Bayreuth - to je Wagner. Stejně jako Salzburg je spjat s Mozartem, Eisenstadt s Haydnem nebo Litomyšl se Smetanou, při vyslovení města Bayreuth zcela jistě, a to nejen milovníkům hudby, naskočí jméno Richarda Wagnera. Žil a skládal tu sice teprve od roku 1872, přesto však toto severobavorské městečko v blízkosti českých hranic výrazně poznamenal.

Bayreuth si vlastně vybral náhodou. Poté, co ztroskotaly plány na vybudování operního domu v Mnichově za podpory jeho přítele a mecenáše, bavorského krále Ludvíka II., hledal nějaké nepříliš velké město se stávající operní scénou k pořádání hudebních slavností a zejména k uvedení svého monumentálního čtyřdílného cyklu oper s názvem Prsten Nibelungů.

Bayreuth

Markrabská opera v Bayreuthu v té době disponovala největším jevištěm mezi německými divadly s hloubkou 27 metrů. Jenže na místě samém skladatel zjistil, že divadlo zas tak vhodné není. Mělo - alespoň podle jeho názoru -  nedostatečnou akustiku a malé hlediště, a nehodilo se tak pro jeho megalomanské plány na uspořádání velkolepých hudebních slavností. A zejména orchestřiště by nepojalo mohutný orchestr, který skladatelovy opery vyžadovaly. Richard Wagner totiž nebyl žádný troškař, plánů měl hodně od mládí, většinou však nad své finanční možnosti. Neustále se topil v dluzích, před svými věřiteli musel často prchat a dokonce se dostal pro dluhy i do vězení.

Bayreuth-festivalová výzdoba

Že je Bayreuth město hudby tu vidíte na každém kroku

Nejcennější historickou památkou Bayreuthu je bezesporu již zmiňovaná Markrabská opera. Vznikla z popudu markraběnky Vilemíny, sestry pruského krále Fridricha Velikého, která výrazně pozvedla prestiž tohoto jinak nevýznamného dvora. Je to jedno z posledních barokních divadel zachovaných v původním stavu. Pochází ze 40. let 18. století a v roce 2010 prošlo rozsáhlou rekonstrukcí. O dva roky později bylo zapsáno do Seznamu kulturních památek UNESCO. Díky přepychovému baroknímu interiéru, který je celý ze dřeva, bývá řazeno mezi nejkrásnější divadelní sály na světě. Pokud byste měli v Bayreuthu navštívit jen jednu památku, doporučujeme vám rozhodně právě tuto!

Markrabská opera

Markrabská opera-interiér

Foyer a hlediště - zejména interiér Markrabské opery vás ohromí

I když tedy stávající operní scéna nevyhovovala, městečko se Wagnerovi zalíbilo. A tak se rozhodl, že si tu postaví své vlastní Festivalové divadlo, dnes známý Festspielhaus Bayreuth. A co víc! Město se cítilo skladatelovým zájmem nesmírně poctěno, a tak mu nabídlo nejen zdarma pozemek na stavbu divadla, ale také zdarma pozemek na stavbu jeho soukromé vily.

Festspielhaus

Festspielhaus

Festspielhaus, dějiště každoročního Wagnerova festivalu, se nachází na tzv. Zeleném vršku. Plány k němu si Wagner prý „vypůjčil“ od Gottfrieda Sempera, svého bývalého přítele. Jeho projekt byl původně určen pro onen operní dům v Mnichově, ze stavby ovšem sešlo. Divadlo má obdivuhodnou akustiku. Na Wagnerův festival jsou lístky vyprodány prý několik let dopředu, ukázat se na něm je prestižní záležitostí.

Cosima a Richard

V parku před Festivalovým divadlem jsou sochy Richarda a Cosimy

A když jsme ve městě Richarda Wagnera, neměli bychom opomenout navštívit Vilu Wahnfried. Byla vybudována architektem Carlem Wölfelem jako soukromá rezidence Richarda a Cosimy Wagnerových. V parčíku před vstupem do vily stojí busta mladého bavorského krále Ludvíka II., který byl nejen obdivovatelem a sponzorem, ale i dlouholetým přítelem Wagnera. Toho Wagner opravdu bezostyšně využíval, pokud to tedy šlo. On ten Ludvík měl v závěru svého života sám velké problémy, protože se vyčerpal stavbou svých nádherných zámků. Bavorská vláda ho dokonce zbavila svéprávnosti. Ani jeho smrt není zcela objasněna.

Vila Wahnfried

Vila Wahnfried - soukromá rezidence manželů Wagnerových

Ve vile Wahnfried je dnes Muzeum R. Wagnera. V zahradě je pak prostý hrob manželů Wagnerových, jehož foto je ve včerejším článku.

