Slovenské nízkonákladové aerolinie SkyEurope vyhlásily bankrot. Společnost to oznámila v půlnoční zprávě pro vídeňskou burzu, informuje server Flylowcostairlines.com a ČT24. S okamžitou platností byly od půlnoci zrušeny veškeré lety aerolinek. K bankrotu došlo po několika měsících neúspěšného hledání nových investorů. Jako důvod krachu tak společnost uvedla nedostatek prostředků na financování dalších letů.

Podle Tomia Okamury, mluvčího Asociace Českých cestovních kanceláří a agentur (ACČKA) je krachem společnosti postiženo více než deset tisíc českých turistů. „Několik tisíc Čechů je totiž nyní se SkyEurope v zahraničí a ještě větší množství má zakoupené letenky a dosud neodletěli,“ sdělil Okamura. Postižení cestující mohou svoji pohledávku přihlásit v rámci konkurzního řízení. „Jelikož však letecká společnost SkyEurope nemá prakticky žádný majetek a nevlastní ani letadla, tak je naděje na získání peněz zpět velmi malá,“ dodal Okamura.

Společnost SkyEurope vznikla v roce 2001, v dalším roce pak přepravila první cestující. Ve své šestileté historii však aerolinky nikdy nevykázaly zisk. Přestože se v červnu aerolinky dostaly pod ochranu před věřiteli, nepomohlo to vyřešit jejich velké finanční problémy. Dva týdny poté Vídeňské letiště oznámilo, že přestane odbavovat cestující SkyEurope. Posléze začaly potíže i na jiných destinacích. Od úterý mělo přestat odbavovat klienty slovenské aerolinky také pražské letiště.

Společnost nakonec neměla dostatek peněz na zaplacení letištních poplatků, paliva či platů.

Cestující pravděpodobně nedostanou žádné peníze za koupi svých letenek u slovenské společnosti, pokud neplatili kreditní kartou. Pokud použili kreditní kartu, měli by okamžitě kontaktovat svojí banku. „V případě, že jste zaplatili přímo společnosti SkyEurope jinými prostředky než kreditní kartou (např. bankovní převod, hotovost), vezměte na vědomí, že náhrada nemusí být možná. Pokud jste si objednali letenky přes cestovní kancelář nebo organizátora, měli byste je kontaktovat je jako první," říká SkyEurope na svých internetových stránkách.

Aerolinky SmartWings, WizzAir a také ČSA již nabídly zákazníkům SkyEurope zlevněné letenky. WizzAir nabízí letenku za 30 euro na společné trase se SkyEurope. ČSA slibují nalézt nejbližší let a zvýhodněnou cenu letenek.

Po ČSA byly SkyEurope druhým největším leteckým přepravcem v České republice. SkyEurope byly také významným hráčem na Slovenském trhu. Celých 30 procent letů, odbavených na bratislavském letišti M. R. Štefánika tvořily právě lety SkyEurope.

SkyEurope vykázaly za fiskální rok končící 30. zářím loňského roku ztrátu 18,94 milionů eur.