Již několikrát ztvárněn ve filmové či divadelní podobě dostal bouřlivák s horkým srdcem Cyrano z Bergeracu již mnoho podob, které mají ale jedno společné - nos, jenž je trochu větší, než mají všichni ostatní. A jaký je David Prachař, který ztvárňuje hlavní postavu dramatu Edmonda Rostanda, v Národním divadle v Praze? Plný síly a jiskry v očích, že na jeho nos hravě zapomínáte.

 

Na prknech Národního divadla nechává Prachař vyniknout Cyranovu zapálení pro spravedlnost i smyslu pro přátelství. Jaroslav Vrchlický mu vkládá do úst verše, které i dnes diváka pohltí. Možná by vás ze začátku mohla odradit délka celého představení. Ale po prvních deseti minutách se do hry ponoříte a nakonec vám tři hodiny utečou jakoby nic.

 

S Davidem Prachařem jsem se měla možnost zatím setkávat pouze v televizních filmech či seriálech. Divadelní Prachař je jiný. Jakoby v něm hraní před divákem dávalo možnost vyniknout opravdovému herectví. Ztotožňuje se s Cyranem. Velice dobře mu sekunduje také Saša Rašilov v roli Kristiána. Ale jedno minus tu přece jenom je. Jeden má být krásný a hloupý, druhý chytrý, ale s komplexem ošklivosti – oba se spojí, aby Roxana mohla získat svoje zamilované verše i lásku.

 

Ale Rašilova a Prachaře, jakoby kromě Cyranova výrazného nosu nic nerozdělovalo. A proto je tu někdy trochu těžké pochopit, proč považovat Cyrana za ošklivého a Kristána za toho hezkého. Jana Janěková ml. ztvárnila lásku obou - Roxanu. Nelze jí nic příliš vytknout, jen jsou v určitých chvílích její slova bez zapálení a lásky. Ve chvíli, kdy jí Cyrano přednáší verše, její tělo touží nacvičenými pózami, ale slova zůstávají pro diváka trochu chladná.


Cyrano de Bergerac, vlastním jménem Hector-Savinien de Cyrano, (6. března 1619, Paříž28. července 1655 tamtéž) byl francouzský spisovatel, mimo jiné autor satirických utopických cestopisů.

Proslulost postavě Cyrana z Bergeracu dodal francouzský dramatik Edmond Rostand veršovanou divadelní hrou Cyrano de Bergerac (1897). Na motivy této hry vznikla i četná filmová zpracování.

 

V inscenaci se setkáte s plejádou výborných herců. Radoslavem Lukavským počínaje, přes Jiřího Štěpničku, Davida Matáska, Aloise Švehlíka, až třeba po Miloše Nesvatbu či Alexeje Pyška. Cyrano dává dohromady starou a mladou generaci herců.

 

Radovan Lukavský i ve svých 86 letech stále dokazuje, že herectví je především povoláním srdce. Dokud to bije, není důvod odcházet z divadelních prken. Jako D´Artagnan nemá ve hře přespříliš dialogů, ale ve chvíli, kdy zazněl jeho hlas, jsem si okamžitě vybavila jeho přednes básní, které jsem poslouchala jako malá. Ten hlas je stále stejný, přednes plný pozitivní síly.

 

Jestli hra Cyrano z Bergeracu dokázala v Národním divadle něčeho na sto procent využít, byla to právě jeho scéna. Velký prostor byl do posledního detailu využit. Každé jednání mohlo díky scénografovi Davidu Markovi vyniknout. Scény se střídaly a dávaly hře nový náboj. Bylo tak jednoduché se přenést do Paříže pod okno Roxany či do kláštera, kde Cyrano umírá.

 

Ano, Cyrano umírá a až v posledních minutách svého života se vyzná ze svých citů své milované Roxaně. Ale on ještě neskončil se svým příběhem… I vy máte možnost jej poznat. Národní divadlo a Cyrano z Bergeracu vás obklopí verši a zavede vás daleko od rychlého života 21. století, až za tím, který miloval, básnil, vážil si přátelství a sám sebe.    

Cyrano z Bergeracu
Edmond Rostand

Národní divadlo – premiéra 31. 10. 2002

Režie   Michal Dočekal

Scéna  David Marek

Kostýmy  Zuzana Krejzková

Hudba      Petr Kofroň, Filip Topol

Dramaturgie  Daria Ullrichová


Co vy a Cyrano z Bergeracu? 
Který herecký či divadelní představitel byl podle vás nejlepší?
Kdy jste naposledy byla v divadle a na čem? 

Otázka číslo čtyři: Ve kterém českém městě najdete baziliku Sv. Prokopa, říční lázně Polanka či divadlo Pasáž?

Reklama