FotrsscroJet.jpg

Foto: Profimedia

Barbiecore jako trend ve světě módy probublává už léta. A brzy bude možná přímo tryskat všude kolem! Barevná estetika vyzařuje sebevědomí a zábavu – něco, čeho bychom vlastně rádi měli více.

Barbara Millicent Roberts alias Barbie debutovala na americkém trhu s hračkami v roce 1959, ale pravdou je, že nikdy neměla být jen hezkou hračkou. Vytvořil ji spoluzakladatel společnosti Mattel Ruth Handler a jeho skutečným záměrem bylo dát mladým dívkám panenku, která by jim mohla sloužit jako vzor. Přestože byla Barbie poprvé představena světu v černobílých plavkách a černých lodičkách, netrvalo dlouho a plavky vyměnila za více než jednu miliardu vzhledů. Barbie se dokázala proměnit v kohokoliv včetně lékařky, zdravotní sestry, policistky, astronautky, pilotky nebo třeba mořské panny.

bsrbiny.jpg

Foto: Profimedia

Vzhled Barbie se vyvíjel a dnes už ji můžeme sehnat i s různými typy těla než jen jako typickou krásku s křivkami modelky. Smysl pro módu ale měla vždycky. V mnoha případech posloužila Barbie jako první zkušenost dítěte s „dospěláckým“ stylem a byla inspirací, kterou dívky potřebovaly k experimentování s oblečením.

Barbie byla dokonce múzou pro mnoho návrhářů. Jednou z nich byla například Mary Furtas, zakladatelka CULTNAKED. „Experimentovala jsem na ní se svými vůbec prvními návrhy," říká pro InStyle. I pro módní stylistku Sheu Daspin byla Barbie inspirativním vzorem. „Je snadné ji spojovat s hmotnými předměty a růžovou barvou, ale myslím, že představuje mnohem víc,“ sdělila magazínu InStyle.

Módní hnutí barbiecore se budovalo dlouhá léta. Tyra Banks převzala estetiku panenky jako Eva ve filmu Disney Živá panenka z roku 2000 a Reese Witherspoon jako Elle Woods ve filmu Pravá blondýnka v roce 2001 byla v podstatě Barbie právnička.

tertu.jpg

Foto: Profimedia

O téměř dekádu později Nicki Minaj vystupovala se vzhledem inspirovaným Barbie a v roce 2011 už měla na trhu vlastní panenku. Ztělesněním Barbie se mnohdy mohla zdát i dědička hotelového impéria Paris Hilton. V roce 2015 dokonce zapózovala v růžových plavkách s logem Barbie u bazénu na Ibize. Návrhářka obuvi Sophia Webster ve stejném roce spolupracovala s Barbie na kolekci bot z limitované edice.

Kacey Musgraves na Met Gala v roce 2019 zase oblékla ikonický outfit Barbie – sytě růžové motorkářské šaty sahající až na zem z dílny značky Moschino. Vzhled byl téměř přesnou replikou panenky Barbie x Moschino, která se v té době prodávala. Zpěvačka nezapomněla ani na růžový Barbie cabriolet, ve kterém na akci dorazila.

Kim Culmone, viceprezidentka pro design Barbie, říká, že se barbiecore neustále vyvíjí stejně jako milovaná panenka. „Barbie se inspiruje popkulturou a módou. A stejně jako náš i její styl se vyvíjí, aby odrážel dnešní trendy a kulturu,“ říká pro InStyle. Když se v roce 2022 vracíme do kanceláří a znovu začínáme po době covidové žít společenským životem, jsou hravost Barbie a jasná, odvážná barevná paleta přesně tím, co se lidé snaží vnést do svých životů.

scFotoJet.jpg

Foto: Profimedia

Přeneste barbiecore do svého šatníku

Růžová zůstává oblíbeným odstínem Barbie. Má dokonce svůj vlastní charakteristický odstín, kterým je Pantone nebo takzvaná Barbie Pink. Pro Barbie představuje růžová neomezený potenciál a je symbolem posílení postavení žen.

Barbiecore zahrnuje vše odvážné a jasné, takže pokud není vaším favoritem zrovna růžová, můžete se držet odstínů, které vás více vystihují nebo experimentovat s jinými. Odstíny jako oranžová, pastelově modrá, fialová nebo třeba zelená jsou také dobrou volbou.

Co se týče konkrétních kousků, které můžete přidat do svého šatníku, obleky a různé komplety jsou jasným základem. Módní návrhářka Betsey Johnson však přiomíná, že Barbie byla vždy symbolem prázdného plátna a vyzývala lidi, aby si představili svůj vlastní styl mezi všemi trendy, které nás obklopují. Takže kombinujte a najděte svůj vlastní barbiecore styl. Nakupujte kousky, které jsou jednoduché, elegantní a lze je kombinovat pro každou příležitost.

629e04500df2eobrazek.png

1. Zara, 1199 Kč / 2. Bershka, 549 Kč / 3. Zara, 699 Kč / 4. Stradivarius, 549 Kč /
5. Bershka, 999 Kč / 6. Bershka, 399 Kč / 7. House, 259 Kč / 8. House, 499 Kč /
9. H&M, 299 Kč / 10. Sinsay, 199 Kč / 11. H&M, 249 Kč / 12. Zalando, 530 Kč

Foto: Se souhlasem Zara, Bershka, Stradivarius, Sinsay, House, Zalando, H&M
Zdroje: InStyle, Aesthetics, Britannica

Reklama