Kandidóza nebo poševní kvasinková infekce jsou označením pro vaginální mykózu. Způsobují ji kvasinky, obvykle rodu Candida albicans, které se běžně vyskytují v lidském těle a v pochvě. Samy o sobě nezpůsobují problém, až když dojde k jejich přemnožení.

Spouštěče mykózy
Ke vzniku mykózy dochází z různých příčin. Nezdravým životním stylem, konzumací cukru a alkoholu, stresem, užíváním antibiotik, hormonálními změnami, jako je těhotenství nebo menopauza nebo používáním sprchových gelů a další kosmetiky s nevhodným složením.

Často opomíjeným faktorem je zapaření. Protože kde je teplo, tam jsou i kvasinky. Ukázkovým příkladem je cyklistika, při níž v pochvě nastávají ideální podmínky pro množení kvasinek.

Přestože kandidóza není vyloženě pohlavní nemoc, je sexuálně přenosná. Žena se tak může nakazit i nechráněným pohlavním stykem.

Jak poznat, že jde o mykózu
Když mykóza udeří, žena to většinou rychle zjistí. Nemoc totiž provází obtíže, které dokáží pořádně znepříjemnit život – bílý hrudkovitý výtok, svědění, pálení, bolest při styku i při sportu a otok. Obvykle se objeví kombinace těchto projevů, naopak samotný výtok nemusí znamenat infekci.

Mykózou mohou onemocnět i muži, přesto se u nich málokdy objeví její příznaky. „Pokud onemocní oba partneři, může začít fungovat tzv. ping pong efekt, kdy si muž se ženou nemoc předávají tam a zpět. Pak je potřeba přeléčit i muže a na nezbytnou dobu doporučit sexuální abstinenci,“ říká gynekoložka MUDr. Kristýna Koutná. Dnes už také existují speciální sady, například značky Gynella, určené na podporu léčby obou partnerů.

Proč se nemoc vrací
Návratnost obtíží je u této nemoci poměrně vysoká. Opakované obtíže má dokonce polovina žen, která se s mykózou někdy setkala. „Někdo onemocní jednou za rok, někdo jednou za život. Jsou ale i ženy, které mají obtíže například každý měsíc s příchodem menstruace,“ pokračuje MUDr. Kristýna Koutná.

K návratu nemoci přispívají různé faktory, mimo jiné koupání. Jednak kvůli chlorované vodě, která narušuje pH pochvy a také kvůli mokrým plavkám, v nichž hrozí prochladnutí i zapaření. Problematické jsou i další sporty, při nichž se intimní partie více potí, například běh či jízda na kole.

Vyšší riziko infekce mají ženy s oslabenou imunitou, které se potýkají s dalšími onemocněními, například záněty močových cest. Právě s nimi se potýká mnoho žen v letních měsících.

Domácí léčba poševní mykózy a přípravky bez předpisu
Ne vždy je čas a možnost navštívit lékaře. Třeba na dovolené v zahraničí, pod stanem nebo na vodě. Na mykózu ale existují volně prodejné prostředky, které mohou ulevit. V lékárně jsou k dostání například vaginální probiotika, která pomáhají bojovat s přemnoženými kvasinkami. Ta se užívají také preventivně, třeba po návštěvě bazénu.

Po koupání je potřeba se také vždy řádně osprchovat a osušit intimní partie. Ideální je měnit mokré plavky za suché. V létě je vhodnější nošení volných sukní a bavlněných kalhot spíš než upnutých riflí.

V neposlední řadě je potřeba myslet na intimní hygienu. Používat správné přípravky na mytí, jako například GYNELLA® Intimate Wash, který udržuje vhodné pH a neškodí vnitřnímu ekosystému. Pozor, hygiena je důležitá, ale nic se nemá přehánět.

Dostatečné je mytí 1 až 2x denně, víc už by mohlo být na škodu. Pokud se obtíže nezlepší, vždy je potřeba navštívit gynekologa.
 
Tipy na přípravky nejen pro letní intimní hygienu

6480517114d3fobrazek.png
Jemná pěna GYNELLA® Intimate Foam zaujme každou ženu, která se pravidelně zbavuje chloupků. Přípravek obsahuje kyselinu mléčnou, která udržuje pH pochvy v normálu a obsažené Aloe Vera zase zklidňuje a zmírňuje červené pupínky vzniklé podrážděním po holení. Další složkou je panthenol, který zklidňuje a má regenerační. Dostupné na e-shopu www.gynella.com a ve vybraných lékárnách. Doporučená cena je 199 Kč.

648051cae74d7blobid0.png

Mycí gel GYNELLA® Intimate Wash je určen pro každodenní hygienu žen. Obsahuje kyselinu mléčnou, která upravuje pH gelu tak, aby vyhovoval péči o intimní partie. Navíc podporuje hydrataci. Borovicová silice zase prokrvuje a čistí pleť a díky svým deodoračním účinkům ji zbavuje nepříjemného zápachu. Přípravek v balení s praktickou pumpičkou je dostupný na e-shopu www.gynella.com a ve vybraných lékárnách za 179 Kč.

Reklama