parta.jpg

Holi nebo také Holaka či Phagwa je hinduistický svátek, který se každý rok slaví den po úplňku, podle hinduistického kalendáře v měsíci Phalguna začátkem března. Oslavuje příchod jara, hraje všemi krásnými barvami a nabíjí nás životem. Také připomíná různé události z hinduistické mytologie. Je to čas, kdy si lidé mají užívat veselí bez ohledu na společenské normy. Během Holi se lidé účastní veřejných barevných válek. Navzájem po sobě hází barevné prášky a stříkají obarvenou vodou. Indie je sama o sobě zemí, kde to hýří všemi barvami, tak proč ji neobarvit ještě trochu víc?

mm.jpg
 
V tomto období je v Indii vstup do ulic na vlastní nebezpečí. To číhá především na vaše oblečení, proto je dobré si tento den na sebe obléct něco starého, u čeho vám nebude vadit, že se obarví. V ulicích je to pěkná divočina. Indové si na sebe většinou oblékají bílé oblečení, na kterém jsou pak krásně vidět barvy.
 
Festival se v Indii slaví už od starověku. Původně to byl zemědělský svátek oslavující příchod jara a tento aspekt zde stále hraje významnou roli v podobě barevných prášků. Kromě toho Holi také připomíná mnoho hinduistických mytologických událostí.

ruce.jpg
 
K Holi se váže i několik legend. Jedna vypráví o zlém králi Hiranyakashipuovi, který svému synovi Prahladovi zakázal uctívat Višnu. Ten se k němu ale modlit nepřestal. Naštvaný Hiranyakashipu vyzval Prahlada, aby si sedl na hranici se svou zlou tetou Holikou, která věřila, že je imunní vůči ohni. Prahlad výzvu přijal a modlil se Vishnovi, aby ho ochránil. Když oheň hořel, všichni v úžasu sledovali, jak Holika uhořela, zatímco Prahlad přežil bez jediné jizvy. Spalování Holiky je oslavováno právě festivalem Holi. Podle některých verzí prosila Holika před smrtí Prahlada o odpuštění a on se rozhodl, že ji bude mít každý rok na paměti v den Holi.
 
První den oslav večer při východu měsíce se na počest Holiky koná veřejný táborák, který připomíná její pálení. Muži týden před Holi shromažďují odpadní dřevo, které se na táborák použije.

holika.jpg
 
Házení barevných prášků a stříkání barevnou vodou je hlavním rituálem festivalu. Tento rituál je postaven na příběhu Krišny a Radhy. Jde o příběh dlouhotrvající lásky mezi Krišnou a Radhou. Podle legendy si mladý Krišna stěžoval své matce Jašódě, že Radha je světlá a on tmavý. Matka mu poradila, aby Radhy tvář obarvil.
 
Oslavy Holi trvají dva dny. Celý svátek je spojen s překlenutím sociálních rozdílů mezi kastami, pohlavím, stavem a věkem. Při oslavách se lidé ze všech těchto skupin spojují dohromady. Holi spojuje zaměstnance a zaměstnavatele, muže a ženy, bohaté i chudé, mladé i staré. Holi je také charakteristické menším dodržování společenských norem upravujících slušné chování. Jde tedy o nemorální veselí, kdy na ulicích můžeme slýchat nemravný jazyk a vidět nemravnější chování. Všude se během shromažďování ozývají výkřiky, pískání, nadávky a všude je chaos. Běžně je během Holi slyšet věta „Holi is bura na mano, Holi hai“. V překladu „Nejsem uražený/á, je Holi".

holi.jpg

Foto: Shutterstock & Profimedia

Reklama