Báru Štěpánovou můžeme zařadit k herečkám, které jedni můžou a druzí nemusí. Rozhodně však nepatří mezi takový ten klasický střed. Já osobně ji zbožňuji. Líbí se mi její výřečnost i výstřednost a na jistý televizní seriál se dívám vlastně už jen kvůli ní.

myAno, jde o seriál Ordinace v růžové zahradě, v jehož prostorách, tedy konkrétně v Bářině šatně Hostivařských filmových ateliérů, jsme se v pauze mezi natáčením sešly.

Váš manžel mě v telefonu přátelsky upozornil, že ať se raději dobře připravím, jinak se může stát, že mě klidně i vyhodíte. To je normální, že vyhazujete novináře?
Když mi dávají blbé otázky, které mi přijdou stupidní, tak jsem velmi nepříjemná, to uvidíte za chviličku. (smích)

Tak já se budu snažit. (smích)
Vy jste nepřehlédnutelná nejen vizuálně, ale i hereckým projevem. Rolí vrchní sestry Babety výše zmíněný seriál hodně oživujete, jako byste ani nehrála, ale rovnou taková i byla. Jak se vám hraje tato role?
Víte co, a jsme u toho, jak se vám hraje... jak se vám vede... Jak se odpovídá na otázku jak? Vždyť vidíte, jaká je sestra Babeta.

No super, to jsem tomu dala. Mám ještě jeden pokus?
Máte. (smích)

Vrchní sestra Babeta. Jste to vy?
Ne, ta role se mnou nemá absolutně nic společného, já jsem Bára Štěpánová, a to je Babeta Trefná.

A že vám tu roli tedy dali?
Protože jsem dobrá herečka. Umím zahrát všechno. :) Ale s tou paní nemám nic společného, akorát že vypadá trošku jako já. A ještě k té otázce: Jak se vám hraje... já jsem na tuto otázku absolutně alergická. Přece dobře se hraje každá role, která je dobře napsaná a dává vám prostor, abyste mohla ukázat co nejvíce poloh toho člověka. Role, která je něčím zajímavá... a to pro mě, po těch dvou letech, co ji hraju, Babeta rozhodně je.

Babeta

vrchní sestra Babeta Trefná

Jste výborná, protože já jsem byla opravdu přesvědčená, že jste taková i ve skutečnosti. Ale něco máte přece jen společného. Vrchní sestra Babeta sbírá v seriálu panenky, slyšela jsem, že je sbíráte také?
Nejsem tak posedlá panenkami jako Babeta, ale miluju je, to je pravda. Já vůbec miluju staré věci, ale nesbírám jenom staré panny, sbírám prostě sběratelské kousky. U Babety to vzniklo vlastně tak, že jsme pořád hledali něco, čím by byla její postava zajímavá, něčím zvláštním, a mě zaujal v jednom časopise článek, že existují panny, říká se jim reborny, která vypadají přesně jako opravdová mimina. Tak mi to přišlo jako taková docela ulítlá úchylka. Co kdyby Babeta sbírala tyhle panny?

Takže to vy jste přišla s tím nápadem?
Ano, to jsem si vymyslela já. Je to sice takový trošku horůrek (smích), ale Babeta má doma sbírku panenek, kterou vlastně ještě nikdy nikdo neviděl.

trniTo je pravda, jako divák jsem ještě víc zvědavá. (smích)
Pojďme od seriálu k jinému druhu pořadu, a to k talk show, konkrétně k jedné z prvních u nás - Trní. Nikdy nezapomenu na vaše originální pojetí, kdy bylo zrovna téma o miminkách a vy jste tam s velmi vtipnou sebeironií řekla, a dokonce i herecky předvedla, scénku se slovy: „No, když už to máte, tak přece to nevyhodíte.“ To mě fakt pobavilo. Vaši dceru Dominiku jste nevyhodila, ale převážně vyrůstala se svým otcem, vaším druhým manželem. Proč?
To vzniklo tak, že my jsme se s mým současným mužem odstěhovali mimo Prahu, takže by to pro ni bylo dost komplikované, když v Praze chodila do školy. Bylo to tedy spíše z praktických důvodů.