Richard Wagner ale není jediným umělcem, který je s Bayreuthem spojen. Nedaleko jeho muzea se nachází další muzeum věnované životu a tvorbě významného hudebního skladatele Ference Liszta. Byl otcem Wagnerovy manželky Cosimy. Liszt svou dceru v Bayreuthu často navštěvoval (že by jí chtěl vynahradit svůj nezájem, když byla dítětem?) a v roce 1886 také v Bayreuthu zemřel, právě v domku, kde je dnes jeho muzeum. Je pochován na městském hřbitově, stejně jako někteří členové rodiny Richarda Wagnera.

Hrobka F.Liszta

Hrobka F. Liszta

Starý zámek na Maximilianstrasse byl původním správním sídlem. V 15. století byl rozšířen o osmibokou zámeckou věž. Až do velkého požáru v roce 1753, který zničil značnou část budovy, sloužil jak rezidence bayreutských markrabat. V zámeckém kostele jsou náhrobky markrabského páru Fridricha a Vilemíny. Dnes budova slouží jako kanceláře Finančního úřadu.

Starý zámek v Bayreuthu

Starý zámek - dnes Finanční úřad

Nedaleko centra města na Ludwigstrasse leží rozlehlý park a Nový zámek, který byl postaven po velkém požáru Starého zámku francouzským architektem Josephem Saint-Pierrem jako rezidence pro markraběcí pár. Nejcennějšími jsou interiéry palmového pokoje, japonského pokoje a kabinetu zrcadel. Hudební pokoj dokonce navrhla sama markraběnka Vilemína v duchu bayreutského rokoka.

Fontána před novým zámkem v Bayreuthu

Fontána před Novým zámkem v Bayreuthu

Labutí ostrov

Labutí ostrov patří mezi nejromantičtější místa v parku Nového zámku...

Park Neues Schloss

... stejně jako mnoho dalších kouzelných zákoutí

K jižnímu křídlu zámku byl později přistavěn tzv. Italský zámeček pro druhou manželku markraběte, Sophii Karolínu.

Několik kilometrů za městem se nachází park a zámek Eremitáž. Vybudoval si je na místě bývalé jelení obory ještě markrabě Georg Wilhelm, předchůdce a strýc markraběte Fridricha. Z té doby je také Starý zámek.

Starý zámek v Eremeitáži

Eremitáž - Starý zámek byl postavený již v 17. století

Po svatbě Fridrich daroval celý komplex své ženě markraběnce Vilemíně, která se ujala ihned velké přestavby. Starý zámek nechala výrazně rozšířit. Také zde dala vybudovat tzv. Nový zámek celý pokrytý lesklými křišťálovými mozaikami v červené, žluté a modré barvě.

Nový zámek v Eremitáži

Eremitáž - Nový zámek

Centrální část budovy tvoří kruhový pavilon jako Chrám slunce, zastřešený kopulí nesoucí Apollónův zlatý kočár. Po obou stranách jsou půlkruhové pavilony s arkádovým průčelím.

Před oválným komplexem Nového zámku se nachází velké jezero s fontánami symbolizující moře. Další stavby jako grotto, čínský pavilon, ruiny římského divadla a jiné jsou rozesety v rozlehlém parku.

Fontána před Novým zámkem

Eremitáž - fontána před Novým zámkem

Eremitáž

Vodní hrátky u dolní jeskyně - jedna z mnoha atrakcí parku

 

V okolí Bayreuthu stojí za zmínku i zámek a park Fantaisie. Původní stavbu započal bayreutský markrabě Fridrich. Po jeho smrti zámeček zdědila Elisabeth Frederika Sophie, jediná dcera markraběte Fridricha a jeho ženy Vilemíny. Ve své době byla považována za jednu z nejkrásnějších princezen, prý ji takto popisoval sám velký znalec žen Casanova ve svých dílech. Její manželství s würtenberským vévodou však nebylo šťastné, proto se ujala dostavby a přestavby zámku podle své představy a pro svou potřebu. Dala zámečku název Fantaisie, a tak se nazývá dodnes.

Zámek Fantaisie

Zámek Fantaisie nedaleko Bayreuthu

Zámek Fantaisie a park

...obklopen krásným parkem...

Park Fantaisie

... kde voda hraje prim

Ukazatel

A ještě jedna fotka nakonec - Bayreuth nezapomíná na svá partnerská města, mezi něž patří i Praha, a tak v centru najdeme tento ukazatel se vzdálenostmi k nim. Krásné gesto!

 

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

 

Reklama