Pestrý a vyvážený jídelníček je pro zdraví batolat zásadní. I přes veškerou snahu maminek stravovat své děťátko správně se však může snadno stát, že vybíravým a horším jedlíkům některé zásadní živiny mohou chybět. Batolecí věk vyžaduje např. dostatek vitaminu D nebo železa. Jako pojistka proti jejich nedostatku může posloužit vhodná batolecí mléčná výživa, která je vyrobena přímo dle potřeb batolat. Mozek dítěte právě ve dvou letech dosahuje již 80 % velikosti mozku dospělého. A aby se dobře vyvíjel a správně fungoval, je nutné zajistit dítěti dostatečný příjem vitaminů, minerálních látek, polynenasycených mastných kyselin a dalších prospěšných složek, které vývoj mozku podporují.
5c17aab1d8b2fobrazek.png

Jaké další benefity přináší batolecí mléčná výživa, vysvětluje odbornice na dětskou výživu Ing. Hana Nechvátalová:

1. Jaké benefity přináší batolecí mléko oproti klasickému (kravskému) mléku?
 
Batolecí mléko je nepřesné označení mléčné výživy, která je určená pro děti od 1 roku a nejčastěji nese označení č. 3. Tvořit má však pouze dílčí část pestré a vyvážené stravy. S jejím podáváním se může pokračovat po dosažení 1 roku, po tzv. pokračovací kojenecké výživě označované č. 2. Především v zimních měsících je batolecí mléko vhodným zdrojem vitaminu D, a to vzhledem k nedostatku slunečního svitu, který je nejpřirozenější cestou k jeho získávání. Jedná se také o výborný zdroj vápníku, který je potřebný pro správný růst kostí. Vhodné je zařadit do jídelníčku vašeho dítěte například mléko Sunar Premium 3. Kromě zmiňovaného vitaminu D, obsahuje také vitaminy A a C, které jsou důležité pro správný vývoj imunitního systému, dále vápník a železo. Vývoji mozku a mozkové aktivity pak napomáhá obsažená kyselina alfa-linolenová ze skupiny omega-3 mastných kyselin.

Kravské mléko je možné podávat v malých dávkách. Oproti batolecímu mléku má však deficit některých důležitých minerálních látek, např. jódu a železa potřebného pro správnou krvetvorbu, a navíc se kravské mléko vyznačuje vyšším obsahem bílkovin, které jsou v batolecím mléku cíleně sníženy kvůli správnému fungování ledvin. Batolecí mléka jsou navíc obohacena o prospěšné látky, např. prebiotickou vlákninu. Proč tedy dětem nedopřát ve výživě to nejlepší?
5c17aabf15cc7obrazek.png
2. Do kolika let je vhodné podávat dětem batolecí mléko?

Batolecí mléko je vzhledem ke složení možné podávat alespoň do 3 let věku dítěte. Doporučená dávka u dětí po 1 roce je 300–330 ml a je možné ji podávat během dne ve 2–3 dávkách, ideálně ráno a navečer. S batolecím mlékem navíc můžete dítěti nabídnout zajímavé varianty, např. připravit lahodný koktejl smícháním mléka s ovocem, třeba s banánem či jahodami. Zpestření přinesou
i ochucené varianty mléka zakoupené v obchodě. I u batolecího mléka je pro dítě důležitá jeho chuť, a proto vybírejte to, které ve svém složení obsahuje mléčný tuk. Ten dodává mléku lahodnou mléčnou chuť a děti si ho jistě ihned oblíbí.

Přečtěte si také:

5c17aacebdcb5obrazek.png

Více informací naleznete na  SUNAR.CZ

Reklama