Po celou dobu vývoje plodu je miminko v plodovém vaku, který je naplněný sterilní, čirou vodou. Tato plodová voda obsahuje látky nutné pro vývoj a růst, navíc zároveň vypovídá mnohé o zdraví rostoucího dítěte. Tvoří ideální bazének v matčině lůně, kde má miminko pohodlí a stálou teplotu kolem 37 stupňů, může v ní spokojeně spát a pohybovat se. Tlumí také občasné nárazy do matčina bříška.
Plodová voda je pro dítě životně důležitá. Reguluje a udržuje jeho tělesnou teplotu, dává mu volnost pohybu, napomáhá při svalovém a kosterním vývoji.
Vytváří se od dvanáctého týdne těhotenství, kdy blány plodového vaku uzavřou embryo. Během těhotenství se vak zvětšuje a rozpíná a vyplňuje se plodou vodou. Z počátku je jí málo, ale může dosáhnout objemu jednoho až jednoho a půl litru a to ve 36. až 38. týdnu těhotenství. Na konci devátého měsíce se objem snižuje asi tak na 800ml. Když maminka dítě přenáší, plodové vody stále ubývá.


Složení vody ovlivňuje jak matka, tak samotný plod. Část vody se vrací přes pupeční šňůru zpět do matčina těla, čímž probíhá výměna živin, odpadních látek a kyslíku. Ve 12. týdnu těhotenství začne miminko polykat plodovou vodu ve velkém množství. To, co vypije, zároveň vylučuje zpět močí.
Voda přispívá k přípravě na život mimo dělohu. Stále koluje plícemi, udržuje jejich elastičnost, takže mohou hned po narození dýchat. Podílí se i na vývoji trávícího ústrojí a vývoji chuti.


Když je všechno v pořádku, plod se vyvíjí, jak má. Mohou ale nastat komplikace, pokud se tvoří plodové vody málo nebo moc.
Když je jí málo, plod je malý, může mít špatně vyvinuté ledviny a močové cesty. Malé množství způsobuje i předčasné stárnutí placenty. To znamená, že je plod špatně zásoben živinami. Zkušený lékař ale pozná, co se v bříšku děje a na základě včasného vyšetření vyvodí správná opatření.
Když je plodové vody moc, je nutné zjistit příčinu, proč tomu tak je. Může signalizovat abnormality plodu, cukrovku matky, poruchy chromozomů plodu a neslučitelnost rh faktorů krve rodičů. Pokud lékař zjistí, že je vody moc a proč, může se připravit ihned po porodu na operativní zásah.


Pomocí odběru plodové vody v těhotenství lze zjistit a odhalit až 100 různých vrozenýc vad plodu a genetických poruch. Stoprocentně se také dá z plodové vody určit pohlaví děťátka. Provádí se v 16. týdnu těhotenství. Výsledek zná matka i lékař po třech týdnech. Automaticky se plodová voda vyšetřuje u matek, kterým je více jak 35 let.

Reklama