Léčení barvami – colorterapie vychází z přesvědčení, že barvy nenápadně, ale přesto velmi silně ovlivňují naše vnímání, náladu, emoce či dokonce zdraví. Historie této léčebné metody sahá až do starého Egypta a Řecka. Dnes si ji můžete užít snad v každé solné jeskyni.

Pokusy v mnoha zemích potvrdily, že různé barvy mohou ovlivnit i vnímání teploty, vnímání času či schopnost soustředit se a pamatovat si. Světlo určité vlnové délky může mít léčivé účinky na některé orgány a na lidskou psychiku. Toho patřičně využívají léčitelé, kteří pomocí barev dokáží léčit deprese, stres, psychosomatická onemocnění, migrény, potíže se soustředěním či dokonce kožní choroby.

Než se pustíte do této „duhové“ léčby, zkuste navštívit odborníka (terapeut, lékař, léčitel), který se této problematice věnuje. Ten se vás nejspíš bude ptát na vaše neduhy a nemoci, které prodělali vaši rodinní příslušníci. Určitě se vás zeptá i na vaše oblíbené a neoblíbené barvy. Na základě těchto poznatků sestaví anamnézu a navrhne léčbu.

Barvy a světlo

Nejčastější složkou colorterapie je ozařování barevným světlem. A právě toho se hojně užívá v solných jeskyních. Můžete si svůj barevný koutek udělat i doma. Postačí vám lampa a barevná žárovka. Na několik minut denně si sedněte k rozsvícené lampě a relaxujte. Barevné světlo na sebe nechte působit i poté. Ačkoliv si to neuvědomíte, budete jej vnímat i při běžných činnostech jako vaření, sledování televize, čtení apod.

Pokud vám však začíná být barevné osvětlení nepříjemné, vypněte ho. Vaše tělo nejlépe pozná, kdy má terapeutického světla dost, a „řekne“ vám to. Místo žárovek můžete také používat barevné svíčky a při jejich světle usínat.

Barvy a jídlo

V léčení pomocí barev se uplatňuje také ozařování potravy a nápojů. Pro zvýšení účinků barev se doporučuje ozařovat pokrm barevnou žárovkou asi 20 minut před jídlem.

Voda se neozařuje žárovkami, ale pokud možno slunečním světlem, které napomáhá léčení. Sluneční světlo nechte skrze sklo požadované barvy dopadat na sklenici s vodou. Můžete použít také barevný filtr. Nejjednodušší řešení ovšem zůstává rovnou si pořídit barevnou sklenici. Obarvíte-li vodu v koupeli, můžete taktéž očekávat příznivé účinky.

Barvy a oděv

I to, co si na sebe oblečete, vás ovlivní. A nejen vás! Svým oblečením nevědomky působíte i na své okolí. Barevné brýle v tomto případě poslouží nejen jako stylový módní doplněk, ale také jako výtečná pomůcka barevné terapie.

Oděv v tomto případě už není třeba nijak ozařovat, působí na vás přímo. Ačkoli colorterapie využívá barev duhy, v souvislosti s oblečením je vhodné zmínit i působení tolik oblíbené černé a bílé. S energií, jež je do prostoru každým z nás vyzařována, se to má stejně jako se slunečním záření černá pohlcuje, bílá odráží. Vybírejte si, koho na sebe necháte působit!

Pokud pracujete v příjemném kolektivu a na pracovišti bývá veselo, zkrátka máte pracoviště nebité pozitivní energií, nebojte se po černém kousku sáhnout. Černá tuto energii vstřebá a „předá“ ji vám. Jestliže vás naopak čeká schůzka s někým nesympatickým, například s nepříjemným klientem, oblečte si bílou. Snížíte tak riziko, že vám nějaký bručoun zkazí den.

Barvy a kontraindikace

Jaké neduhy se léčí pomocí jednotlivých barev, si můžete přečíst ZDE (klikni). Protože barvy působí na všechny, ale ne pro každého jsou jejich účinky žádoucí, povíme si závěrem o jejich kontraindikaci.

Červená mimo jiné způsobuje zvýšení krevního tlaku, nelze ji proto použít při vysokém krevním tlaku, při nervových poruchách, horečkách a otocích.

Oranžová působí povzbudivě, a proto není vhodné touto barvou působit na lidi, kteří trpí nervozitou, vnitřním neklidem, nespavostí a přebytkem energie.

Žlutá podobně jako oranžová se nehodí pro nervózní a neklidné lidi.

Modrá by se neměla používat při svalových křečích, ochrnutí a špatném prokrvování. U modré barvy je jako u jediné omezena doba působení. Ta by neměla překročit 30 minut. Delší působení může přivodit únavu.

Indigo se nedoporučuje při schizofrenii a fobii z dotyku.

Fialová se nesmí používat u nerozvinutých, infantilních a násilnických typů lidí.

Zelená barva je vhodná pro všechny bez výjimky.

Jaká barva je vaše nejoblíbenější? Vyzkoušela byste léčení barvami?