Prý vás oslovuje křestním jménem?
Ano, maminka a tatínek jsme pouze ve vztahu k našim třem psům. Normálně mi říká Báro, ale já i svým rodičům říkám křestním jménem, i babičce jsem říkala Aničko. Nepřijde mi to nijak nenormální.

sepsem

ve vztahu k našim psům jsem maminka

Nenormální ne, pouze nezvyklé. Ale vraťme se ještě k tomu moderování. Na rozdíl od ostatních moderátorů mi přijdete taková bezprostřední, dalo by se říct až lidová...
Ne, ne, ne, prosím vás, nesnáším slovo lidová. Já jsem všechno možné, jen ne bodrá a lidová. Jsem vůči lidem velmi odtažitá. Ale pozor, já bych to ani nenazvala, že moderuju. Něco jiného je moderovat akci a něco jiného vést talk show, kde jde spíš o povídání si s lidmi, a to tak, aby to zaujalo nejen ty, se kterými si povídáte, ale i ty, kteří se na to dívají nebo to poslouchají. Aby je to všechny bavilo a bylo to pro ně zajímavé. Protože budu-li si s člověkem povídat tak, abych se ho nedotkla, abych ho neurazila, tak to bude bohužel nuda.

Vaše „povídání“ mi nudné opravdu nepřijde, ale najdou se i tací, kteří ho kritizují. Jak se vyrovnáváte s kritikou?
No počkejte, to musí být něco konkrétního. To, že nejsem někomu sympatická a nemá mě rád, tak s tím se vyrovnávám poměrně jednoduše, ale když mě někdo kritizuje, musí mi říct konkrétně za co. Já umím být i kultivovaná, ale záleží na tom, jaký druh pořadu vedete. Kultivovanost je jedna věc a nuda druhá. I takový miláček národa Marek Eben musí zaujmout něčím vtipným, něčím, čím vybočí z té „kultivovanosti“. Pro mě je třeba úplně nejstrašnější představa, že se jenom stylově obléknu a řeknu: „Dámy a pánové, vítám vás na...“ Ti lidi vás stejně neposlouchají, oni na to neslyší. A takových panáků nebo umělých panen jsou tady desítky. Proč být taková? Proč se jen líbit? Dovedete si představit tu hrůzu, že bychom se všichni všem navzájem líbili?

To nedovedu.
No vidíte. Ale tohle většinou řeší ženy, chlapi to nedělají. Já jsem vášnivá čtenářka módních časopisů, kde se například dočítám, co si má žena vzít na sebe, aby byla spokojená, ale vzápětí se kousek pod tím dočtete, že tohle by nosit neměla, že se to nehodí. A já si kladu otázku: „Proč?“ Vysvětlete mi proč? Ať mi někdo řekne, proč nemůže třeba osmdesátiletá paní, když se v tom cítí dobře, nosit pruhované podkolenky?

Protože bude vypadat jako diblík.
A proč nemůže paní vypadat jak diblík, když ji to baví?

A vlastně ano. Proč by nemohla? (smích) Pojďme teď k otázce ze zcela jiného soudku, a to jak došlo k vaší spolupráci s Fero Feničem a jeho filmovým Febiofestem, u něhož jste de facto už průvodcovskou stálicí?
To je pro mě takový zázrak. Nikdy jsem neděla dabing ani nenamlouvám reklamy, v rozhlase se taky moc nevyskytuju, ale jednou jsme se Feničem potkali a on mi říkal, že chystá nový pořad, který se bude jmenovat Cestománie, a že by chtěl, aby ten pořad provázely hlasy, které lidi jakoby znají, ale přitom na ně odevšad neřvou. Takže jsme se takhle krásně sešli, já, která mám trochu sykavky, a Mirek Vladyka, který zase jódluje, a ten hlas mu pořád přeskakuje, prostě sešli se takoví „dva zoufalci“, kteří tenhle pořad začali namlouvat. Zpočátku lidi remcali, co je to hrůzu, ale nakonec si na nás zvykli a myslím si, že ten pořad byl velmi úspěšný. No a právě na základě toho, že jsem byla jedním z hlasů Febia, tak mě Fero požádal, jestli bych moderovala i to festivalové průvodcovství. Dělám to už deset nebo jedenáct let.

sfenicem

s režisérem Fero Feničem

Jste příznivkyní filmů? Který žánr máte nejraději?
Jsem milovnice detektivek, thrillerů, jeden čas jsem milovala i horory, ale tak, že jsem seděla s ovladačem v ruce, a když jsem se bála, protože já se šíleně bojím, tak jsem hned přepínala. Co ale nemusím a nemám ráda, tak to jsou komedie. Snad jen s výjimkou Světáků a Cimrmanů, na kterých jsem vyrůstala. Ani do kina moc nechodím, mně se nechce někam chodit.

