shutterstock-658092553.jpg

Foto: Shutterstock

BB krém, neboli Blemish Balm či Beauty Balm krém, volně přeloženo jako „balzám na vady“, patří mezi oblíbené kosmetické přípravky. Jeho původní vzorec pochází údajně z Německa, kde měl uklidňující a regenerační vlastnosti a dermatologové ho používali pro hojení jizev způsobených laserovými operacemi pleti. Celebrity, které podstoupily laserovou operaci, ho objevily a začaly tento zázračný krém používat pro kosmetické účely. BB krémové šílenství začalo nejdříve v Asii, především v Jižní Koreji. Trend se pak rychle rozšířil také do Japonska, Číny, jihovýchodní Asie a později si udělal cestu i na evropský a americký trh.
 
Trend započal někdy v roce 2005, kdy byl BB krém uveden na trh. Korejské kosmetické firmy se o BB krému doslechly, uvědomily si jeho podnikatelský potenciál, přizpůsobily technologie a začaly dělat své vlastní vzorce. Tak se stal BB krém dostupným pro širokou veřejnost. Slavná korejská herečka Song Hye Kyo byla mezi prvními, kdo veřejně odhalil, že BB krém používá.

BB krémy jsou vhodné pro všechny typy pleti, zaměřeny jsou ale hlavně na ty, kteří mají citlivou a k akné náchylnou pokožku. Na rozdíl od západních produktů má většina asijských BB krémů vysoký ochranný faktor proti slunci. Například BB krém od korejské značky Missha má faktor 42. Mezi další významné korejské značky patří Etude House, Nature Republic, Skin Food, The Face Shop, SKIN79 nebo Innisfree.

shutterstock-1842594028.jpg

Foto: Shutterstock

Možnost maskovat zarudlá místa na pleti pomocí speciálních mastí, které zároveň dodaly hydrataci a chránily před sluncem, se v estetické dermatologii využívala už v 60. letech minulého století. A právě tyto masti byly prvními předchůdci BB krémů, jejichž velký boom u nás nastal asi před deseti lety. Tónovací krémy jsou nyní běžnou a velmi oblíbenou součástí kosmetické výbavy mnoha žen, ale rádi je občas používají i muži. Dodají totiž pleti přirozený barevný tón, ale přitom ji nezatíží jako klasické make-upy.

„Tónovací denní krém, pro který se ujalo označení BB, je vlastně praktickou kombinací hydratačního krému a make-upu. Jedinečný je tím, že pleť barevně sjednotí, dokonale zamaskuje případné nedostatky, přitom ji ale (na rozdíl od make-upů) nijak nezatíží. Kvalitní BB krém si dokáže poradit se zarudnutím pokožky, umí zjemnit viditelné póry, ovšem největší pomoc představuje pro problematickou a aknózní pleť. Dovede totiž dokonale zamaskovat pupínky a zároveň předcházet jejich tvorbě, protože reguluje tvorbu mazu v pokožce. Pleť zároveň zklidní a zjemní. Pokožka tak získá nejen přirozenou, zdravě vypadající barvu, ale i tolik potřebnou hydrataci,“ vysvětluje Denisa Jasinská z české kosmetické společnosti Essenté.

Který BB krém si vyberete?

Tónovací krém volíme podle vlastního odstínu pleti, aby byl výsledek co nejpřirozenější. Blondýnky s jemnou porcelánovou pletí by určitě měly dát přednost světlému odstínu, brunetky s tmavší pletí si mohou dovolit BB krém s odstínem do zlatova, do hněda.

Důležité je ovšem složení přípravku. BB krém by měl obsahovat účinné látky, které se postarají o hydrataci, dokážou odstraňovat odumřelé buňky, změkčují a vyhlazují pleť (např. hydractin, urea), regulují přirozenou kožní mikroflóru a mají antibakteriální schopnosti (např. seboclear MP), poradí si se zarudnutím, pleť zpevní a dodají jí pružnost (např. Telangyn peptide) a také ji zklidní a zregenerují (např. d-panthenol).

kol.jpg

1. Skin79, Notino, 377 Kč / 2. MISSHA, Missha.cz, 324 Kč / 3. Essenté, Essenté shop, 690 Kč /
4. PHB Ethical Beauty, whiteorchid.cz, 590 Kč / 5. Erborian, Sephora, 490 Kč /
6. L’Oréal Paris, Notino, 267 Kč / 7. It´s Skin, Notino, 225 Kč


Foto: Se souhlasem Notino, Missha, Essenté, WhiteOrchid, Sephora
Zdroje: AsianStar, autorka článku, Denisa Jasinská, tiskové materiály Essenté, korejská kosmetika Missha, Wikipedia