Už od narození jsme v kontaktu s barvami. Na jejich přítomnost jsme si zvykli až do té míry, že si častokrát ani neuvědomujeme jejich vliv na naše zdraví a psychiku.

 

I když se o barvy možná příliš nezajímáte, faktem je, že  jejich výběr je ovlivněn vašim podvědomím. Jednoduše vás přitahují barvy, které vám dělají dobře nebo jsou vyjádřením vaši osobnosti. Například červená je barvou energie. Z tohoto důvodu je oblíbená u lidí, kteří trpí pocity únavy nebo nedostatkem energie.

 

Typologie jednotlivých barev se nejlépe vysvětluje na barvách duhy:

 

Červená: je barvou silné energie, ohně a tvůrčí síly. Je to typická teplá barva určena pro povzbuzení, větší dynamiku pevnou a silnou vůli.

Oranžová: je barvou kreativity a emocí. Je znakem odvahy, radosti ze života a otevřenosti. Je vhodná na povzbuzení vnímaní.

Žlutá: je symbolem optimizmu. Taky vyjadřuje duševní aktivitu a je barvou naděje. Je vhodná na povzbuzení myšlenek a probuzení psychických schopností.

Zelená: je barvou klidu, soucitu a růstu. Má taky léčivé účinky. Je to barva síly, přátelství a hojnosti.

Modrá: je barvou klidu a pohody. Označuje oddanost, pravdu a serióznost. Je taky symbolem pracovních úspěchů. Právě z tohoto důvodu ji psychologové doporučují pro pracovní prostředí.

Fialová: je barvou tepla a proměny. Značí nezávislost a  intuici. Do fialové se často oblékají lidi, kteří v životě něco hledají…

 

K dalším barvám možno přidat:

 

Růžová: je barvou lásky a čistoty. Odráží v sobě radost a spokojenost a také silný pocit spojení s okolím. Růžová může naznačovat, že jde o osobu tichou, klidnou a skromnou s citem pro umění a krásu.

Bílá: je znamením pravdy a čistoty. Chrání před negativní energií.

Šedá: především tmavší odstíny šedé můžou znamenat nevyrovnanost. Příliš mnoho šedé prozrazuje, že člověk má rád samotu a je spíš tajnůstkář.

Hnědá: je barvou země. Často se do ní oblékají lidé, kteří inklinují k přírodě. Hnědá je známkou praktických znalostí a organizace, někdy však může vyjadřovat i nedostatek energie.

Černá: je barvou ochrany. Může chránit osobu před působením vnějších energií. Ten, kdo nosí černou, se často potřebuje před něčím nebo někým chránit.

 

 

A jak vnímáte barvy Vy?
Máte svoje oblíbené barvy, které nosíte nebo vyhledáváte?
Jak je kombinujete?
V jakých barvách máte laděný byt?
Jakou barvu květin máte nejraději?

Napište nám o tom.

Vaše názory, zkušenosti a postřehy můžete posílat na adresu redakce: redakce@zena-in.cz

 

Nejzajímavější vylosovaná odpověď  vyhrává kosmetiku od značky Oriflame.

 

Taky se můžete zapojit i do dnešní soutěže na téma barvy o vlasovou kosmetiku Schauma!

 

Hodně štěstí!!! 

 

 

 

 

 

Reklama