Na chvíli se zastavte a rozhlédněte se kolem sebe. Už staří Číňané věděli, že největší inspirací je pro nás příroda a její pravidla. Známé umění Feng shui samo vychází z přírodních živlů větru a vody a snaží se je udržovat v rovnováze. Feng shui bylo později převedeno také do úpravy interiérů a zaměřilo se na vytváření ideálních podmínek pro bydlení. Nedílnou součástí harmonie v domácnosti je bezpochyby výběr a kombinování barev, které dokáží ovlivnit naši náladu i výkon.

Není žádným tajemstvím, že barvy mají vliv na lidskou psychiku. Vhodným výběrem barev a jejich kombinací v domácnosti můžete dosáhnout vnitřní rovnováhy a pocitu bezpečí. Ing. arch. Otakar Chochola, který se uměním Feng shui dlouhodobě zabývá, přikládá barvám velkou důležitost: „Barvy mají obrovskou energii, dokáží stimulovat, povzbudit, ale i paralyzovat. Při zařizování interiérů je proto důležité odezírat barvy z přírody. Příroda nám napovídá, co je přirozené a s čím bychom měli splynout.“

koupelna

Správná volba barev je tak jednou z nejjednodušších možností, jak v místnosti zajistit správné rozložení energie. Ve Feng shui jsou čtyřmi nejoblíbenějšími barvami červená, bílá, černá a zlatá. Používejte proto jejich kombinace po celém bytě. Teplé barvy jsou charakteristické veselostí, lehkostí a pozitivními účinky na psychiku. Teplé odstíny zpravidla místnost oživují a celkově prostor rozšiřují. Hodí se do pracovny nebo dětského pokoje. V těchto místnostech se nebojte použít intenzivní barvy jako žlutou nebo červenou. V pokoji by však neměly převažovat. Studené barvy vyzařují čistotu a svěžest. V místnosti ustupují do pozadí. Se studenými odstíny nešlápnete vedle v pracovně nebo koupelně.

Každá Feng shui barva představuje 5 základních elementů:

  • Oheň reprezentuje červená, oranžová a růžová, které vyjadřují vášeň, energii a intimitu.
  • Země v sobě skrývá světle žlutou, barvy písku a béžovou, které stojí za stabilitou a výživou.
  • Kov zahrnuje  bílou, šedou a stříbrnou, které jsou spojené s čirostí a přesností.
  • Voda je modrá a černá, u kterých můžete čekat klid, lehkost i svěžest.
  • Dřevo reprezentuje hnědá a zelená, které značí zdraví a vitalitu.

Harmonie v koupelně

Koupelna by měla především sloužit jako prostor pro relax a očistu, tudíž je důležité vytvořit si z ní oázu klidu. Pokud je to možné, snažte se dveře do koupelny vždy zavírat. Koupelna by ideálně měla být oddělena od toalety, u které platí, že by záchodové prkénko mělo být vždy dole. Prkénko nahoře totiž vede k úniku pozitivní energie z domu. Z pohledu Feng shui jsou překážkou také kapající kohoutky, které navozují energii nerozhodnosti. Zrcadla mají v koupelně pozitivní efekt, ale na stěnách by neměly být více než dvě. Prázdné obaly a nepoužívanou kosmetiku určitě ihned vyhazujte. V koupelně platí jednoznačné pravidlo „méně je více“.

koupelna

Současný diktát si žádá kombinace různých tvarů, barev i materiálů. Důkazem, že i zdánlivě neslučitelné a neobvyklé má své kouzlo, je kolekce Kartell by Laufen. Její autoři Roberto a Ludovica Palombovi se rozhodli překročit hranice tradičního a dali vzniknout barevné kolekci, která je nejen originální, ale také cenově dostupná. Hlavní výrobní složkou se stal materiál zvaný SaphirKeramik, který má srovnatelnou pevnost s ocelí a dvakrát větší tvrdost než klasická sanitární keramika. Nábytek Kartell by Laufen je navíc dostupný v šesti barevných provedení: bílá, černá, šedá, oranžová, švestková a bordeaux.

www.laufen.cz

Reklama