Jaro sebou přináší spoustu renovací a povrchových oprav ploch, které přes zimu „odpočívaly“. Nastává ten správný čas na úpravu dřevěných rámů oken, tedy pokud nemáte plastové. I když i ty můžeme rozjasnit.

Pryč s neutrální bílou

rámyPři návštěvě jedné pražské kavárny mě upoutal její nevšední exteriér podtržený barevnými okenními rámy. Celou tu místnost jakoby rozzářily. To by mě nenapadlo. Hned vím, do čeho se jako první s příchodem jara v bytě pustím. Do natírání rámů na zeleno a oranžovo. Pryč s neutrální bílou a hnědou!

Co je potřeba vědět

Pokud nemáte svůj vlastní dům a bydlíte v domě majitele či v památkově chráněné zóně, potřebujete k takovému úkonu svolení. Obvykle ho nedostanete, poněvadž, kdyby měl zvnějšku každý rám jinou barvu, to by to vypadalo. Ale do bytu vám nikdo nevidí, vnitřní strany rámů si tedy můžete natřít třeba i na růžovo. :)

Než se pustíte do práce, je nejprve zapotřebí podrobně prozkoumat dřevěné plochy a zjistit, zda půjde „jen“ o nové nátěry, nebo jestli je dřevo napadené hnilobou.

Co budete potřebovat

  • tmel na dřevo, základové a svrchní nátěrové hmoty (barvy, lazury či laky),
  • lakýrnické štětce (podle druhu práce ploché i kulaté),
  • špachtli, drátěný kartáč, na velké plochy přijde vhod i vibrační bruska
  • brusné papíry a houbičky ve dvou hrubostech,
  • malířskou pásku, lepenku, ochrannou fólii

Dřevo je „živý“ materiál

Dřevo je krásný, ale „živý“ materiál, proto je často napadán dřevokazným hmyzem, různými plísněmi i dřevokaznými houbami. Většinu těchto problémů lze úspěšně vyřešit aplikací laků, které jsou určeny k ochranným lazurovacím nátěrům měkkého i tvrdého dřeva.  

  • Povrch vyrovnejte nejprve hrubým, poté jemným brusným papírem a dokonale je zbavte prachu. Použijte smirkový papír nebo brusnou houbičku. Malá poškození dřeva zatmelte a po zaschnutí je přebruste. Silně poškozené části musíte vyměnit za nové kousky dřeva.
  • Jako první naneste na plochu širokým štětcem fungicidní přípravek na ošetření ploch proti plísním a houbám nebo základní impregnační nátěr. Necháme zaschnout.
  • Naneseme první vrstvu barvy. Necháme zaschnout. Pokud stará barva neprosvítá, stačí jeden nátěr.
  • Po zaschnutí přelakujeme rychloschnoucím bezbarvým lakem.

A jakou barvu zvolíte? To už záleží čistě na vašem vkusu. Letos prý frčí zelená a oranžová.
Prostě barvy jara – sluníčka a trávy.

zelenyram

Příště si povíme o oknech plastových, ani ty nemusí být pouze v barvě bílé nebo hnědé.

Zdroj informací: www.ireceptar.cz

Reklama