Plastová okna nemusejí být jen bílá. Pokud se chystáte pořídit si nová okna a můžete si dovolit experimentovat s barvami, využijte toho a odpoutejte se.

Plastová okna nejen v bílé barvě

Plastová okna jsou v ČR stále mezi stavebníky nejoblíbenější. Divíte se proč? Nepodceňujte je, mají hned několik předností, díky nimž mohou být označeny za racionální volbu.

okna

Plastová okna máme tradičně spojena s bílou barvou, ale vůbec to není pravidlo. Jak říká produktová manažerka českého výrobce oken značky OTHERM Milena Tomčíková: „Rok od roku roste podíl barevných plastových oken. Vkus lidí se v průběhu let mění a tak je nutné nabídku barevných variant doplňovat. Barvy musí uspokojit požadavky architektů a dostávají se k nám také vlivy ze zahraničí.“

Mezi barevnými variantami plastových oken stále vedou tzv. dřevodekory. Povrch plastového okna je pokryt speciální folií, která imituje různé druhy dřeva. Můžete zde vybírat z řady světlých i tmavých odstínů. Některé speciální fólie mají i velmi výraznou kresbu dřeva, i s tím je třeba počítat. Kvalitně zpracovaná plastová okna v tzv. dřevodekoru na první pohled imitují dřevo opravdu velmi dobře.

Plastová okna jsou velice populární i mezi stavebníky nových rodinných domů. Právě pro takové stavby jsou často vyhledávány i jiné barevné odstíny. V poslední době roste obdoba šedých plastových oken, která připomínají hliníková okna. V nabídce odstínů ale najdete také zelená, červená či modrá okna, ve spojení s moderním architektonickým návrhem domu jsou přesně tou „třešničkou na dortu“, která vzhled stavby odliší. Výhodou barevných plastových oken je to, že je stačí a umýt jinak není třeba o jejich povrchovou úpravu pečovat.

Ani u rekonstrukcí se ale nemusíte vzdávat naděje experimentovat. U plastových oken jsou možné i kombinace barev, tedy různé provedení rámů a křídel. Výsledek může být velmi zajímavý.

Výběr barevných plastových oken

oknaPokud se rozhodnete pořídit si plastová okna v některém z barevných dekorů, měli byste věnovat jejich výběru velkou pozornost. Možná nevíte, že barevná plastová okna může letní slunce pěkně zahřát a může vést i k deformaci rámů a křídel. U plastových oken v barevném dekoru je proto velice důležité kvalitní vyztužení nejlépe odpovídající kovovou výztuhou. Plastová okna musí dlouho a dobře sloužit, proto je třeba věnovat pozornosti i těmto konstrukčním detailům.

Plastová okna si můžete pořídit i v jednostranném barevném provedení, tj. barevná fólie je na oknech pouze z venkovní strany. Zevnitř pak můžete mít bílé provedení, které je vzhledem k designu v interiéru univerzálnější, nebo případně i fólii jiné barvy. Pokud je barevná fólie z obou stran, používají se jako základní nikoliv bílé profily, ale již probarvené plastové profily.

Fólie, které se pro barevná plastová okna používají, jsou odolné proti UV záření a mají i dobrou odolnost proti mechanickému poškození. Je ale důležité chránit je před poškozením. V případě poškrábání raději kontaktujte výrobce, existují speciální korekční prostředky. Pokud se do opravy pustíte sami, nemuselo by to dobře dopadnout.

Čtěte také:

Reklama