Rozčilují vás vaši potomci, kteří neustále pouštějí vodu na "plný pecky" a neobtěžují se ji zastavit, ani když hledají čistý ručník, nebo si čistí zuby, a přitom se procházejí po celém bytě? Můžete je zkusit převychovat, ale možná bude mnohem jednodušší ušetřit nějaké peníze a pořídit si novou baterii, která udělá za takovým plýtváním tečku.
Každá nová armatura, kterou firmy na trh uvádějí, je šetřivější. Původní dva kohoutky na spouštění teplé a studené vody zhruba před patnácti lety nahradily pákové baterie. Prý dokázaly oproti svým předchůdkyním ušetřit až polovinu vody. Přitom dnes se už považují za obyčejné, čemuž odpovídá i cena - v různých akcích je pořídíte zhruba za tisíc korun.
V obchodech však najdete ještě šetřivější modely. Výrobci nabízejí baterie opatřené eko a stop tlačítky, případně brzdami. Různé firmy je sice pojmenovávají různě, ale princip je stejný. Tlačítko pustí při běžném použití průtok pouze na 50 až 80 %. I když tedy někdo nechá vodu puštěnou, mrhá jen zpolovice. Pravda, jsou však situace, kdy potřebujete například při napouštění vany nebo kýble, aby tekla voda co nejrychleji. Potom stačí zmáčknout tlačítko či brzdu a průtok se změní dle vašeho přání. Některé firmy baterie s tlačítky nenabízí, ale menší průtok vám nastaví přímo při osazení armatury v koupelně odborník. Jde však o proces skoro nezvratný. Pokud byste chtěli průtok zvětšit, je nutné baterii rozšroubovat.
A vývoj jde dál - v mnohých rodinách se hlavně ve sprchových koutech objevují baterie termostatické. Poznáte je jednoduše - jedním kohoutkem si pouštíte vodu, na druhém je viditelná ryska a číslice 38 °C, protože právě tato teplota je tělu nejpříjemnější. Pokud si nastavíte risku k této hodnotě, bude vám téct voda o požadované teplotě do vteřiny. Odpadá tak štelování, přidávání a ubírání, kdy teplá i studená voda bez užitku odtékají do odpadu. Samozřejmě že stačí kolečkem pootočit a poteče voda horká nebo studená.
Nejen ve sprchách, ale také v rodinách s malými dětmi ocení vysokou bezpečnost těchto armatur. Z baterie totiž vytéká voda o stálé teplotě, kterou jste si nastavili. Ta se během doby nemění. Pokud by například došlo k závadě na potrubí a přestala téct studená, baterie se raději zcela zastaví, než aby slevila ze svého "standardu" a vytékala voda horká. Také termostatické baterie se prodávají v kombinaci se stop tlačítky a brzdami. Úspora vody je potom ještě vyšší. Jejich cena se pohybuje zhruba od čtyř tisíc korun.
ilustrační foto Ideal Standard
Nový komentář
Komentáře
No jasně, ono nejen ty koupelnové baterie, ale třeba i ty, které dáváte do přístrojů Vás hodně naučí šetřit. Protože já třeba mám spoustu nových gadgetů na baterie a tak často není jiná možnost, než si koupit nějakou baterii třeba tu nabíjecí. To Vás hodně donutí šetřit na věcech jako jsou třeba baterie, nebo ne ? :-D Mimochodem, docela levné baterie mají zde https://www.ame.cz/Elektronika/Baterie-_g40520689_10699.aspx
Musím také potvrdit že termostatické barerie jsou naprosto suprácký. Manžel jí koupil tuším tady: http://www.koupelny-obchod.cz/vodovodni-baterie/umyvadlova-baterie?page=7 a nikdy už bych zpátky klasickou nebrala. To pohodlí je k nezaplacení
Pokud máte vodu "na karmu", tak si nechte zajít chuť
páková baterie mě taky naučila šetřit během čištění zubů vodou