Zdravý životní styl a strava je v posledních dnech téma číslo jedna. A už se netýká jen lidí, ale i domácích mazlíčků. Návrat syrové stravy slaví comeback. Také jste svého psa začali krmit ve stylu BARF?

BARF je zkratka, která se dá překládat jak z angličtiny, tak z němčiny. A co přesně znamená?

BARF = Born Again Raw Feeders (znovuzrozen krmit syrově)

BARF = Bones And Raw Food (kosti a syrová potrava)

BARF = Biologisch Artgerechte Rohe Futerung (biologicky vhodná syrová výživa)

Překlady jsou různé, podstatné zůstává jedno – čerstvé a syrové potraviny. V tom nejjednodušší slova smyslu se tedy jedná o krmení syrovou stravou nebo také „čerstvými potravinami“.

BARF

Zdali zvolíte jednodušší verzi ve formě granulí nebo právě BARFování, je jen na vás. Právě druhou zmíněnou variantu upřednostní hlavně ti z vás, kteří chtějí mít obsah misky zcela pod kontrolou a rádi by se vyhnuli komerčně vyráběným krmivům.

Proč přejít na BARF?

... protože pes je přeci šelma masožravá a ta by maso jíst měla. A aby zažívání psa fungovalo správně, jeho přísun je více jak nutný. Právě maso aktivuje ty správné trávící enzymy, které dokážou potravu efektivně strávit a využít. Rostlinná potrava a vysoký podíl obilovin v granulích tento proces narušují a trávení nefunguje, jak má. A když nefunguje trávení a správné využívání potravy, přicházejí další problémy – zažívací potíže, oslabená imunita, výskyt parazitů, alergie...

Jak na syrový jídelníček?

Přechod na BARFování je rozhodně časově náročnější. Musíte dobře krmení vážit a přemýšlet nad jeho skladbou. Množství se odvíjí od věku, hmotnosti, zdravotního stavu a zátěže psa. Denní dávka činní 2-3 procenta ideální tělesné hmotnosti psa. Maso a kosti by měly tvořit 70 procent celkového objemu. U zeleniny, ovoce a obilovin hovoříme o 30 procentech z celkového objemu, kdy vždy převažuje zelenina.

Na stravování formou BARF můžete přejít několika způsoby:

  • postupným přidáváním masa ke granulím
  • hladovkou, kdy na jeden den psa odstavíte o jídla, aby se „vyčistil“ od granulí
  • zvolit tzv. mléčný den – místo granulí budete psovi jeden den dávat jen mléčné výrobky. Vhodné pro psy, kteří jsou na tento druh potravin zvyklí
  • rovnou, ze dne na den – jeden den dáte granule a druhý den maso. Tento způsob přechodu je nejlepší a většina psů s tím nemá problém

BARF

Podle odborníků přechod trvá zhruba čtyři týdny, nikam proto nespěchejte a dejte psovi načas, aby se s novou stravou sžil co nejlépe.

Co do jídelníčku zařadit?

  • syrové maso
  • vnitřnosti (zelené dršťky, slezina, ledviny, játra, plíce, srdce i žaludky)
  • kosti (kuřecí skelety, hovězí morkové kosti, žebra, králičí stehna a drůbeží krky) Nevařit. Po tepelné úpravě se kost láme a může poranit trávicí ústrojí zvířete
  • zelenina – nejvhodnější je listová, ale vhodná je také mrkev, cuketa nebo např. kedlubna
  • ovoce – ideálně jablka nebo banány
  • vejce, mléčné výrobky, olej

Zda se do syrového stravování svého čtyřnohého miláčka pustit nebo ne, je čistě na vás. V každém případě je vhodné poradit se s veterinářem a zohlednit všechny plusy a mínusy. Ale věřte, že si plnou misku masa oblíbí i ten nejmlsnější pes!

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Přečtěte si také: