V rubrice cestování a na mém cestovatelském blogu vám kromě svých cest ráda přinesu zážitky a zkušenosti svým známých a kamarádek, které navštívily zajímavá místa. V Barceloně jsem nikdy nebyla, ale byla tam letos na podzim moje kamarádka Markéta, která mi o tomto městě vyprávěla.

Barcelona

Proč tě oslovila Barcelona?
Barcelona je nádherná, už jsem tam kdysi byla a bylo jasné, že se tam podívám znovu. Navíc propojení pulzujícího města, nespočtu parků, skvělého španělského jídla a městské pláže v jednom – jednoduše „why not“? Cestovala jsem s kamarádkou, a protože jsme si chtěly dovolenou opravdu užít a nasát místní životní styl včetně odpolední siesty, vyrazily jsme na celých osm dní.

Barcelona

Kdy jsi tam cestovala a jakým způsobem?
Zvolily jsme termín v polovině září, protože proč si léto ještě neprodloužit, navíc jsme se vyhnuly hlavní turistické sezóně, která je stejná asi jako všude v Evropě.  Letenky jsme jednoduše pořídily asi za 3 a půl tisíce přímo na stránkách španělské nízkonákladové společnosti Vueling. Samozřejmě jdou pořídit i levněji, ale my, už maličko zhýčkané, jsme chtěly letět z Prahy, přímým letem a v nějaké rozumné časy, aby nám to dovolenou nijak nekomplikovalo. Ubytování jsme pak zvolily přes Airbnb.

Barcelona

Jaký dojem na tebe toto město udělalo?
Město je skvělé! A ač má možná někdo pocit, že Španělé mají vše na háku, moc neuklízí a nestarají se o názor druhých, v Barceloně tohle rozhodně neplatí. Všude bylo čisto, až překvapivě. Na servis v restauracích nebo ochotu lidí v obchodech si nemůžu stěžovat – turisté je v podstatě živí. Ať už jdete jakýmkoliv směrem, všude na vás dýchá typická španělská architektura – krásné upravené domy, do toho sem tam výraznější a barevnější Gaudího styl, hodně zeleně. A pláž? Tak tam se dá dojít krásnou procházkou kolem přístavu pěšky, nebo dokonce dojet metrem! Krásná, čistá, dlouhá písčitá pláž s pozvolným vstupem do moře… 

A nejhezčí je, jak je Barcelona téměř neustále zalitá sluncem – to je prostě hned všechno krásnější.

Barcelona

Chtěla by ses tam zase vrátit?
Každopádně. Je to místo, kam se opravdu vyplatí zajet. A pokud můžu doporučit, vyberte si dobu, kdy se dá v Barceloně ještě koupat, což je tak od května do konce září.

Barcelona

Jaká zajímavá místa nejde v Barceloně minout?
Jedním z nich je jednoznačně Barceloneta, městská pláž táhnoucí se několik kilometrů podél celého města. Tady jsme trávili hodně času, ať už jsme se sem vypravily po náročném dni až navečer s lahví vína a něčím dobrým k zakousnutí, anebo jsme si naordinovaly den klidu a na pláž se vypravily brzy ráno, abychom si v liduprázdném moři parádně zaplavaly a pak posnídaly… No pohoda. Navíc večery je zde opravdu rušno – všude je slyšet hudba, skupinky místních posedávají na dekách přímo v písku, popíjejí, tančí, prostě se baví a užívají života. Asi bych si na tenhle životní styl brzy zvykla.

Co dalšího stojí za vidění, je určitě zábavní park Tibidabo, který se tyčí nad městem. Než se tam vydáte, sledujte počasí, aby bylo jasno a dobře viditelno. Na místo se dá dojet metrem a pak nahoru jedinečnou lanovkou, ze které je po celou cestu skvělý výhled. Nahoře pak najdete nejstarší zábavní park s typickým kolotočem a nádherný chrám. Dalším, co stojí za návštěvu, je park Güell. Mimo typickou Gaudího architekturu zde naleznete parádní oázu klidu a také krásný výhled na město a moře.

Barcelona

A co památky?
Památky jsou na každém kroku. Na Gaudího nejznámější domy narazíte ve čtvrti Gracia. Je to lehce zvlněný nádherný dům La Pedrera a skvostně malovaný Casa Batlló. A samozřejmě i chrám Sagrada Familia, který se stále dostavuje, takže vám na fotce nebude chybět typický jeřáb.

Je Barcelona zajímavým místem i pro nakupování? Užijí si ji i milovnice nákupů různých oblečků a bot?
Já na nakupování na dovolené moc nejsem, ale dárečky pro pár kamarádů nebo rodinu vždy přivezu. Protože jsem ale především přes jídlo, uchvátil nás trh svatého Josefa, který se nachází asi v polovině slavné nákupní ulice a centra zábavy La Rambla. No a to je ráj, já se odtamtud nechtěla hnout… Čerstvé ryby, španělské šunky, salámy, zelenina a ovoce, koření, olivové oleje všeho druhu, čokoláda… K tomu několik restaurací, kaváren a tapas barů. Pokud milujete jídlo, sem určitě zavítejte, možná že tu strávíte i celý den.

Barcelona

Vyzkoušela jsi i nějakou dobrou restauraci? Co bys doporučila v Barceloně návštěvníkům ochutnat?
Restaurace jsou v Barceloně na každém rohu a myslím, že kvalita jídla odpovídá ceně. Za běžný oběd i se skleničkou vína nebo piva dáte cca 10-15 EUR. Ale jídlo je vždy čerstvé a chutné. Zkusila jsem klasiku – paellu – tedy ochucenou rýži s mořskými plody, to si určitě dejte, je to super. A u nás na to asi nikde moc nenarazíte. A tapas! To jsou menší porce všeho možného, ať už jde o kousky šunky, olivy, krevety v těstíčku, nachos s guacamole, mušle, ryba na sto způsobů, skvělé česnekové brambory… Objednáte několik tapas a pak už jen sdílíte se zbytkem osazenstva u stolu.

Barcelona

Kam plánuješ příště cestu?
Příště se nejede za sluníčkem, ale za deštěm, zimou, ale nádhernou přírodou. Už nyní plánujeme na léto cestu na Island, což bude o něco méně komfortní, ale o to větší dobrodružství.

Barcelona

Já moc děkuji Markétě za rozhovor, samotnou mne navnadil k návštěvě tohoto krásného španělského města.

Reklama