Je polovina 21. století a Lincoln Six-Echo (Ewan McGregor) žije v obrovském obytném komplexu. Stejně jako všichni ostatní, kteří se v tomto ostře střeženém prostředí pohybují, i on doufá, že bude vybrán mezi těch několik málo šťastných, jimž se dostane možnosti jet na „Ostrov“ – místo, o němž se tvrdí, že je to poslední neznečištěné prostředí na celé Zemi, na níž se jinak žít nedá.

Lincoln se skutečně dočká a je vybrán stejně jako sympatická spoluobyvatelka Jordan Two-Delta (Scarlet Johansson). Jenže vzápětí pochopí, že žádný ostrov neexistuje a že ani s nutností žít v uzavřených sídlištích to nebude tak horké. Tajemný ostrov sice neexistuje, ale není pravda, že se na Zemi jinde nedá žít... Lincoln Sex-Echo ke své hrůze zjišťuje, že má větší cenu mrtvý než živý, poněvadž ve skutečnosti není ničím víc než klonem, který má posloužit k záchraně někoho úplně jiného, bohatého a hlavně svobodného. Rozhodne se proto spolu s Jordan utéci...

V Americe se tenhle film „popcornového“ krále Michaela Baye (natočil třeba slavnou Skálu se Seanem Connerym a Nicolasem Cagem nebo slzopudný Pearl Harbor) hitem nestal, což je vůči němu přece jen nespravdlivé, protože v daném žánru víceméně nabízí vše, co má. Tedy skvělou vizuální podívanou, strhující a rychle ubíhající děj, na pohled hezké hrdiny, nějaké ty emoce a rovněž určitou míru patosu, na Baye kupodivu většinou snesitelnou.

S tím vším souvisí fakt, že  ač jde o téma silné a navíc stále více aktuální - klonování lidí - drží se svého mustru akčního filmu a filosofických otázek a nedořčených odpovědí se tu skutečně nedočkáme. Navíc, ač by šlo film považovat za sci-fi,. daleko přesnější je vnímat ho jako akční film, který se shodou okolností odehrává v budoucnosti. Nejlépe je proto brát film jako spektákl na jedno použití a nestýskat si nad občasnou nelogičností či popřením filmových zákonů.

Bay není režisér libující si v šokujících pointách, které obrátí celý děj naruby, ostatně ani sdělení, že hlavní hrdinové jsou pouhými klony, není tajemstvím dlouho, a proto ani s jeho znalostí při sledování filmu o nic nepřijdete. Půvabná a velmi talentovaná Scarlett Johansson přiznává, že při natáčení tohoto filmu šlo spíše o fyzickou připravenost, na velké herectví tu zkrátka místo nezbývá, což je možná právě v jejím případě velká škoda. Ostatně, i Ewan McGregor už předvedl více třeba v Moulin Rouge. Na druhu stranu ve filmu s mottem "naplánuj si útěk" to jiné ani být nemůže, v rámci žánru oba odvedli slušné výkony.

Ostrov (The Island), USA, 2005, 136 minut, akční / thriller, premiéra 1. září 2005, přístupno od 12 let, české titulky.

Režie: Michael Bay,
hrají:
* Ewan McGregor (Star Wars : Epizoda I-III, Černý jestřáb sestřelen, Velká ryba, Moulin Rouge, Trainspoting)
* Scarlett Johansson (Pavoučí teror, Ztraceno v překladu, Dívka s perlou)
* Djimon Hounsou (Constantine, Gladiátor, Amistad)
* Sean Bean (Troja, Pán prstenů : Společenstvo prstenu, Lovci pokladů)
*  Steve Buscemi (Con Air, Fargo, Armageddon, Pulp Fiction)

Více informací http://www.ostrov-film.cz

A jaké další premiéry vás čekají tento týden?

Utržený z řetězu (Danny The Dog, 2005) oficiální stránka www.dannythedog-lefilm.com

Obsah/Info: Scénář napsal Luc Besson s Robertem Markem Kamenem. Pro Bessona jde o ověřenou spolupráci, neboť spolu již spáchali KURÝRA, POLIBEK DRAKA (Kiss of the Dragon) a PÁTÝ ELEMENT (The Fifth Element).

Příběh se odehrává v zachmuřeném Skotsku. Kruťák Bart (Bob Hoskins) vychoval z kluka Dannyho (Jet Li) bojového otroka. Danny vyrůstá v kleci, živí se konzervami a na krku nosí obojek. Nemá vzdělání, mentálně je na tom jako desetileté dítě. Když mu ale Bart obojek odepne, dělá Danny to, co jediné se naučil – zabíjí.

Bart Dannyho nasazuje do ilegálních zápasů a vydělává majlant. Bart: „Když je dostanete mladé, možnosti jsou nekonečné.“ Pak ale přijde bouračka. Bart skončí v komatu a Danny se ocitne u starého slepce, ladiče pian Sama (Morgan Freeman). Li k tomu říká: „Danny dokáže během chvilky zmlátit spoustu lidí. Ale nerozumí životu. Nemá přátele, nemá rodinu… a tak potká postavu Morgana Freemana. Je to ladič pian a zasvětí mě do světa hudby. A jeho hudba mi pomůže stát se normálním člověkem. Poznám přátelství, lásku i rodinu.“ Choreografi bojových scén vytvořil Yuen Woo-Ping, proslavený díky Matrixu a Kill Billovi. Soundtrack k filmu nahráli Massive Attack.

 

Reklama