Banánovník patří mezi oblíbené tropické rostliny do bytu, které nevyžadují žádnou zvláštní a složitou péči. Máte-li doma dost místa a slabost pro exotické rostliny, je pro vás banánovník tím pravým!           

Koupíte jej v květinářství, zahradnictví nebo hobby marketu s výběrem pokojových rostlin. Většinou vám nabídnou odrůdu Musa cavendishii, velice zřídka i Musa vellutina, která dorůstá do menší výšky (okolo 1,2 m). Obojí jsou zakrslé banánovníky, protože ty pravé rostoucí v tropech dorůstají mnoha metrů. První z nich může dorůst až do dvou metrů, s listy dlouhými celý metr.

Půda
Banánovníky vyžadují bohatou půdu, nejvhodnější je směs rašeliny, písku a kompostu (1:1:1). Nezapomeňte ani na drenáž na dně nádoby. 
Rostlinu je vhodné přesazovat každý rok, až do doby, kdy je příliš velká a těžká. Poté vyměňujeme jen vrchní zeminu za novou. 
Nezapomeňte ji pravidelně hnojit (přes léto - jednou za dva týdny) a dopřát jí dostatečně velkou nádobu. I toto je důležité, pokud chcete, aby vám rostlina prospívala a plodila.

Zálivka
Zalévání nesmíte ani přehánět, ani zanedbat. Při přehnaném přísunu vody nám začne zahnívat kořenový bal, při nedostatečné zálivce usychají listy. Důležité je také pravidelné rosení.
V zimě zálivku zmírníme.
Nezapomeneme listy občas otírat vlhkým hadříkem, aby se krásně leskly a byly bez prachu.

Umístění
Rostlinu umístěte do světlé místnosti, nejlépe s okny na jih, ale nevystavujte ji přímému slunci. Teplota v místnosti, ve které banánovník pěstujete, by neměla klesnout pod 15 °C a přesáhnout 35 °C. Ideální teplota je 20 až 25 °C.

Množení
Nové rostlinky můžete získat z odnoží od mateřské rostliny. Měly by mít své vlastní kořínky a pár listů.

Plody
Chceme-li si vypěstovat vlastní banány, musíme se o rostlinu velice pečlivě starat. Dodržovat správné zalévání, mít ji na ideálním místě, v kvalitní půdě, dostatečně hnojenou. Až se nám objeví květy, nesmíme s banánovníkem už pohybovat a asi za čtyři měsíce můžeme sklízet plody.
Po sklizení všech plodů, které dozrávají postupně, můžeme rostlinu uříznout, protože už plodit nebude, a necháme růst novou.

 

                                                       
Reklama