Koupíte jej v květinářství, zahradnictví nebo hobby marketu s výběrem pokojových rostlin. Většinou vám nabídnou odrůdu Musa cavendishii, velice zřídka i Musa vellutina, která dorůstá do menší výšky (okolo 1,2 m). Obojí jsou zakrslé banánovníky, protože ty pravé rostoucí v tropech dorůstají mnoha metrů. První z nich může dorůst až do dvou metrů, s listy dlouhými celý metr.
Půda
Banánovníky vyžadují bohatou půdu, nejvhodnější je směs rašeliny, písku a kompostu (1:1:1). Nezapomeňte ani na drenáž na dně nádoby.
Rostlinu je vhodné přesazovat každý rok, až do doby, kdy je příliš velká a těžká. Poté vyměňujeme jen vrchní zeminu za novou.
Nezapomeňte ji pravidelně hnojit (přes léto - jednou za dva týdny) a dopřát jí dostatečně velkou nádobu. I toto je důležité, pokud chcete, aby vám rostlina prospívala a plodila.
Zalévání nesmíte ani přehánět, ani zanedbat. Při přehnaném přísunu vody nám začne zahnívat kořenový bal, při nedostatečné zálivce usychají listy. Důležité je také pravidelné rosení.
V zimě zálivku zmírníme.
Nezapomeneme listy občas otírat vlhkým hadříkem, aby se krásně leskly a byly bez prachu.
Umístění
Rostlinu umístěte do světlé místnosti, nejlépe s okny na jih, ale nevystavujte ji přímému slunci. Teplota v místnosti, ve které banánovník pěstujete, by neměla klesnout pod 15 °C a přesáhnout 35 °C. Ideální teplota je 20 až 25 °C.
Množení
Nové rostlinky můžete získat z odnoží od mateřské rostliny. Měly by mít své vlastní kořínky a pár listů.
Chceme-li si vypěstovat vlastní banány, musíme se o rostlinu velice pečlivě starat. Dodržovat správné zalévání, mít ji na ideálním místě, v kvalitní půdě, dostatečně hnojenou. Až se nám objeví květy, nesmíme s banánovníkem už pohybovat a asi za čtyři měsíce můžeme sklízet plody.
Po sklizení všech plodů, které dozrávají postupně, můžeme rostlinu uříznout, protože už plodit nebude, a necháme růst novou.
Nový komentář
Komentáře
Mám dva mladé banánovníky, tak uvidím, jak se jim bude dařit.
Už jednou tady padla otázka....dáváte ho ven na léto ?Já to teď zkusila a daří se mu dobře.Mám ho ve stínu pod jabloní a roste jak divý.
sunnynka: to já se bojím už nějakou kytku koupit, můj přítel má i takhle řeči, že by to chtělo mačetu a prosekat... občas něco vyměním nebo daruju, ale všichni známý bydlej taky v paneláku, a velký kytky nechtějí, tak nevím, co s tou džunglí jednou udělám, až se budu stěhovat k příteli do jeho bytu. Prý mám pěstovat kaktusy a sukulenty, ty rostou pomalu
Taky bych mohla ty moje zelený příšerky vyfotit a dát do alb...
Rikina: no třeba tu palmu jsem koupila nedávno, takhle velkou jak je, za šest stovek
Jezdíme na kvítka do velkoskladu, takže je máme za poloviční ceny co v normálním obchodě
Ahoj, super, aspon sem se dozvedela jak se o ten bananovnik co mam doma starat. Dekuji Jesteros
sunnynka: máš pěkné kytičky
Pardon, 2x jsem to nechtěla odeslat.
Banánovníků máme několik a za ty roky ještě ani jeden banán :-(
Občas vyrazí nějaká odnož a pokud "porodí" hodně miminek, tak chcípne :-/
Dáváte ho někdo přes léto ven?
Kečke: banány, co já vím, lze doma vypěstovat jen na některých druzích. Moji rodiče měli jeden, u kterého to dokázali - údajně nasadí na květy po té, co mu vyroste 60 listů (od začátku), dost dlouho to trvalo, než uzrály a pak ta mateřská rostlina umřela, z kořenů ale vyrostlo několik miminek.
, a když jsem příjela mateřská rostlina těsně před uhynutím a miminko narostlý na 20 cm. A teď už zas neroste
Moje banánovníky asi nikdy plodit nebudou, miminka mají a zajímavý je, že ty miminka rostou v okamžíku, kdy ta velká rostlina začne chřadnout - vlivem nedostatečné nebo přílišné zálivky. První mi například dva roky jen tak koukalo na 2 cm z hlíny, pak jsem jela služebně na 2 týdny pryč, o kytky se mi staral
Rikina: někteří z mých rostlinných mazlíků
: //zena-in.cz/fotoalba/album.asp?stranka=1&id=3388
Banánovníků máme několik a za ty roky ještě ani jeden banán :-(
Občas vyrazí nějaká odnož a pokud "porodí" hodně miminek, tak chcípne :-/
Dáváte ho někdo přes léto ven?
Rikina: mě se taky dost daří všem kvítkám
mám štěstí, že máme doma dost místa, takže ať si klidně rostou
sunnynka: to je moje "neštěstí" - mně vyroste všechno do mamutích rozměrů. Teď zrovna mám velkej fíkus benjamín, a košatej. Od podlahy do stropu, a korunu přes čtvrt místnosti. Neprojde dveřma, a bydlíme v 7.patře, tak jedině že by přišel dřevorubec a porazil ho ( kmínek 17 cm obvod ). Taky mám ještě velkou araukárii, ibišek jako keř 1,5m velkej, a cosi jako kaktus, ale je to nějaká odrůda pryšce, taky už se pod stropem ohejbá... taková menší džungle.
Rikina: určitě je to i dobrýma podmínkama
ale představa, že by se měl tak dobře v panelákovém bytě
to by potřebovala zvláštní pokoj
sunnynka: on měl v té školní hale zřejmě ideální prostředí, a taky ho školník pilně zalejval a hnojil... 3 m mám na mysli včetně velkého květináče, ten má dobrýho půl metru určitě
a kromě toho jsem ho koupila v botanické zahradě, a možná to byl tedy jiný druh, než se normálně prodává.
Rikina: na tohle upozorňovaní prodejci typu Tesco a jiné super hyper právě kašlou
Proto je asi lepší kupovat si kytky v dobrém zahradnictví, kde ti většinou poradí co a jak
Rikina: tak to je dobrý
to se má asi fakt dobře. měl by dorůstat tak ty dva metry
jo přesadit, to by se fakt měly všechny kytky, které koupíš v obchodě
matysek79: breberka: jak dlouho ho máte? Pokud o něj dobře pečujete, jak je napsáno v článku, tak asi do tří čtyř let by se měly objevit květy
Mili:
Irena1: vyrostou ti odnože, které jemně vytáhneš, když budou mít asi tak šest listů a musí mít své vlastní kořeny. Potom zasadíš do nějaké bohaté půdy, nezapomeň zalívat, miminka rády zasychají.
branka: hnojivo na banánovníky musí obsahovat draslík a dusík, třeba Floran
Rikina: 3 metry
... ještěže máme doma nějaký menší druh, nevzpomenu si, jak se mu přesně řiká, ale banány taky nerodí
- jen už od něj máme asi 5 dalších "potomků" a zásobuju jima celý příbuzenstvo
Banánovník jsem měla roky, a vyrostl, neřád, jako doma v pralese. Banány ale neměl, rozmnožil se stejně, a nakonec jsem ho věnovala do školy, kam chodili mí synové, a kde měli velkou vstupní halu vhodnou na takový přerostlý obludy. Naposled, když jsem ho viděla, měl dobrý 3 metry...
Mili 20: obvykle to není zemina, ale tzv.transportní rašelina. Kytky v ní vydrží maximálně měsíc. Ale na to by měl prodejce upozornit.