deti

Dětský pokoj je multifunkčním prostorem, který je zároveň ložnicí, pracovnou, či hernou, takže výběr vhodných barev není zrovna jednoduchý. Ideálním řešením by bylo barevné rozdělení do zón, ale každé dítě nemá k dispozici tak velký pokoj, aby se takový záměr dal uskutečnit. Čím se tedy řídit při výběru správných barev? Poradíme vám.

V minulém článku jsme se seznámili se správným zařízením dětského pokoje ZDE a dnes si můžeme pohrát s jeho estetickou stránkou. Důležitou roli hrají barvy a není žádným tajemstvím, že mohou do jisté míry ovlivňovat i psychiku. Některé působí rušivě, jiné naopak uklidňují, další mají vliv na soustředění. Při výběru barev vhodných do dětského pokoje je potřeba myslet nejen na estetickou stránku, ale i na temperament dítěte.

Jaké barvy jsou vhodné do dětského pokoje?

Pastelovými barvami nic nezkazíte

pastelky

„Pastelky“ působí neutrálně a přívětivě a pro dětský pokoj jsou jako stvořené. A nemusí to být zrovna růžová, či bleděmodrá. Každá barva má své pastelové odstíny a vy se je můžete namíchat sami přidáním bílé, nebo se obrátit na odborníky v obchodech.

Teplé barvy dokážou zvednout náladu

teple

Pod pojmem „teplé“ barvy si představíme především odstíny červeného spektra od oranžové po žlutou, ale jejich paleta je mnohem širší. Záleží jen na vás, jakou intenzitu těchto barev zvolíte. V každém případě uděláte dobře, protože teplé barvy obecně zlepšují náladu, takže se v nich vaše děti budou cítit příjemně a svůj pokoj budou vnímat velmi pozitivně. Univerzální „teplou“ barvou je žlutá, která se hodí jak do dívčího, tak chlapeckého pokoje.

Ale pozor na červenou! Je příliš „agresivní“ a mohla by působit rušivě. Pokud po ní vaše dítě vyloženě touží, zkuste ji na lůžkovinách a doplňcích.

Nebojte se zelené

zelena

Zelená je barvou přírody a proto navozuje pocit vyrovnanosti a harmonie – tedy přesně to, co naše děti po náročném dni potřebují. I když má tato barva příznivý vliv na psychiku, nemusí se líbit každému. Ale jako každá barva má mnoho odstínů, které mezi sebou můžete kombinovat.

Slaďte různé odstíny zelené – od poklidných tlumených odstínů až po zářivě svěží barvy.

Modrá dodá dětem řád a soustředění

modra

Ze všech barev dokáže člověka nejvíc uklidnit – je prokázáno, že pobyt v modře vymalované místnosti snižuje krevní tlak a tepovou frekvenci.

Modrá není jen oblíbenou barvou pro kluky. Krásně barevné schéma získáte, když vymalujete dívčí pokoj svěží modrou a doplníte ho polštářky a lůžkovinami červené a žluté barvy.

Rady, které se můžou hodit

  • Rozhodně bychom se měli poradit s dítětem, nebo dětmi. Je to přece jejich „území“, kde tráví hodně času a měly by se v něm cítit dobře. Nezanedbatelný je i pocit, že se na „výzdobě“ svého pokoje samy podílí. Cítí se důležití, a to jim zvyšuje sebevědomí.
  • Pokud měníme bydliště, je dobré vymalovat stejnými barvami, jaké měly děti v původním pokoji, radí psychologové. Děti si tak lépe zvyknou a nebudou si připadat vykořeněné.
  • Obliba barev se u dětí věkem mění.

Malé děti dávají přednost spíš jasným a výrazným barvám, ti starší můžou mít dost nekonvenční představy o tom, co je hezké. A ty se můžou od těch našich výrazně lišit. To je třeba příklad černých stěn, na kterých náš potomek trvá, ale my z nich máme husí kůži. Tady je každá rada drahá. Buď jsme tolerantní rodiče a vyhovíme, nebo na to půjdeme diplomaticky a najdeme společný kompromis. Třeba v podobě tmavě modré, nebo šedé.

Podívejte se další inspirace do fotogalerie.

Zdroj foto: Facebook Dulux

Čtěte také:

Reklama