Co se vám vybaví, když se řekne bavlněné plenky? Vlající bílé „prapory“ na balkonech? Nekonečný maraton vyvařování, žehlení a skládání? Nebo úleva, že už se vás to netýká?
Dnešní maminky si už asi nedokážou představit, co bylo s bavlněnými plenami práce, a koukají na ně jako na dávno překonanou historii. My pamětnice, které jsme své děti na bavlněných plenách odchovaly, bychom mohly vyprávět. Já měla dvojčata, s balením na široko kvůli kyčlím (to se používaly tři pleny místo dvou), takže jsem nedělala nic jiného než lítala kolem plen. Když se i u nás začaly prodávat jednorázové pleny, brala jsem je jako ulehčení a luxus. Vzhledem k ceně jsem si je ale mohla dovolit jen jako „nouzovku“, když jsem s dětmi někam cestovala nebo šla na návštěvu či k lékaři. Kdeže loňské sněhy jsou!
Kdyby mi tehdy někdo řekl, že bavlněné pleny jednou zažijí comeback, určitě bych tomu nevěřila.
O to větší bylo moje překvapení, když jsem se dočetla, že se bavlněné pleny začínají vracet. Ve Velké Británii se pro ně prý rozhoduje až 35 % rodičů.
Jaké k tomu mají důvody?
Možná ekologické. Bavlněné plenky se dají používat opakovaně, zatímco jednorázové se vyhazují a „zamořuje“ se jimi životní prostředí. Mimochodem. Už jste je zkusili někdy spálit?
Možná je k tomu vedou důvody ekonomické. Podle studií lze díky bavlněným plenám ušetřit za dobu jejich používání až 10 tisíc Kč.
Dalším nezanedbatelným důvodem, proč se některé maminky vrací k bavlněným plenkám, je fakt, že se dítě dříve naučí chodit na nočník.
Je pravda, že některé děti mokré a studené plenky nesnášejí a samy se jich chtějí co nejdříve zbavit. Komfort, jakým je zadeček v suchu, je k tomu nenutí. O to víc pak musí být rodiče důslední při výchově.
Ale nepředstavujte si, že se vrací nám známé čtverce 70 x 70 cm, které si pamatuje většina z nás. Od té doby prošly i bavlněné plenky výraznými změnami. Nejen že mohou být barevné, ale skládají se z více vrstev a rozhodně se nežehlí, aby neztratily svoji absorpční schopnost.
Na těle drží pomocí plenkových kalhotek, které jsou prodyšné, ale neprotékají. Mají propracovaný střih a zapínají se na suchý zip, takže se dobře přizpůsobí postavě dítěte. Používání moderních plenek je jednoduché a srovnatelné s jednorázovými plenkami.
Co vy na to, měnila byste?
Zdroj Mall
Nový komentář
Komentáře
Používám jednorázovky. Syn byl ve 2 letech bez nich, dávala jsem mu sice ještě nějakou dobu jištění na noc, ale málokdy to bylo opravdu potřeba. Dcerce je rok a zdá se mi šikovnější, tak předpokládám, že to taky zvládneme...
Ekologické hledisko mě trápí, ale snažím se to nahnat zase jinde.A před pár dny jsem na tohle téma diskutovala s dětským doktorem, a ten dokonce říkal, že tady okresní nemocnice spočítala, že je vyjdou levněji jednorázové.
někomu hovínka dětiček voní, mně ne, z toho smradu se mi zvedá žaludek ještě teď; stačí, když dorazí nějaká mamina s pokakánkem - zlaté jednorázovky
fialinka — #24 Přes 10 000? Já skoro 2x tolik
Bébina — #22 mám různé druhy plenek, za výbavičku jsem dala přes 10.000 (ale nevím přesně, něco jsem už i prodala, pak jsem to zas už nepočítala) - těch dobrých plenek mám asi kolem 15-20 ve dvou velikostech, pak k tomu ještě i klasické čtvercové. No a používám už na druhé dítě a ještě je i za něco málo prodám...
Bébina — #22 Záleží, co za pleny používáš. Jsou drahé (600) i levnější (200), já mám ale i spoustu klasických čtvercových plen - zadarmo po nás. Doma přebaluju cca po dvou hodinách, venku třeba po 4, v noci malá spí od sedmi do sedmi s jednou pelnou. Od asi dvou měsíců ji v noci nepřebaluju.
Potřebuješ jich relativně dost, já jsem magor, já v tom mám plno peněz, že bych za to měla luxusní kočárek . Ale když spotřebuješ řekněme 6 plen denně, pereš co 3 dnym tak máš 18 plen na jednu pračku, plus jednou tolik na další dny.
Přeju úspěchy s BKM, já to taky zkoušela, ale nějak bez výsledku, tak mě to pak přestalo bavit.
Me by hlavne zajimalo, kolik tech modernich nezehlicich latkovych plen je potreba, jak casto se musi prebalovat a kolik ta sranda stoji. A stejne, snazim se pouzivat bezplenkovu metodu. Zatim pouzivam jednorazovky, je to rychle a pohodlne, ale pri kazdem prebalovani davam 3tydenniho syna vycurat a vykakat nad cinsky nocnik (nebo umyvadlo) a zatim se mi skoro pri kazdem prebalovani zadari zachytit neco do nocniku.
