Baví vás vyrábět vlastnoručně dárky pro vaše blízké? Potom se vám určitě bude hodit tip na skleněný talíř dekorovaný ubrouskovou technikou a twistartovým provázkem.

K práci budete potřebovat pouze skleněný talíř (15 Kč), 1 metr papírového provázku Twist Art (30-35 Kč), jeden ubrousek s motivem, který se nám líbí (5 Kč) nebo místo něj découpage papír (od 30 do 80 Kč za jeden arch, kde máte hodně motivů), trochu bílé akrylové barvy, lepidlo na découpage, brusnou houbičku nebo jemný smirkový papír a průhledný lak. Nezapomeňte si připravit také štětec a ostré nůžky.

Ze všeho nejdříve si vyberete ubrousek s motivem, který se vám líbí (pokud plánujete talířek třeba jako vánoční dárek, myslete na motiv, který se bude hodit obdarovanému). Obrázek z ubrousku vystřihnete přesně podle obrysů. Stejně jako u ubrouskové techniky, budeme pracovat pouze s horní, potištěnou, vrstvou ubrousku, takže zbylé dvě (bílé) z ubrousku sloupneme.
Namísto ubrousku můžeme použít motiv vystřižený z découpage papíru. Vystřižený obrázek navlhčíme mokrou houbičkou. Lepidlo natřeme z rubu i líce motivu a pořádně přilepíme k talíři. Dále postupujeme stejně jako u ubrousku. 

obrázek 2Spodní stranu talířku pořádně utřeme, případně i odmastíme. Motiv z ubrousku položíme lícem obrázku na spodní stranu talířku, takže jde obrázek krásně vidět na dně talířku (obrázek 1).

Přes obrázek přetíráme lepidlo na découpage, až je celý přilepený k talířku. Dbáme na to, abychom lepidlo dotahovali až do krajů a nikde nám neodstávaly nepřilepené okraje.

Po zaschnutí lepidla přijde na řadu bílá akrylová barva. Tou zatřeme celý obrázek z rubové strany. Na okraje použijeme raději tenký štěteček, protože bychom měli co nejméně přetahovat na sklo (obrázek 2).
TIP: Bílou akrylovou barvou můžeme také na sklo dokreslit nejrůznější drobnosti, jako jsou na mém talířku sněhové vločky.
 
obrázek 3Twistartový provázek (barvu zvolíme tak, aby se nám hodila k ubrousku) začneme lepit od středu talíře. Z metrového kousku si odměříme kousek menší,  maličko delší, než je šířka talíře. Provázek rozmotáme a pořádně srovnáme. Natřeme lepidlem na découpage a nalepíme opět na spodní stranu talíře. Pořádně vyhladíme, aby nám na povrchu nezůstaly bubliny a sklady (obrázek 3).
Stejně potom postupujeme i při dolepení pozadí z twist artu na krajích talíře.

Po zaschnutí přebrousíme brusnou houbičkou twistartové pozadí a nalakujeme bezbarvým lakem.
Takto upravené talíře lze bez problémů omývat vodou.

Fotogalerii hotových talířů najdete ZDE.

 

Reklama