O beardet kolii Anakinovi si můžete přečíst v dalším pokračování Atlasu psích plemen magazínu ŽENA-IN.cz. Dozvíte se například, že se na vás tato chlupatá koule bude radostně vrhat při každé příležitosti...

Země původu: Velká Británie kolie
Použití: ovčácký pes a společník
Klasifikace podle FCI:

  • Skupina 1, ovčáčtí a honáčtí psi (s výjimkou švýcarských salašnických psů)
  • Sekce 1, ovčáčtí psi
  • Bez pracovní zkoušky
  • Celý standard FCI: Beardet kolie (klikni)

Velikost (kohoutková výška):

  • Psi: 53 až 56 cm
  • Fenky: 51 až 53 cm

Hmotnost: 19 až 25 kg
Dožívá se: 13 až 15 let
Chovatelské kluby: Klib chovatelů bearded collií (www.beardedcollie.cz)

Historie plemene...

Bearded kolie patří mezi velice stará plemena. Jde o psa ovčáckého, který se řadící někam mezi pravé kolie a staroanglického ovčáka. Hojně ji používali lidé v drsném kraji skotské vysočiny, kde šlo o psa vyšlechtěného čistě účelově, aby byl co nejméně náročný a co nejvýkonnější.

Název bearded kolie se objevil v roce 1891 a to v knize Psi Skotska (The Dogs of Scotland), jako plemeno však byla mezinárodní federací uznaná až v roce v roce 1958.

Vzhled psa a důležité proporce...

kolie

Štíhlý, aktivní pes. I přes silnou stavbu by neměl vypadat příliš těžce. Bystrý a zvídavý výraz je výrazným znakem plemene.

Výrazná a typická je dlouhá jemná srst, která je obzvláště dlouhá na lících, dolních pyscích a na bradě. Tvoří tak vous, podle kterého dostalo plemeno jméno.

Povaha beardet kolie...

Pozorný, živý, sebevědomý a aktivní pes. Inteligentní pracovní pes bez známek nervozity nebo agresivity.

Jak o psa pečovat...

Beardet kolie je aktivní pes, který miluje rád pohyb. Ráda bude dělat některý z moderních psích sportů, jakými je třeba agility. Je chytrá, jde o psa pasteveckého, který se musí umět sám rychle rozhodovat. Mírná a hodná, láskyplná a citlivá.

Co se týče výživy, nemá žádné zvláštní požadavky. Pokud pracuje (a´t už jako ovčácký pes, nebo jako pes sportovec), potřebuje samozřejmě i trochu větší přísun energie.

Uskalím pro některé majitele by mohla být srst, která je dlouhá a jemná. Je potřeba ji pravidelně česat.

O beardet kolii Anakinovi mi napsal můj brácha David

Bearded kolie je jedním slovem takový plyšák. Velká chlupatá koule, která se na vás radostně vrhá při každé příležitosti a to se netýká jen našeho plyšáka, ale většiny „bírdetek”, které znám.

Anakina jsme si se ženou pořizovali v roce 2005 ze dvou důvodů, prvním vzhledem k manželčinu ranému těhotenství bylo, aby štěňátko bylo vychované, než se nám narodí potomek (což se podařilo), druhým pak to, že jsme s ním chtěli vyzkoušet agility (což se vzhledem k jeho problémům s pohybovým aparátem nepovedlo). Volba na bearded kolii padla právě díky agility a tomu, že má žena se drží hesla „Čím víc je to chlupaté, tím víc je to pes.“ :oD

Právě dlouhá jemná srst se může pro majitele Bearded kolie stát prokletím. Ač se to zdá nemožné, beardedky nepelichají, či lépe řečeno pelichají „dovnitř”. Za naší pelichající koulí tedy nezůstávají žádné chomáče chlupů, ale všechny vypadlé chlupy zůstávají v srsti a, pokud má někdo přístup k vyčesávání psa na bodu mrazu jako my, tak mu hrozí, že místo chlupaté koule bude mit kouli dredovou...

A nebo bude mít namísto jednoho psa psů několik. Ona totiž ostříhaná beardeda má s tou chlupatou vizuálně pramálo společného, ať už zvolíte typ sestřihu jakýkoliv. Po ostříhání beardedky (obzvláště po tom prvním, časem si sousedi zvyknou) je majitel okolím zasypáván udivenými reakcemi: „Jé vy máte nového psa?” No, posuďte sami na fotkách, chlupatá verze byla pořízena jen dva týdny před tou ostříhanou.

Anakin 8. 5. 2009

Anakin

Anakin 20. 5. 2009

anakin

Výzva!

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

Reklama