63c13f0cca889seznam.jpg
Foto: Shutterstock

Letos se brazilský karneval koná o 17. února do 26. února. Je pořádán každý rok, trvá týden a vždy přiláká spoustu návštěvníků. Nic veselejšího a barevnějšího nikde nezažijete, ale ve skutečnosti je hlavní pointa jinde – karneval má odstartovat 40denní postní dobu. Lidé by po celých 40 dní neměli konzumovat maso a účastnit se speciálních obřadů.

Pokud přemýšlíte, kdy navštívit Brazílii, tato doba je ideální. Užijete si barevné večírky a oslavy. Dříve měl karneval spíše náboženský význam a v mnoho rodinách tak stále přetrvává, ale dnes si místní lidé, ale i turisté užívají především honosné kostýmy, tanec a zábavu. Pro festival je typické, že se lidé převtělují do protichůdných rolí. Ženy se oblékají jako muži a naopak, prostí lidé se oblékají jako aristokraté a bohatí zase jako chudí.

Historie
Brazilský karneval se pořádá již mnoho let a tradice sahá až do 50. let 17. století. Tehdejším účelem bylo vzdát čest řeckým bohům vína. Římané organizovali bohaté hostiny a uctívali boha sklizně hroznů, Bacchu. První maškaráda, jakou známe dnes, se v Rio de Janeiru konala v roce 1840. V té době byly trendy polka a valčík. Později ovlivnili festival Afričané tancem sambou, který se stal důležitou součástí celého karnevalu.

63c13e76510d6image.jpg
Foto: Shutterstock

5 zajímavých faktů o brazilském karnevalu

1. Každoročně se během karnevalu vypijí tisíce litrů piva. Průměrně je to kolem 105 milionů galonů.

2. Karneval přitahuje turisty. Každý rok jich událost navštíví téměř milion.

3. Ročně lidé na karnevalu utratí přes 783 milionů dolarů (cca 17 343 000 000 Kč).

4. V aréna Sambadrome soutěží nejlepší školy samby, kterých je jen v Riu přes dvacet. 

5. Paradoxně nejoblíbenějším jídlem je churrasco rodizio, což jsou masové špízy. Oblíbenou sladkostí je potom quindao (dezert z vajec, cukru, kokosu a ovoce). V restauracích to funguje tak, že číšníci chodí s plnými talíři a nabízejí jednotlivé pokrmy. Na stole máte k dispozici kolečko s červenou a zelenou barvou. Pokud máte zájem o další jídlu, otáčíte zelenou nahoru a pokud už máte dost, volíte červenou.

Zdroj: Nationalday, Wikipedia, Výšlapy, Rio