Zabarvení duhovky nám dávají do vínku geny. Neznamená to ovšem, že bychom měli mít nezbytně barvu po očích našich rodičů. Zdědit ji můžeme i po dávných předcích. Takže i dva hnědoocí lidé, což je nejčastější barva očí v populaci, mohou zplodit modrookého potomka. Byť je tato pravděpodobnost poměrně nízká – něco přes šest procent. Platí ale, že čím tmavší barva očí jednoho z rodičů, tím je v procesu dědičnosti dominantnější. Dítě po něm nejspíš podědí velkou zásobu melaninu – tmavě hnědého, nažloutlého nebo načervenalého pigmentu, který ovlivňuje nejen barvu očí, ale také vlasů nebo pokožky.

6500401f6cc0eobrazek.png
Foto: Shutterstock

Není to hned

Miminka přichází na svět jen s malým množstvím pigmentu, přibývá ho až s věkem. Takže se rodí s očima světlýma – jako modré působí díky dopadajícímu světlu. Jak moc postupně ztmavnou a změní barvu (jestli vůbec) do zelené, šedé, nebo hnědé, to už je v té době ale rozhodnuté. A prim v tom hrají už zmíněné geny. První změny jsou patrné už mezi šestým a devátým měsícem věku dítěte, ale jasněji bude až kolem jeho prvních narozenin. I když vývoj se ještě ani tehdy tak úplně zastavit nemusí. Barva se obyčejně definitivně ustálí ve třech letech.

„Je běžné, že světlomodré oči novorozenců do prvních tří let života tmavnou, což je dáno tvorbou melaninu pod vlivem slunečního záření.  Někdy oko tmavne až do desátého roku nebo vzácně do dospělosti. Barva očí se může měnit i z důvodu hormonálních změn nebo nesprávného pigmentového vývoje duhovky,“ říká MUDr. Darina Bujalková, lékařka pražské oční kliniky Gemini s tím, že barva očí se může měnit také vlivem stárnutí, kdy duhovka přirozeně ztrácí pigment a získává tak světlejší barvu než v mladém věku. 

A aby toho nebylo málo, barva duhovky se může nepatrně měnit i během dne na základě našich emocí. „Pigmenty v duhovce se buď stlačují, nebo roztahují a tím se nepatrně mění i barva očí,“ vysvětlila Darina Bujalková.

650040e192d92obrazek.png

Foto: Shutterstock

Velké změny nepodceňujte

V dospělosti ale pozor na až příliš výrazné barevné změny duhovky. „Změna barvy oka u dospělého člověka může být varovným signálem onemocnění jak organismu, tak oka samotného. Například zánět, nádor, zelený zákal, krvácení do oka, cizí tělísko v oku mohou však být i příznakem jiných onemocnění a syndromů. Pokud se patrně změní barva oka, je vždy nutné oční vyšetření,“ doporučil MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Zdroj informací: What to expect, MUDr. Darina Bujalková a MUDr. Pavel Stodůlka, Ph.D., FEBOS-CR – Gemini, Grand Optical

Čtěte také:

Reklama