Nemáte ráda komedie, ale přesto si vás spousta lidí spojuje s lehce komediální rolí Bedřišky v dnes již kultovních Básnicích, kde jste zaujala zejména svým vyvinutým poprsím.
To já vám vysvětlím, jak je to s tím mým poprsím. Jednou jsem v nějakém časopise četla, že by tu dotyčnou novinářku zajímalo, kde se Bára Štěpánová obléká, jakou nosí velikost. Tak já mám velikost 36–38 a podprsenku 75 C, což je naprosto nejběžnější velikost. Jenomže jak jsem malá, měřím 155 cm, a k tomu mám uzounká záda, a ještě i kamera vás lehce deformuje, tak to vypadá, že mám velké poprsí. Ale mám naprosto normální velikost.

A kde se teda oblékáte? (smích)
V normálních obchodech, vždyť já na sobě nemám nic divného. Nakupuji hodně v Guessu, mám ráda Liu Jo a taky mám jeden takový oblíbený obchůdek s anglickou módou, který ale neprozradím, protože byste tam pak chodily nakupovat všechny... Je to v Yumi v Dlouhé ulici. Tak a teď jsem to vlastně prozradila. (smích)

kombinace

Děkujeme. (smích) Vy to umíte ale i zajímavě zkombinovat.
Kombinuju ráda, to ano. A navíc, jak mám tu malinkou velikost, tak si můžu dovolit kupovat i v dětském oblečení, tam jsou někdy kousky, které už u dospělých nenajdete. Ale teď jsem si nedávno udělala velkou radost, když jsem si z New Yorku přivezla Blahníky.

Blahníky?
Vy nevíte, co jsou to Blahníky? Panebože, koho mi to sem poslali! (smích) Manolo Blahnic, nejsvůdnější a nejvíc sexy boty světa. Nosila je třeba Sarah Jassica Parker v Sexu ve městě.

Sex ve městě nesleduji a obávám se, že můj plat by mi na ty boty nestačil. (smích)
Já ho taky nesleduji, ale Blahníky jsem si koupila. Mám ráda pěkné a drahé věci.

Já zůstávám asi jen u toho pěkného. (smích) Ale týká se to třeba i filmových Básníků, které jsme nějak zamluvili. Vzpomenete si ještě na roli Bedřišky?
Byla to pěkná role, ale pro mě nebyla až tak významná, když už bych měla jmenovat, tak víc si vážím svých rolí v jiných filmech.

Tak jmenujte.
Určitě by to byl třeba Katapult režiséra Jaromila Jireše a nebo film, který tady nikdo moc nezná, Smutek paní Šnajderové od albánského režiséra Piro Milkaniho. To byl moc zajímavý film. A víte co, já nemám ráda u herců, a všeobecně u lidí, takovou tu urputnost. Samozřejmě nebudu lhát, hrozně bych chtěla dostat nějakou velkou filmovou roli, strašně po tom toužím, ale abych se kvůli tomu trápila... Já jsem teď vděčná za tu Babetu, a když bude nějaký film bude, tak bude. Nebude – nebude. Přece se kvůli tomu nezblázním.

Smutek paní Šnajderové

Tak třeba si vás nějaký režisér všimne.
Ale to není o všimnutí nebo jenom o tom obsazení, je to i o vzájemných sympatiích. To máte jako v partnerství. Pokud ten režisér bude mít chuť a budu mu sympatická, tak si mě obsadí, pokud ne, tak ne. Vždyť on si musí s hercem vzájemně sednout, protože s ním bude trávit spoustu času. To máte těžké.

Možná zaberou i vaše úžasné zrzavé vlasy. Zrzky se přece mužům líbí. Vy jste zrzavá od narození?
Ano, jsem, ale prožila jsem bohužel dětství, kdy to nefrčelo. K tomu jsem byla ještě pihovatá, měla křivé zuby, no hrůza hrůzoucí. To není jak dnes: „Jééé, vy máte krásnou zrzečku.“ Já jsem tehdy strašně trpěla a rodiče mi museli říkat: „Nic si z toho nedělej, oni jsou blbí, ty nejsi krásná, ale jsi zajímavá...“

zrzka

„krásně“ zajímavá, zrzavá Bára Štěpánová

Dostali jsme se k vašim rodičům. Vy jste vyrůstala v samizdatovém prostředí, viďte?
Ano, můj strýc, bratr maminky, je Rudolf Batěk, jeden z předních českých disidentů, takže já jsem v tomhle prostředí vyrůstala od dětství.

Před revolucí jste byla za účast na demonstraci k 70. výročí vzniku Československa v roce 1988 zatčena a pak vám prý bylo znemožněno herectví.
Ale houby, nebylo. Já jsem nebyla zas taková hvězda. Byla jsem provinční herečkou, takových lidí jako já byly mraky. Nebyla jsem žádná Vlasta Chramostová.

(smích) Vy jste správná. Fakt dokážete člověka rozesmát. Zkusíme to vzít zvesela i v politice. Po revoluci jste se objevila na Hradě coby členka Společnosti za veselejší současnost.
Tak to ne, to musíme také ujasnit. Společnost za veselejší současnost fungovala už asi dva roky před revolucí. My jsme pořádali různé happeningy, třeba jsme k výročí invaze vojsk z roku 68 vypustili na Vltavu bleděmodrou velrybu, nebo se denně od 1. máje pořádal Běh třídou politických vězňů za propuštění politických vězňů a další akce. Já jsem byla prakticky pořád u výslechu.

A po revoluci jste vtrhla na Hrad s koloběžkou.
Já jsem nikam nevtrhla. Tam vtrhl Václav Havel, dramatik a bohém, který si vzal s sebou muzikanta Láďu Kantora, textaře Žantovského, scénáristu Křižana, sportovkyni Čáslavskou... Tahle sestava tam přišla. Ale protože my jsme se s Václavem znali, chtěli jsme mu přinést nějaký dárek, a všichni mi říkali: „Ty bláho na tom Hradě nic nefunguje, jsou tam jen dlouhé chodby.“ Tak jsme mu přinesli koloběžku. A on se mě pak na to zeptal: „Báro, prosim tě, nemáš čas?“ A já: „Mám, co potřebuješ?“ „Prosim tě, potřeboval bych, abys tady prostě byla a ty lidi mi sem pouštěla po jednom, protože všichni se na mě vrhají naráz a všichni něco chtějí.“ Takže já jsem v tu chvíli dostala obrovskou moc. To třeba přišel Jirka Křižan: „Musím za Vaškem.“ A já rázně: „Ne, teď je tam Věruška.“ Takže jsem dělala toho „odporného vrátného“, kterého všichni nesnášeli, ale všichni také věděli, že být s Bárou zadobře je dobře. (smích) Ale pozor, jinak to byla strašná dřina, my jsme se tam neflákali.

shavlem

S architektem Miroslavem Masákem a prezidentem Václavem Havlem

Společnost za veselejší současnost. Tehdy ta doba byla veselá, uvolněná, plná nadějí, nebylo by potřeba založit takovou veselou společnost i dnes?
Né, né, prosím, tuhle otázku dává každý. Ta doba byla tehdy taková, že jsme chtěli být svobodní. A všimněte si i dneska, že lidi, kteří opravdu trpěli a měli za minulého režimu problémy, tak ti vám řeknou ano, spousta věcí není dobrých, ale my jsme šťastní, protože jsme svobodní. Ti lidi, kteří si stěžují a říkají, že to bylo lepší, tak s tou svobodou neumí zacházet. Neví, co všechno jim dává.

Třeba „svobodný“ pohled na blbé politiky.
Ale já osobně mám přece pořád svobodu, v té mě to neomezuje. Tady se totiž nepočítá s lidskou podstatou. Podstata člověka přece je, že málokdo řekne, že se pro někoho rozdá. Ježíš Kristus byl jen jeden, ale my ostatní, a já se mezi ně počítám, chceme mít hodně. A kdyby to někde leželo, tak si to vezmu, ale teď jde jen o to, jakýma prostředkama se k tomu dostanu. Je to strašně složité, sama jsem to zažila v době, kdy jsem byla na Hradě. Bydlela jsem tehdy na Vinohradech, jezdila tramvají a pak šla k Hradu pěšky. Ale najednou zjistíte, že jsou tam auta, kterýma se dá jezdit, že jsou tam číšníci, kuchaři, kteří vám poskytnou úplný servis. Najednou zjistíte, co všechno můžete... a hlavně, lidi okolo se k vám začnou chovat úplně jinak. Já už jen brala telefon: „Haló, ano, to jsem já, co potřebuješ?“ Lidi vám sami začnou dávat najevo, že jste někdo, a takhle to funguje dodneška. To dělají lidi, že dávají politikům ten pocit moci. A korupce? Panebože, vymítit korupci, to přece nejde. My nepočítáme s úplně normální podstatou člověka.

