Lidové tradice

S barborkami se pojí celá řada tradic, které se odlišovaly podle místa i v běhu staletí. Už za pohanských dob si lidé přinášeli do svých příbytků ovocné větvičky. To aby jim připomněly, že zima není věčná, a Slunovrat je za dveřmi. Křesťanství se tento zvyk nepodařilo vymýtit, a tak si ho upravilo k obrazu svému. Rozkvetlé větvičky měly oslavovat narození Ježíška.

I svobodná děvčata si našla svůj vlastní výklad. Pokud jim barborky vykvetly na Štědrý den, do roka se mohla těšit na svatbu. S každým dalším dnem čekání na kvítky se prodlužovala i doba čekání na vdavky. Co den, to rok. Jinde si zase dívky jednotlivé větvičky pojmenovávaly podle nápadníků. A která vykvetla jako první, toho si měla dotyčná vzít za muže. Aby se věštba naplnila, musely někde dívky dokonce každý den zalévat větvičky vodou přinesenou ze studny vlastními ústy. Kvítky si pak házely za šněrovačku, aby ženicha přivábily.

Třešeň není podmínkou

Za tradiční barborky jsou sice považovány větvičky z třešní a višní, nicméně radost udělají i jiné ovocné stromy. Ať už jabloně, hrušně, slivoně, broskvoně a podobně. A nejen ty! Radovat se můžete také z rozkvetlých větviček mandloně, magnolie, trnky nebo třeba sakury. Rychleji vám vykvete například zlatice.

Aby vykvetla na Štědrý den

Jak brzy větvička vykvete, to záleží nejen na jejím druhu, ale také na teplotě okolí. Je třeba si uvědomit, že máme ve svých obydlích přece jen teplejší a sušší klima než naši předkové. Také proto často dávaly vázu s ratolestmi do chléva, kde bývalo tepleji. Jak to tedy udělat, aby se u nás větvičkám dařilo? Nezapomeňte na následující zásady.

  1. Až půjdete pro větvičky, nezapomeňte se ke stromům chovat s citem. Berte je jen ze vzrostlejších stromů, kterým ztráta pár výhonků neublíží. Větvičky netrhejte, ale stříhejte ostrými nůžkami. Takové řezy se pak snáze hojí.
  2. Vybírejte větvičky, kde je více kulatých pupenů – z těch budou květy. Ze špičatých pupenů zase vyraší lístky.
  3. Výhonky s větší hojností květových pupenů hledejte spíše na jižní straně stromu.
  4. Než barborky přinesete do obýváků, nechte je odpočinout v chladné místnosti. Vyšší teplotě by měly přivyknout postupně.
  5. Pokud máte doma 22 stupňů Celsia více, pravděpodobně vám větvičky vykvetou ještě před Štědrým dnem. Zpomalit jejich probouzení se k životu můžete prodloužením aklimatizace v chladné místnosti. Třeba o celý týden.
  6. Nožem seřízněte konce větviček šikmo – tak získají více prostoru, skrze který mohou přijímat vodu. Z části větvičky, která je pod vodou, odstraňte pupeny, aby nekazily vodu.
  7. Voda ve váze větvičkám nestačí. Hlavně máte-li doma suchý vzduch. Kytici proto také roste – i v přírodě přijímá část vláhy přes pupeny. Díky tomu nezaschnou.
  8. Vodu ve váze pravidelně měňte, aby se nekazila. Také spodní konce větviček průběžně znovu seřezávejte nožem.
  9. Pro podporu délky kvetení můžete do vázy přidat speciální, vyživující květinářský přípravek. Pokud ho doma nemáte, zkuste namísto toho nasypat do vody lžičku cukru.
  10. Chcete, aby větvičky vykvetly rychleji? Ponořte je přes noc celé do teplé vody kolem 30 stupňů Celsia. Pomůže také, když pod barborky položíte mísu s jablky. Květy rychleji otevře etylen, který se z ovoce uvolňuje.

Čtěte také:

Reklama