Co se vám vybaví, když se řekne bavlněné plenky? Vlající bílé „prapory“ na balkonech? Nekonečný maraton vyvařování, žehlení a skládání? Nebo úleva, že už se vás to netýká?

plenky

Dnešní maminky si už asi nedokážou představit, co bylo s bavlněnými plenami práce, a koukají na ně jako na dávno překonanou historii. My pamětnice, které jsme své děti na bavlněných plenách odchovaly, bychom mohly vyprávět. Já měla dvojčata, s balením na široko kvůli kyčlím (to se používaly tři pleny místo dvou), takže jsem nedělala nic jiného než lítala kolem plen. Když se i u nás začaly prodávat jednorázové pleny, brala jsem je jako ulehčení a luxus. Vzhledem k ceně jsem si je ale mohla dovolit jen jako „nouzovku“, když jsem s dětmi někam cestovala nebo šla na návštěvu či k lékaři. Kdeže loňské sněhy jsou!

Kdyby mi tehdy někdo řekl, že bavlněné pleny jednou zažijí comeback, určitě bych tomu nevěřila.

O to větší bylo moje překvapení, když jsem se dočetla, že se bavlněné pleny začínají vracet. Ve Velké Británii se pro ně prý rozhoduje až 35 % rodičů.

Jaké k tomu mají důvody?

Možná ekologické. Bavlněné plenky se dají používat opakovaně, zatímco jednorázové se vyhazují a „zamořuje“ se jimi životní prostředí. Mimochodem. Už jste je zkusili někdy spálit?

Možná je k tomu vedou důvody ekonomické. Podle studií lze díky bavlněným plenám ušetřit za dobu jejich používání až 10 tisíc Kč.

plenky

Dalším nezanedbatelným důvodem, proč se některé maminky vrací k bavlněným plenkám, je fakt, že se dítě dříve naučí chodit na nočník.

Je pravda, že některé děti mokré a studené plenky nesnášejí a samy se jich chtějí co nejdříve zbavit. Komfort, jakým je zadeček v suchu, je k tomu nenutí. O to víc pak musí být rodiče důslední při výchově.

Ale nepředstavujte si, že se vrací nám známé čtverce 70 x 70 cm, které si pamatuje většina z nás. Od té doby prošly i bavlněné plenky výraznými změnami. Nejen že mohou být barevné, ale skládají se z více vrstev a rozhodně se nežehlí, aby neztratily svoji absorpční schopnost.

Na těle drží pomocí plenkových kalhotek, které jsou prodyšné, ale neprotékají. Mají propracovaný střih a zapínají se na suchý zip, takže se dobře přizpůsobí postavě dítěte. Používání moderních plenek je jednoduché a srovnatelné s jednorázovými plenkami.

Co vy na to, měnila byste?

Zdroj Mall

Čtěte také

Reklama