Proč nejdete do politiky?
Ježiši, co bych tam dělala? Já nechci do politiky, protože na to nemám vzdělání. Co bych tam se svojí konzervatoří dělala? To, že mám na některé věci svůj názor, neznamená, že hned budu umět vytvářet zákony.

Ale máte dobrou výřečnost.
No tak právě proto jsem herečka. Já se nechci zdiskrimininovat jako Radek John.(smích)

Máte tedy dny, kdy by tu naši herečku Báru Štěpánovou nikdo nepoznal?
V podstatě vždycky, když nemusím být na veřejnosti. Já jsem člověk, který je tichý, nerada mluvím a nesnáším velkou společnost cizích lidí. Nemám ani moc přátel. Nemám žádné kamarádky, absolutně nemám potřebu si povídat s holkama. Nesnáším takové to ženské štěbetání. Ještě snad přežiju, když jsme dvě, ale nesnáším, když nás sedí u stolu víc. Jeden čas, když jsem jezdila na jógové semináře, protože józe se věnuji naplno už pět let, tak jsem tam třeba i dva dny nepromluvila. Já jsem strašně ráda sama. I můj muž vám potvrdí, že dokážu být někdy velmi nepříjemná.

bara

Tomu nevěřím.
A tak to neřešte. Mě prostě baví se dívat, pozorovat to, co vidím, ten cvrkot kolem, a pak to třeba předám vám ostatním prostřednictvím Babety.

Vrchní sestrou Babetou jsme tento rozhovor začaly a také ukončily. A já jsem ráda, že jsme se sešly jenom my dvě, víc by nás Bára Štěpánová do šatny asi nepustila. :)

Vizitka:

 • Bára Štěpánová se narodila v Praze
 • Od dětství byla vedena k uměleckým zájmům, hrála na klavír a kytaru, vystupovala také s Kühnovým dětským sborem.
 • Po vyhraném konkurzu hrála v Semaforu, objevila se i před filmovou a televizní kamerou (Slaměný klobouk, Pan Tau)
 • V roce 1984 absolvovala Státní konzervatoř v Praze, hudebně-dramatické oddělení.
 • Ještě za studií hostovala v Divadelním studiu Beseda, které působilo v rámci Divadla Vítězného února v Hradci Králové (1981-1982).
 • Od roku 1982 vystupovala v Divadle J. K. Tyla v Plzni, kam po dokončení konzervatoře nastoupila do stálého angažmá (1984-1988).
 • V průběhu 80. let se dostala do prostředí disentu a v roce 1986 podepsala Chartu 77.
 • Její další aktivity probíhaly v rámci Společnosti za veselejší současnost, která pořádala recesistické akce zaměřené proti komunistickému režimu.
 • 14. ledna 1990 se stala sekretářkou Václava Havla
 • Vystupovala také v Prozatímním divadle F. R. Čecha, později v divadle Ta Fantastica
 • Z filmových rolí připomeňme: BÁSNÍCI (1 - 3 díl), s Jiřím Bartoškou hrála ve filmu KATAPULT (1983)
 • dále CEREMONIÁŘ, JAK SE KROTÍ KROKODÝLI, SMUTEK PANÍ ŠNEIDROVÉ (rež. Piro Milkani) ad.
 • Diváky zaujala i jako vrchní sestru Trefná v současném seriálu TV Nova Ordinaci v růžové zahradě,
 • V průběhu 90 let také provázela a moderovala pořady GILOTINA; BÁRYMETR; ČTVERÁCI; TRNÍ.
 • Ve spolupráci s Miroslavem Vladykou doprovodila svým hlasem úspěšný cyklus CESTOMÁNIE (1999-2004).
 • Je stálou průvodkyní festivaového Febiofestu Fera Feniče
 • Bára Štěpánová je potřetí vdaná, s druhým manželem má dceru Dominiku Od roku 2009 je jejím třetím manželem trumpetista Miroslav Barabáš

poskytnuté fotografie: Bára Štěpánová

Čtěte také:

Reklama