Co je FENG SHUI?

Feng shui (čínské slovo FENG znamená “vítr” a SHUI znamená “voda”) je starobylé čínské umění, které nám ukazuje, jak uspořádat předměty, abychom dosáhli harmonie, zdraví, štěstí, lásky a bohatství. Učí nás, jak najít rovnováhu v našich vztazích k předmětům kolem nás a jak je umísťovat, aby se lidé a prostředí harmonicky sjednotili a posilovali pokrok.

Podle starých Číňanů je rozmístění předmětů v prostoru velmi důležité. Poloha našeho domu, kanceláře a umístění všech předmětů, kterými se obklopujeme, ovlivňuje naše postoje, a dokonce i naši duši. Tyto vlivy utvářejí naše chování a celkový pohled na všechno pozitivní i negativní, přátelské i nepřátelské, harmonické i škodlivé.

Nevíme přesně, kdy a kdo Feng shui založil. Převládá však názor, že vzniklo v době vynálezu kompasu, který byl údajně vynalezen Žlutým císařem, knězem a vládcem starověké Číny, který žil přibližně 2 700 let před Kristem. Je mnoho různých škol Feng shui, ale všechny musí určovat světové strany a polohu jim příslušejících sektorů a všechny mají podobná pravidla umísťování předmětů.

Barvy

mohou kromě ovlivňování naší nálady a pocitů také výrazně ovlivnit a změnit atmosféru místnosti i celého bytu. Z hlediska Feng  Shui jsou určeny přímo i barvy více či méně vhodné pro jednotlivé místnosti domu. Zkuste porovnat barvy svého prostředí s barvami doporučenými a případně je vyzkoušejte.

Nezapomeňte, že barvy můžete svému bytu dodat také pomocí koberců, závěsů a dalších doplňků. Je vhodné kombinovat spíše světlejší a veselejší barvy v jemných odstínech. Pokud je to možné, vyvarujte se přemíry sytých odstínů barev - používejte je spíše jako zvýraznění drobných detailů - například jako polštáře, malé koberečky, keramika.

Barvy v domácnosti

Ložnice

- nedoporučují se jasné, syté barvy, zvláště červená a oranžová. Jejich silně aktivní energie může narušovat klid, potřebný ke spánku. Doporučují se - matné odstíny modré barvy, dále šedá, béžová a jiné neutrální barvy, které mají uklidňující účinky a podporují spánek

Pracovna, studovna

- nedoporučují se syté odstíny barvy červené, oranžové a zlatožluté, jež narušují soustředění a myšlenkovou činnost, potřebnou při jakékoliv tvůrčí práci, studiu nebo četbě. Doporučují se - barvy matné a neutrální, v Číně pak hlavně barva zelená, která je uklidňující pro oči, jež během práce a studia vyžadují dostatek oddechu.

Obývací pokoj

- doporučují se všechny barvy, které jsou uživatelům příjemné. Protože se v něm často zdržují lidé i ve větším počtu, což vytváří silně pozitivní energii, kterou negativní síly zvenčí narušují jen dosti obtížně, nevyžaduje tato místnost žádnou zvláštní ochranu prostřednictvím barev.

Jídelna, jídelní kout

- nedoporučují se barvy chladné a tmavé, zvláště pak černá, která podle čínského přesvědčení jídlo spíše znechucuje. Doporučují se barvy světlé, syté, teplé - lososová, broskvová, meruňková, které optimalizují chuť k jídlu a vytváří příjemnou pohodu.

Kuchyně

- nedoporučují se opticky chladné barvy jako modrá a šedá, jež snižují chuť k jídlu a tedy i k vaření. Příliš vhodné nejsou ani odstíny červené a oranžové, zbytečně v kuchyni zesilují energii ohně. Doporučuje se světlá, matná, teplá barva - perfektní je bílá barva - barva čistoty.

Koupelna

- nedoporučují se výrazně temné a chladné barevné odstíny, mimo jiné námořnická modř, lesní zeleň, ocelová šeď. Doporučují se světlé matné barvy, zvláště bílá, signalizující čistotu, také je vhodná mandarinková a žlutozelená barva.


zdroj: cakry.cz

 
Reklama