Zná to snad každá maminka. S kočárkem je každá cesta dobrodružstvím a překážkovou dráhou. Začíná to snesením kočárků z bytu ze schodů a náročným procházením dveří. Když zvládnete manévrování na rozkopaných chodnících,naštve vás bezohlednost řidičů MHD a nevšímavost spolucestujících.

Po kočárkovém maratonu se vracíte domů a čekají vás další disciplíny jako výstup do patra, ať už s dítětem v náruči,nebo v kočárku. Urazit pár metrů v tomto „meziprostoru“ dá maminkám mnohdy zabrat víc než hodina v posilovně.Na mokrých schodech a namrzlých chodnících začíná ta pravá „bojovka“. Přímo u vstupu do domu hrozí na kluzkém povrchu nebezpečné pády. A to jsme na prostoru „před vlastním prahem“, se kterým můžeme něco udělat.

kočárek

I v bytovém domě může být líp

Žijete-li ve vlastním rodinném domě, máte to jednodušší. Jste flexibilnější a případnými drobnými stavebními úpravami nejste vázáni na žádného souseda ani majitele.Možností, jak si usnadnit cestu ven, máte několik. Kreativitě se meze nekladou. Hůř na tom jsou obyvatelky bytových domů. A ještě hůř ty, jejichž dům nemá výtah. I tady je ale možné něco pro bezproblémový pohyb po společných prostorách udělat. Stačí své požadavky (prezentované ideálně jako nápady na zlepšení společných prostor) představit sousedům a domluvit se.

Dveře, které vydrží otevřené

Několikery dveře dokážou ztrpčit život. „Mně osobně by strašně usnadnily pohyb po chodbě našeho domu dveře, které by zůstávaly otevřené. Když přicházím z nákupu, v jedné ruce tašku a druhou koordinuji kočárek, moc možností, jak si je podržet, nemám. Stačila by mi i nějaká mechanická dveřní zarážka,“ říká Ivana Jelínková z Prahy. Dveřní stavěče s pružinovou brzdou přitom nejsou vůbec drahou záležitostí. Pořídíte je okolo pěti set korun. Ani jejich montáž není nijak složitá, obvykle stačí pár šroubků.

Nájezdy

Nahradit chybějící nájezd pouze volně položenými prknynení zrovna ideální. Prkna se vám můžou smeknout, posunout, překlopit a kočárek s nimi. Nad schody nejlépe a nejjednodušeji vyzrajete připevněnými sklopnými nájezdy třeba z ocelových profilů. Zajistíte tak bezpečnost sobě i svému dítěti. Využít je mohou také lidé na invalidním vozíku. Tyto nájezdy se nejvíce používají na venkovních schodech vedoucích k vchodovým dveřím. Cena závisí na velikosti, kterou potřebujete. Jeden metr čtvereční páru nájezdových pruhů vás vyjde přibližně na dva a půl tisíce korun.

Schodišťové plošiny

V domech, kde není výtah, může k překonání schodů pomoci tzv. schodišťová plošina. Je primárně určena pro vozíčkáře a lidi se sníženou pohyblivostí. Využít ji mohou samozřejmě i maminky s kočárkem. Cena za takovou plošinu už je ale o něco vyšší, pohybuje se přes 100 tisíc korun. Výhodou je ale její multifunkční využití. Ocení ji tedy více lidí v domě.

kočárek

Jak postupovat

Vzhledem k tomu, že se ve všech případech jedná o takové úpravy, které zasahují do původního stavu společných prostor bytového domu, je nutné promluvit si o tom se členy společenství vlastníků bytových jednotek či bytového družstva a nechat si plány schválit. Buďte připraveni, že byť se nejedná o nijak vysoké pořizovací sumy, některým sousedům se to nemusí líbit. Mohou mít pocit, že tato úprava není pro ně a proč by měli vynakládat ze svých peněženek něco, co oni sami neocení. Pokud se vám nepodaří většinu z nich přesvědčit, nevzdávejte to. Zkuste nabídnout, že vše zafinancujete sami. Uvidíte, že tato cesta jim vadit nebude. Proč taky.

Možnosti financování

Náklady na pořízení prvků, které vám ulehčí život, nejsou, vyjma schodišťové plošiny, dramaticky vysoké. Navíc nemusíte je platit ze svých úspor. Na tyto účely si totiž můžete vzít výhodný úvěr ze stavebního spoření. Raiffeisen stavební spořitelna poskytuje výhodné úvěry jak jednotlivcům, tak právnickým osobám, tzn. bytovým družstvům a společenstvím vlastníků bytových jednotek. Jsou daleko výhodnější než klasické spotřebitelské úvěry.

Investice do zdraví se vyplatí

Není to otázka pohodlí, ale především zdraví a bezpečnosti. „Vliv opakované zátěže, jako je přenášení kočárků, malých dětí a těžších břemen je prezentováno souborem obtíží, jejichž vznik často souvisí s vynucenou nefyziologickou pozicí zatěžované části těla (např. páteř, horní končetiny). Ve stručnosti hovoříme jednak o tzv. funkčním syndromu postižení, zejména v oblasti páteře, kde může docházet ke svalovému přetížení či blokádám páteřních kloubů a žeber, v horším případě je možná i organická příčina obtíží, jako je výhřez meziobratlové ploténky s neurologickými důsledky. Mnohdy dochází i k přetížení svalů a šlach na horních či dolních končetinách s častým sklonem k recidivám,“ říká ortoped MUDr. Richard Branald z I. chirurgické kliniky VFN a 1. LF UK.

Více informací najdete na www.rsts.cz

Reklama