ale je na každé návrhářce, aby dokázala přesvědčit, že móda je tak trochu hra, emoce a občas chození po hraně. A já mám odvážných klientek čím dál víc a vážím si toho.

Co byste jim vytkla, nebo naopak doporučila, aby byly více šik?
Nebát se být jiná! Nedat se svazovat tím, co napíšou „moudré“ módní magazíny, poradny atp. Jen vlastní JÁ, zdravé sebevědomí, rozhled a nadhled je ten diktát, který můžete respektovat. Nestylizujte se do role, která vám je cizí, najděte si tu, co vám sedí

Co říkáte na názory různých „módních policií“, které ženy tak rády čtou v časopisech?
Bez komentáře.

Ve vašich šatech chodí známé celebrity, oblékala jste několikrát soutěž miss, navrhovala jste kostýmy.  Co z toho vás nejvíc těšilo?
Mám to štěstí, že práce je můj koníček a každý projekt, každá klientka je pro mne výzva a něco, co mě nabíjí energií. Je pravda, že občas musím přibrzdit, ale skutečně mě to baví.

Možná málokdo ví, že jste vystudovala historii na Filosofické fakultě Univerzity Komenského. Jak jste své vědomosti zúročila v profesi  módní návrhářky?
Filozofie mi otevřela  nové obzory, umožnila mi jiný pohled na spoustu věcí v životě. Dala mi nadhled, za který jsem vděčná, a snad jsem se jí nezpronevěřila:), neboť láska k moudrosti mi zůstala. A pokud víte, každá moje autorská přehlídka má téma, podtext, poznamenán právě filozofií.

Podívejte se například na módní přehlídku nazvanou KULTY 2011

Které historické období, co se módy týče, je vám blízké? Inspirujete se jím při své tvorbě?
Blízká jsou mi 60. a 70. léta, líbí se mně dvacátá i padesátá léta. Obdivuji antiku, secesi, art deco, ale podívejte se do katalogů architektury a užitého umění a přijdete na to, že se najdou i úžasné věci, které vznikaly za éry socializmu. Důležité je vidět a vnímat.

Kdy se můžeme těšit na vaši módní přehlídku? Jak bude vypadat jaro u Beaty Rajské?
Tím, že jsme dobudovali nový butik a salon, máme možnost prezentovat pravidelně nové kolekce tady v našich prostorech. Nejbližší, která bude spojená s prezentací nových fashion hodinek BEA, které jsme designovaly s designérkou Lenkou Súkupovou a společností ELTON hodinářská, a. s., výrobcem hodinek PRIM, na galavečeru při příležitosti  600 let Pražského Orloje. Zrovna dnes jsem uvažovala o prostoru na novou autorskou přehlídku na rok 2012. Mám už téma a začínám na ní pracovat.