átéčko — #20 já jsem přeci taky stejná historická puška
Chica — #15 My jsme větinou staré pušky, víš? taky jsem oužívala látkové plíny, ráda jsem je sušila venku, pak žehlila a skládala. V tomhle stavu hezky voněly. Líbilo se mi, jak jsou krásně bílé a práce s nimimě uklidňovala po hektickém dni...
Ale určitě bych na cesty brala ty nové.
OlgaMarie — #17 mrkni se třeba sem co toho je
Myslím, že bavlněné plenky jsou lepší. Sice dají práci, ale když jsme to zvládly a to nebyly ani moc pračky, tak jsme je praly na valše a žehlily jsme je do třech měsíců.
Když slyším jak dlouho se jednorázové pleny rozkládají, tak si myslím, že by stálo za to se nad tím zamyslet. Jde hlavně i o budoucnost Vašich dětí, jak jim zanecháme přírodu.
tortora — #12 nechtěj vědět, jak je to dááávno! Opravdu jsem mimo mísu.
Chica — #15 Ségra též na obě děti používala jednorázovky a oba se v pohodě naučili na nočník, opruzení taky nebyli. Já to neřeším, nočník ani plíny zatím nepotřebuji, tak si musím počkat na případné potomstvo a pak uvidím, které eko zvítezí.
Vidím, že na ženu chodí jen samé uvědomělé matky Nevím, jestli se můžu vůbec přiznat k používání jednorázových plen....
Bavlněné pleny,nebyl žádný problém.Syn nikdy opruzený nebyl.Žehlila jsem je do půl roku,žehlila jsem i dupačky a ty srandovní kojenecké košilky s kulatým límečkem.Ani nevím,jestli se ještě dělají.Až syn bude čekat s přítelkyní rodinu a budou chtít,ráda jim bavlněné plenky koupím.
Eva_Fl — #1 To co píšeš je pravda.
OlgaMarie — #3 promiň,ale je vidět,že jsi těžce mimokaždej při vyslovení látkové plíny,tak vidí klasické čtverce,které se musely vyvářet a to dneska neplatídnešní látkovky jsou naprosto luxusní,tvarem,barevností atd..většinou se perou na 60,žádná vyvářka být nemusí,nač předepíratvyperu je klasickým způsobem,pověsím,uschnou,poskládám do sebe a jsou nachystané na další použitínic,co by mi trhalo žílyani jedno děcko nebylo nikdy opruzené,ale je fakt,že ani jedno to nenutí/ilo na nočník
Za nás jednorázové pleny nebyly. Nevím, jestli bohužel nebo
bohudík. U prvního dítěte jsem pleny tři měsíce žehlila po obou stranách, do
roka aspoň po jedné, pak vůbec. U druhého to bylo už jen po jedné straně a jen
do půl roku. Když jsme byli na chalupě, kde nebyla elektřina, tak jsem si s tím
taky nedělala těžkou hlavu – počurané pleny jsem jen máchala v potoce a
sušila na sluníčku, vyvařovala jsem jen jednou za tři dny. Děti nikdy nebyly opruzené,
neměly žádný ekzém. Jen mi chvilku trvalo, než jsem se přes takové lajdáctví
dokázala psychicky přenést.
Já u 14 měsíční dcery používám jen látkové - na doma, na ven, na noc. Neprotékají, neprovlhají, neomezují ji v pohybu, neopruzuje se. Práce s nimi taky není - sundám, hodím do kýble, jednou za 2-3 dny vyperu, pověsím/dám do sušičky, sundám/vyndám ze sušičky, poskládám, dám do skříně, nasadím...
Zatím jsme za ně dakla určitě víc, ale u druhého dítěte, které se narodí v září, už se ta úspora podle mého projeví. A i kdyby ne, mám dobrý pocit, že dělám něco pro přírodu a pro dceřin zadek.
Všechny tři děti měly bavlněné pleny. Moc jsem se stím nes***a, asi jako s ostatním, ale v 18ti měsících chodily nejpozději všechny na nočník. A nepřipadala jsem si ani jako velkožehlírna nebo prádelna. Peněz za jednorázovky by mi líto bylo. To jsou vyloženě pros***é peníze.
Je je, dneska mám zas hvězdiček, to je ale zk***j den
Když se mi před 15 lety narodil syn, pořídila jsem klasické pleny a k tomu ty skvělé plenkové kalhoty na suchý zip. Fungovalo to opravdu dokonale - po prvním vyprání se ten suchý zip zkurvil a syn měl od té doby poškrábané bříško, protože ten sucháč prostě nedržel. Nemluvě o tom, že ty údajně nepromokavé kalhotky (igelit tam nebyl, bylo to nějaké mikrovlákno či co) stejně prosakovaly, tak jsem ho musela přebalovat každou chvilku. Takže jsem s radostí přivítala papírové pleny, střídala jsem to, protože ta vymoženost se suchými zipy byla šílená. Když mu bylo půl roku, začali jsme chodil spolu do práce a to jsem už látkové zrušila úplně, protože to nešlo, bylo s tím moc práce navíc.