Za kratší čas, než trvá cesta z Ostravy do Prahy, se můžete dostat do Bavorského lesa. V tomto pohádkově hustém lese můžete podniknout rodinný výlet a užít si příjemnou zimní dovolenou. Záleží jen na vás, zda se rozhodnete zařádit na lyžích, vyrazíte si užít místní vyhlášené lázně, nebo s dětmi navštívíte atraktivní stezku v korunách stromů.

Zimní radovánky

Kousek za hranicemi s Německem, když minete přechod Furth im Wald, se nachází jedinečná krajima a její okolí je opravdový ráj pro sportovce téměř všech disciplín. Na své si zde přijdou především milovníci zimních sportů, protože v okolí Birkenhofu, městečka, které, leží asi dvacet kilometrů od německých hranic, se nachází zimní lyžařské středisko Hohenbogen a Eck-Riedelstein. Ta lákají návštěvníky na sjezdovky různých stupňů obtížnosti - od začátečnických až po sjezdovku Světového poháru. Vyznavači snowboardu pak mohou své umění na prkně prokázat v místních areálech s U-rampou, boulemi či skokánky. Běžkaři zase ocení rozlehlé trasy v okolí lyžařských center Bretterschachten nebo Scheiben u Velkého Arberu, stejně tak běžecké stezky u Ecku a Rittsteigu. Nabídka je pestrá a kvalita upravených sjezdovek a běžeckých tratí je zaručena.

Relax v lázních Birkehhof

Milovníkům láteňských procedur nelze než doporučit čtyřhězdičkové rodinné lázně Birkenhof. Tento vzdušný hotel stojí uprostřed idylické přírody na okraji rekreační obce Grafenwiesen v Bavorském lese. Odpočinkový program vám zde sestaví přesně podle vás. Pokud se rozhodnete vyrazit do lázní pouze s přítelkyněmi, připraví vás také speciální program na míru. Za zmínku stojí také nádherný výhled přímo z areálu lázní a odpočinout si můžete i na krátkých výletech po zdejším okolí, turisty velmi oblíbená je například místní sklárna.

lazne

lazne

Bavorská kuchyně budí respekt

Jednou z dominant Bavorska je místní kuchyně. Ta je vyhlášená svou bohatostí a netradičními chuťovými mixy. K dušené rybě s koprovou omáčkou například běžně servírují rýži hojně omaštěnou máslem. V pozici turisty je člověk většinou odkázaný na výběr jídel nabízených v restauracích a často se pak diví, co mu to přistálo na talíři. Například v polévce »mit Leberknödel« nehledejte typicky českou polévku s játrovými knedlíčky. Přinesou vám totiž talíř se silným vývarem, kterému vévodí obrovský knedlík o průměru vejce.

U hlavních jídel počítejte s tím, že porce masa jsou skutečně velké, ale jako přílohu k nim dostanete třeba jen dva brambory nebo knedlíky. Místo klasických příloh je populární salát, jenž bývá na salátovém baru k dostání v neomezeném množství. Častou pochoutkou, která se ve zdejších jídelních lístcích objevuje, jsou »Schweinhaxen«. Když to risknete a objednáte si, pak vězte, že vám nepřinesou žádný vepřový plátek, nýbrž pořádný kus prasečí nohy. Velké oblibě se také těší »hausgemachte Nudeln« nebo »Spätzle«. Knedlíky jsou také připravovány z brambor, v jídelním lístku je najdete jako »Knödel«. Naproti tomu »Semmelknödel« jsou klasické knedlíky z mouky, ovšem jiného tvaru a chuti než u nás.

Stezka v korunách stromů

Pokud se do Bavorského lesa vydáte s dětmi, nezapomeňte navštívit oblíbenou atrakci s názvem Stezka v korunách stromů v Bavorském lese, která leží na druhé straně Šumavy u Neuschönau. Lávka dlouhá 1300 metrů je zakončena 44 metrů vysokou vyhlídkovou věží, ze které se naskýtá fantastický a bezmála neomezený výhled směrem k vrcholu Luzný na neosídlenou oblast lesní divočiny a druhým směrem na pečlivě upravenou kulturní krajinu Bavorského lesa s Alpami na obzoru. Za jasného a příznivého počasí se na obzoru před zraky návštěvníků táhne v celé své délce od východu na západ severní hřeben Alp.

stezka

Stezka je otevřená celoročně a děti návštěvu určitě ocení. Dobrodružnou, přesto bezpečnou cestu po lávce zajišťuje konstrukce z masivního klíženého dřeva a 27 podpěrných sloupů. Dřevěné zábradlí a transparentní postranní síť jsou zárukou dokonalé bezpečnosti. Pokud máte chuť na dobrodružství, právě pro vás jsou určeny tři zážitkové stanice s lanovými prvky, kymácející se lávkou, visutou hrazdou a kladinou.

stez

Foto: www.stezkavkorunachstromu.cz, archiv lázně Birkenhof

Reklama