Vlasy si barvím sama... A moje kadeřnice se vždycky trochu zlobí. Ale jak to udělat, když mi na hlavě svítí šedivé odrosty a ona má nacpaný diář? Nezbývá než se spolehnout na koupené barvy a vlastní šikovnost.

Doby, kdy mi stačil k osvěžení barvy jen color šampon, jsou už bohužel nenávratně pryč. Dnes už se bez barvy, která kryje šediny, neobejdu.
S domácím barvením mám přece jenom už trochu zkušenosti a zatím se mi nestala žádná katastrofa.
Horší to měly ženy ve středověku - k barvení vlasů používaly směsi síry a kamence, které škodily jak pokožce a vlasům, tak i samotným kořínkům. Dokonce ještě na počátku století bylo barvení vlasů spojené s riziky když ne zdravotními, tak alespoň estetickými. Nemohu nevzpomenout na slavnou scénu z filmu Smrt v Benátkách, v níž hlavnímu hrdinovi stékají černé potoky z barvených vlasů po bledě nalíčených tvářích.
Ale nechme historii a vraťme se do současnosti.

Dnes máme naštěstí k dispozici bezpečné barvicí prostředky. A to nejenom profesionální, ale i pro domácí použití. K dostání je mnoho přípravků s různě dlouhým barvicím efektem, od šamponů, které vydrží na vlasech jen pár umytí, přes vymývací přelivy až po permanentní barvy. Také škála dostupných barev je široká, takže si tu svou najde skutečně každý. Domácí barvení má však několik důležitých zásad.


Ještě než začnete

Patřičnou pozornost věnujte už výběru vhodné barvy. Řiďte se nejenom svým přáním, ale také přirozeným odstínem vašich vlasů a tónem pleti. Obecně se při domácím barvení doporučuje zesvětlovat či ztmavovat vlasy maximálně o čtyři stupně.

Záleží také na tom, zda už máte vlasy barvené či ne, a chcete-li je zesvětlovat nebo ztmavovat. S již několikrát zesvětlenou kšticí je lepší obrátit se na odborníka, protože tady si můžete způsobit více škody než užitku. Barva barvu nikdy nezesvětlí a výsledkem bude jen nesouměrný odstín a zničené vlasy - zatímco odrosty budou světlé, konce zůstanou stejné, v horším případě s oranžovým nádechem. Návrat k přijatelné barvě pak dá vlasům pěkně zabrat a bude také finančně a časově náročnější.

Toužíte-li naopak po tmavším odstínu, neměla byste mít problém. Pozor dávejte jedině tehdy, máte-li vlasy zesvětlované a chcete je radikálně ztmavit - vaše hříva by mohla získat nazelenalý odstín.


Na co si dát pozor
Aby
 byl výsledek co nejlepší, asi týden před barvením nepoužívejte vlasové kúry ani masky. Uzavírají povrch vlasů, takže barva do nich hůře proniká a výsledný odstín pak může být méně intenzivní. Hodně poničené, ztrvalené nebo vyšisované vlasy naopak „sají" více pigmentu a po obarvení by vás mohla zaskočit jejich sytější barva.

Barvu nechte vždy působit předepsanou dobu. Pokud ji zkrátíte, výsledek nebude odpovídat dané intenzitě. Necháte-li ji na hlavě příliš dlouho, uškodíte tak jedině svým vlasům - barva se vpíjí do vlasů jen určitou dobu, pak už je jen zbytečně ničí. Pokud se barvíte poprvé nebo chcete zkusit novou značku, udělejte si test citlivosti. Naneste malé množství barvicí směsi do loketní jamky a počkejte dvě hodiny. Objeví-li se jakákoli alergická reakce, jako je svědění či zčervenání, barvu nepoužívejte.


Jak na to

Připravte si oblečení, u kterého nevadí, když se zašpiní, a přes ramena si dejte starý ručník. Navlékněte si rukavice, barvu smíchejte podle návodu a nanášejte ji - využijte buď aplikační lahvičku, která bývá součástí balení, nebo použijte štětec na barvení vlasů.

Máte-li dlouhé vlasy, pořiďte si raději dvě balení. Není-li v návodu uvedeno jinak, aplikuje se barva na suché, neumyté vlasy. Začněte od krku směrem k čelu, kde jsou vlasy jemné a při delším působení barvy by mohly trpět. Aby se barva dostala ke všem místům, nakonec ji do vlasů vmačkejte" rukama a pročešte hřebenem. Nechte ji působit a poté vymývejte, dokud z vlasů nebude stékat čirá voda. Pak naneste regenerační masku a umyjte vlasy šamponem pro barvené vlasy, jenž zabraňuje ztrátě pigmentu a udrží barvu déle intenzivní.

Máte-li pleť s chladným podtónem, narůžovělou nebo do olivova, oči šedé, šedomodré, modrozelené, tmavě modré či hnědé a vaše vlasy mají popelavý podtón, pak jsou pro vás vhodné stříbřité či platinové odstíny nebo o tón tmavší barva.

Máte-li pleť světlou se zlatavým nádechem nebo broskvovou, oči světle nebo sytě modré, šedozelené, oříškové a vlasy většinou plavé se zlatým podtónem, pak při barvení zachovejte zlatý podtón.
Ideální
je žlutá, medová či měděná.

Barvíte si vlasy sama, nebo to necháváte na odbornících?
Už jste si zkoušela účes nebo barvu na počítači?
Kdy jste si poprvé obarvila vlasy a proč?
Zažila jste nějakou barvící „katastrofu“?
Napište! 

Reklama