PRAHA (Korzo) - Herec Jiří Bartoška (59), který zanedlouho oslaví své šedesáté narozeniny, si stejně jako mnoho filmových příznivců nenechal ujít sobotní předávání českých lvů. Jako člen filmové akademie ČFTA mohl spolurozhodovat o udílení jednotlivých cen. Jeho favoritem byl film Grandhotel Davida Ondříčka.

V roce 1999 převzal Jiří Bartoška svého prvního Českého lva v kategorii mužský herecký výkon ve vedlejší roli za film Všichni moji blízcí. Od té doby se na něj štěstí zatím neusmálo, přesto na předávání cen nechybí.

„Fandil jsem jednoznačně Davidu Ondříčkovi a filmu Grandhotel," říká herec. „Jsem rád, že dostal alespoň dvě ceny. Je to rozhodně úspěch. Určitě by si býval cenu za vedlejší roli zasloužil i Jarda Plesl, který tam ztvárnil Patku. Výkony v této kategorii byly hodně vyrovnané. V hlavní mužské roli to myslím bylo jasné, Jura Schmitzer to zahrál tak nádherně, že nebylo co řešit."

 

 

 

 

 

 

 

 

Jiří Bartoška je jedním z těch, kteří rozhodují o tom, kdo cenu dostane. Má k dispozici všechny filmy, aby je zhlédl, posoudil a vybral vítěze pro danou kategorii.
„My, jako akademici máme možnost zhlédnout předem všechny filmy, dostáváme k dispozici kazety či DVD. Ale lhal bych, kdybych řekl, že jsem je všechny viděl. U některých titulů mi stačí jen přečíst název a obsah, a už vím, o čem budou. Třeba film Po hlavě do prdele, to vidět nemusím."

Jiří Bartoška pořádá každoročně v červenci v Karlových Varech filmový festival, kde se objevují filmy ze všech světových kinematografií. Letos se uskuteční již 42. ročník této mezinárodně uznávané akce. Které české filmy se na něm objeví, ještě ale ředitel neví.
„Touto dobou se festival teprve dofinancovává, připravují se plakáty, bude se točit znělka a podobně. Do července je ještě hodně času, takže výběr filmů bude znám až někdy v květnu. České filmy tam ale určitě zastoupení mít budou."

Jiří Bartoška o budoucnost českého filmu strach nemá.

„Rozhodně nemám pocit, že by dnes zájem o české filmy nebyl a jejich návštěvnost klesala. Ba naopak, když se teď podíváte na takzvaný box office posledního týdne, jsou americké filmy v pozadí a vede snímek Obsluhoval jsem anglického krále. Mám pocit, že je to vyrovnané a že naopak nastala doba, kdy český divák chce vidět české herce."

agentura Korzo

A co si myslíte vy, ženy-in? Chcete skutečně vidět české herce ve „vyrovnaných“ českých filmech?

Reklama